Jan Rulewski: "rolexit też jest możliwy". Senator odchodzi z klubu parlamentarnego PO

- To jest rozstanie, dziś modne: brexit, polexit, rolexit też jest możliwy. Nie mogę kontynuować misji w klubie parlamentarnym PO. Wychodzę dziś z klubu parlamentarnego - powiedział w Polsat News senator Jan Rulewski.

- Ja takiej Koalicji Europejskiej wspierać nie mogę. Przeszkadzają mi elementy lewicowe - zadeklarował w programie "Graffiti" w Polsat News Jan Rulewski.

Rulewski: Platforma posunęła się za daleko

Dawny działacz opozycji demokratycznej powiedział, że jest człowiekiem, na którego "historia wydała wyrok". Wyrok mówił, że "trzeba zwalczać komunę, komunę jako agenturalną instytucję Moskwy". Dlatego dziś senator Platformy Europejskiej nie jest w stanie zaakceptować sojuszu PO z SLD w ramach Koalicji Europejskiej.

- Ci funkcjonariusze PZPR przemycają do Koalicji Europejskiej wartości, których kiedyś wytrwale bronili. Platforma za daleko się posunęła, wpisując na swoje czołowe listy funkcjonariuszy tamtego państwa - powiedział Rulewski w rozmowie z Piotrem Witwickim.

Kim jest Jan Rulewski?

Jan Rulewski urodził się w 1944 r. w Bydgoszczy. W 1965 r. został wydalony ze studiów w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, po tym jak odmówił udziału w wyborach do Sejmu PRL i rad narodowych. Powołano go karnie do wojska, podjął próbę ucieczki z kraju, został zatrzymany w Czechosłowacji i deportowany. W marcu 1966 został skazany na 5 lat pozbawienia wolności za dezercję. Trzy lata później objęła go amnestia.

W latach 1980–1981 oraz od 1990 był przewodniczącym bydgoskiej Solidarności. W czasie tzw. wydarzeń bydgoskich został pobity przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Po ogłoszeniu stanu wojennego był internowany. Wolność odzyskał dopiero w 1984.

Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski w 1990 r. odznacznaczył Rulewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei w 2006 r. Rulewski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2015 otrzymał dawny działacz opozycji demokratycznej Krzyż Wolności i Solidarności.

Więcej o:
Komentarze (227)
Jan Rulewski: "rolexit też jest możliwy". Senator odchodzi z klubu parlamentarnego PO
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 116 razy 78

  Wobec tego czas na emeryture dziadku Rulewski. Doceniamy zasługi z przeszłości ale świat się zmienia. Dzisiaj komuną jest pis a nie sld.

 • eryk2

  Oceniono 57 razy 27

  Nie bardzo rozumiem, o jakich wartościach mówi Jan Rulewski. SLD to związek zawodowy biznesmenów (patrz: Józef Oleksy, właściciel sieci hoteli na Wybrzeżu), odwołujący się do brutalnego liberalizmu, niechętny reformom obyczajowym (np. w kwestii LGBT), zblatowany z Kościołem katolickim, zaś o komunizmie i Leninie to sld-owcy zapomnieli w sekundę, gdy zamienili czerwone legitymacje na książeczki czekowe...

 • siwywaldi

  Oceniono 56 razy 26

  Miałem go za mądrzejszego. Ale płakać nie będę, bo im MNIEJ tego już mocno zwietrzałego "styropianu" w sejmie i senacie, tym dla Polski lepiej. Bo już Pawlak do Kargula mawiał, że Polska powinna dzielić się nie na tych z centrum i zza Buga, ale na mądrych i głupich.

  A co do składu Koalicji, to po prostu trzeba widzieć różnicę, pomiędzy działającą 30 i więcej lat temu PZPR a lewicą, która była, jest i będzie. Na całym świecie

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 40 razy 26

  Czyżby nie dostał wysokiego miejsca na liście do Europarlamentu?

 • ryslew2061

  Oceniono 43 razy 23

  I krzyż na drogę, szanownemu panu. Pan się zdaje mocno pogubił już wiele lat temu, ale drogę do kaczorstwa -ostoi wolności i demokracji - chyba pan znajdziesz.

 • curious

  Oceniono 33 razy 21

  Honorny gość. Ciekawe czy teraz przejdzie do PiS. Tam przecież nie ma ani jednego komucha. Buahahaha!

 • pd2016

  Oceniono 22 razy 16

  Panie Rulewski, czy ważna jest przynależność partyjna, czy fakt, że ktoś kłamie i oszukuje?
  Przynależność księdza do Kościoła nie oznacza, że jest lepszy od byłego PZPR-owca. Bywa, że ksiądz to pedofil, a dawny PZPR-owiec walczy o Europę i demokrację...
  No i mamy czasy, że ci co nazwali się Prawo i Sprawiedliwości, łamią prawo i ewidentnie są niesprawiedliwi...

 • lesnojeziorska

  Oceniono 19 razy 13

  I teraz będzie zabawnie, jak w ramach walki z lewicą, PZPR i SB przejdzie do pisobolszewii :D.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX