Macierewicz mówił, że RE potwierdza teorie o wybuchu. Nawet raport jego komisji tego nie zawiera

Rada Europy miała stwierdzić w uchwale, że tupolew został zniszczony w powietrzu przez wybuch - tak twierdził Antoni Macierewicz w radiowej Jedynce. W raporcie podkomisji smoleńskiej nie ma o tym jednak ani słowa, tak samo w rezolucji RE. Słowo "wybuch" pada w niej trzy razy i zawsze przypisywane jest podkomisji Macierewicza, a nie przyjęte jako gwarant.

Wczoraj pisaliśmy na Gazeta.pl o nowym komunikacie podkomisji smoleńskiej w sprawie postępu prac. Okazuje się, że komunikat podkomisji rozmija się ze słowami przewodniczącego podkomisji Antoniego Macierewicza. Zresztą nie tylko z nimi - Macierewicz stwierdził, że rezolucja Rady Europy w sprawie katastrofy smoleńskiej zawiera potwierdzenie, że doszło do wybuchu w samolotu.

W "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce przewodniczący Macierewicz na sam koniec rozmowy wspomniał ubiegłoroczną rezolucję Rady Europy w ten sposób:

Ta uchwała powstała, przyjęły ją wszystkie państwa, tylko Platforma Obywatelska wyszła, nie głosowała w tym czasie, i ona stwierdza jednoznacznie, że rząd Donalda Tuska zaniedbał badania tej katastrofy, że samolot został... wybuch w powietrzu i tak został zniszczony, i wreszcie że Rosjanie mają obowiązek natychmiast Polsce oddać wrak i wszystko, co do niego należy.

Komunikat podkomisji smoleńskiej a słowa Macierewicza

Tymczasem w komunikacie podkomisji jest mowa tylko o rzekomych uchybieniach rządu Donalda Tuska, ale w cytowanych fragmentach rezolucji jest to po prostu opis tego, jak przebiegały rozmowy Polski z Rosją ws. katastrofy.

Zresztą, w komunikacie podkomisji smoleńskiej z 9 kwietnia nie ma w ogóle wątku poruszonego przez Antoniego Macierewicza, pada tylko, że Rada Europy "przywołuje stanowisko" w swoim raporcie:

Raport i rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przywołują stanowisko Państwa Polskiego w sprawie katastrofy smoleńskiej zawarte w Raporcie Technicznym przedstawionym przez Podkomisję 11 kwietnia 2018 roku.

Rezolucja Rada Europy - nie ma w niej nic o wybuchach

Sama rezolucja zawiera za to taki wątek:

Ciągłe odmowy władz rosyjskich dotyczące zwrotu wraku i innych dowodów są nadużyciem prawa i podsycają spekulacje po stronie polskiej, że Rosja ma coś do ukrycia.

Przewodniczący podkomisji smoleńskiej jednak mówił, że w rezolucji "stwierdzono jednoznacznie", że doszło do wybuchu samolotu w powietrzu. To nieprawda - słowo "eksplozja" występuje w rezolucji trzy razy. Za każdym razem jest wyraźnie podkreślone, że jest to teoria podkomisji smoleńskiej.

W rezolucji Rady Europy zawierają się trzy kluczowe punkty: apel do Rosji i zwrot wraku (w sposób pozwalający uniknąć dalszego niszczenia potencjalnych dowodów), ochronę wraku w porozumieniu z polskimi ekspertami oraz powstrzymania się od "dalszych działań" w miejscu katastrofy, ponieważ mogą być one postrzegane jako bezczeszczenie tej lokalizacji, mającej wielkie emocjonalne znaczenie dla wielu Polaków.

Wszystko inne w rezolucji to raport Pieter Omtzigta, holenderskiego eurodeputowanego. W raporcie tym przytaczane są w dużym skrócie działania Polski i Rosji w zakresie wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. Dlatego też pojawiły się tam wątki podnoszone przez podkomisję - po prostu je odnotowano, ale oficjalnego stwierdzenia, jak mówił Macierewicz, nie ma. Rada po prostu wsparła Polskę w jej żądaniach o zwrot wraku Tu-154M.

Więcej o:
Komentarze (210)
Antoni Macierewicz stwierdził, że Rada Europy potwierdziła teorie o wybuchu tupolewa
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 84 razy 72

  Gdy Macierewicz powie kiedykolwiek coś, co ma pokrycie w faktach to dopiero będzie święto!

 • norbertrabarbar

  Oceniono 76 razy 68

  Macierewicz przez dwa lata opowiadał o zamówieniach dla wojska, o kontraktach które podpisał, o czołgach, samolotach i helikopterach, które kupił.

  Po dwóch latach jego następca przyznał, że nie podpisano ani jednego kontraktu, że nie kupiono żadnego czołgu czy helikoptera.

  Nic. Zero. Null.

  Tak wiarygodne są słowa Macierewicza.

 • falbor

  Oceniono 49 razy 47

  Myślę, że gdyby prezydent Kaczyński zmarł na raka w domu w Warszawie...,
  też znaleźliby się tacy, którzy twierdziliby, że to robota Tuska i spiek rusko-niemiecki :(

 • evergreen111

  Oceniono 42 razy 40

  Łgarz, kłamca, oszust, najprawdopodobniej zwykły wariat i jednocześnie ruski agent - oto Szalony Antek w całej okazałości!

 • obeznany

  Oceniono 44 razy 38

  Bo samolot eksplodował! I rozpadł się na wysokości ponad 100 metrów. Ale załoga była w takim szoku, że tego nawet nie zauważyła i kontynuowała przez co najmniej 11 sekund lądowanie utrzymując kontakt radiowy z wieżą i podając stale wysokość przy schodzeniu aż do uderzenia w ziemię.

  Przy Macierewiczu nawet Putin ma na noc ze swoimi bajkami o Skripalu!

 • kemor234

  Oceniono 43 razy 37

  Trza by może szybciutko garnitur na kaftan zamienić ???
  Coraz gorzej jest ...

 • puuchatek

  Oceniono 40 razy 34

  W przypadku Macierewicza przynajmniej łatwo poznać, kiedy kłamie.

  Wtedy, kiedy otwiera usta.

 • maratss

  Oceniono 23 razy 23

  Kaczyński i Macierewicz doskonale wiedzą, że w Smoleńsku nie było zamachu. Wymyślili go, żeby mieć narzędzie do walki politycznej. I podzielili Polaków, co jest zbrodnią, bo ten podział pozostanie na wiele pokoleń. Oni i my nie będziemy już żyli, a to kłamstwo będzie zżerało Polaków przez długie lata. Co zrobiliście z moją i swoją ojczyzną.Wszystkiego wam brak Umiejętności,obycia,wiedzy,empatii,wykształcenia.Idąc po władzę zdemolowaliście wszystko, podwaliny demokracji,stosunki społeczne,podeptaliście wartości uniwersalne,piszecie alternatywną historię.Jesteście źli!! Żaden naród nie powinien płacić tak okrutnej ceny,żaden być tak traktowany przez współplemieńców.Bo to świadome działanie przeciw państwowości. I kościół katolicki,który rękoma PiS i ultrakatolików destabilizuje instytucje państwa żeby nie utracić przywilejów i dostępu do pieniędzy od rządzących. Już raz tak robił bojąc się przeniesienia do Polski ideałów Rewolucji Francuskiej i doprowadził za pieniądze Carycy Katarzyny II do Rozbiorów Polski.Wybór formacji Jarosława Kaczyńskiego to nie jest epizod, wpadka, próba szansy dla innego stylu rządzenia, innego modelu Polski. To koszmarna, wieloletnia klęska polskiej kultury. Prawnej, osobistej, duchowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX