Przesłuchanie Birgfellnera w placówce dyplomatycznej w Austrii? Giertych: Jest prześladowany

Prokuratura będzie przesłuchiwała Geralda Birgfellnera w polskich placówkach dyplomatycznych w Austrii? Według Romana Giertycha biznesmen przekazał taką informację śledczym. Spowodowane ma to być działaniami prokuratury, które Birgfellner odbiera jako prześladowanie.

"Historia antyśledztwa" - tak Roman Giertych rozpoczyna wpis na Facebooku, w którym opisuje działania prokuratury wobec Geralda Birgfellnera, austriackiego biznesmena, przesłuchiwanego w związku z zawiadomieniem dotyczącym budowy wieżowca w Warszawie. Adwokat biznesmena w obszernym wpisie wyjaśnia, że w piątek otrzymał wezwanie, by razem ze swoim klientem stawił się na przesłuchanie. "Wezwanie podpisała... prokurator Śpiewak. Ta sama, co do której mój mocodawca złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na świadomym przedłużaniu postępowania celem ochrony osoby, której dotyczy zawiadomienie oraz z pobudek osobistych związanych z awansem" - napisał Giertych.

Birgfellner będzie przesłuchiwany w Austrii? Giertych: Prokuratura dostała informację

Jak twierdzi Giertych, zgodnie z przepisami osoba będąca w sporze z jedną ze stron, nie może prowadzić postępowania. Adwokat wyjaśnia, że Birgfelnner domaga się wszczęcia postępowania wobec prok. Renaty Śpiewak i "bez względu na kwestie rozstrzygnięcia złożonych zawiadomień pani Śpiewak nie może prowadzić postępowania".

Mecenas zaznacza, że w trakcie ostatniego przesłuchania, prokurator poinformowała, że nie ma do biznesmena więcej pytań, a zatem nie ma podstaw do kolejnych przesłuchań. "Ale w tym postępowaniu nic nie jest normalne. Pokrzywdzonego przesłuchuje się kilkadziesiąt godzin, a osoby których zawiadomienie dotyczy nie pyta się nawet, czy zaprzeczają zarzutom" - czytamy na Facebooku Giertycha.

Dalej prawnik opisuje, że "pokrzywdzonego straszy się funkcjonariuszami skarbowymi", "karze najsurowszymi karami porządkowymi", kierownictwo prokuratury "formułuje zarzuty, że przedłuża postępowanie". Ponadto na przesłuchaniach, jak twierdzi Giertych, zadawane są cały czas te same pytania. "W związku z tymi wszystkimi działaniami, które pokrzywdzony odbiera jako prześladowanie wysłał on do prokuratury informację, że kolejne przesłuchania w ramach postępowania sprawdzającego (przed wszczęciem śledztwa) mogą się odbyć wyłącznie w polskich placówkach dyplomatycznych w Austrii" - informuje prawnik, dodając, że kodeks postępowania karnego dopuszcza taką możliwość. Jednocześnie według pełnomocnika Birgfellnera nie ma podstaw, by kontynuować obecną fazę postępowania i w sprawie powinno zostać wszczęte śledztwo. 

Jeżeli prokuratura uważa, że ma zbyt mało podstaw do wszczęcia śledztwa (bo nie przesłuchała pokrzywdzonego po raz kolejny), to niech wyda postanowienie o odmowie wszczęcia. Wówczas takie postanowienie zweryfikuje sąd. Mam nadzieję, że wówczas prowadzący to postępowanie doznają już trzeciej sądowej porażki w tej sprawie

- napisał prawnik.

Więcej o:
Komentarze (196)
Przesłuchanie Birgfellnera w placówce dyplomatycznej w Austrii? Giertych: Jest prześladowany
Zaloguj się
 • pe_ro

  Oceniono 88 razy 74

  Birgfellner wręczył kaczorowi kopertę zawierającą 50 tyś. zł. - na to są świadkowie i nagrania. Wg Birgfellnera kwota ta była przeznaczona na łapówkę - to również wynika z nagrania i też są na to świadkowie. Kaczor umoczył d... i teraz cały aparat państwa chroni przestępcę który powinien za to pójść do pierdla.

 • krynolinka

  Oceniono 82 razy 68

  Wymiar sprawiedliwości (pisiorkowy) w Polsce jest ukierunkowany na ochronę kryształowego zbawiciela, kto podniesie na dewelopera rękę, podnosi na Polskę!

 • fakiba

  Oceniono 71 razy 59

  No to na nic awanse i służalczość pani prokurator , brawo i tak trzymać

 • behemot.02

  Oceniono 49 razy 45

  PIS całe siły rzucił na propagandę tak, by Polacy zapomnieli, że Kaczyński chce rozbudować swoją pozycję oligarchy i robi to łamiąc prawo. Giertych, trzymaj się!!

 • guzikiwmarynarce

  Oceniono 42 razy 40

  Działanie prokuratury (Prokuratorem generalnym jest Polityk PIS) jest dobrze przemyślane.

  Każdy kto będzie chciał oskarżyć członka zarządu partii rzadzacej wpierw 100 razy się zastanowi, czy go na to stać. Przykład Austriaka będzie zniechęcać, odstraszać i to skutecznie.

  Ile go to już kosztowało? Te przyjazdy, hotele, wynagrodzenie dla mecenasa Giertycha. A śledztwo stoi w miejscu, Kaczyński ani razu nie został przesłuchany. Tak można w nieskończoność, aż goscia w skarpetkach puszczą

 • antropoid

  Oceniono 43 razy 39

  FACIO z Austrii jest kolejnym dowodem na to, że kto się zada z SBeckim pieszczoszkiem "Balbiną" fatalnie na tym wychodzi :)

 • tw0sw0rds

  Oceniono 37 razy 33

  Przecież Kaczy powie, że nie było żadnej koperty i sprawa załatwiona. Śledztwo umorzone. A za kilka lat napisze książkę, że jakby postępował moralnie, to by nic dla ludu nie zrobił, bo komuchy, złodzieje, UBeki i inne Kodziarze by mu na to nie pozwolili. Polska Ludowa w pełnej krasie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX