Mateusz Morawiecki w TVP o strajku nauczycieli. Przyszedł z wydrukowanymi slajdami. Proponuje "okrągły stół"

- Chciałem zaproponować związkowcom, ale też całemu środowisku nauczycielskiemu, okrągły stół - mówił w TVP premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do strajku nauczycieli. Taka debata miałaby odbyć się po świętach. Jednocześnie szef rządu zaznaczył, że nie będzie dalszych ustępstw wobec pracowników oświaty.

Trwa bezterminowych strajk nauczycieli, domagających się podwyżek wynagrodzeń. We wtorek związkowcy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych odrzucili propozycje strony rządowej.

- Negocjacje były bardzo trudne, ponieważ od końca stycznia, od lutego, strona związkowa brała nasze propozycje z dobrodziejstwem inwentarza, ale później następowały kolejne żądania. Stan finansów publicznych na pewno nie pozwala na żadnego dodatkowe ustępstwa

- skomentował negocjacje w programie "Gość Wiadomości" w TVP premier Mateusz Morawiecki.

- Kiedy jest poprawa sytuacji i wiele grup zawodowych dostrzega tę poprawę, to w miarę jedzenia apetyt rośnie. Myślę, że związkowcy wykorzystują ten moment, nie mam do nikogo pretensji - mówił szef rządu. 

Do studia TVP premier przyniósł wydrukowane slajdy. Jeden z nich prezentował, jak rosły średnie płace nauczycieli dyplomowanych w latach 2017-2019, drugi - liczbę godzin spędzonych przy tablicy.

- Za 2,5 roku niektórzy nauczyciele mogą zarabiać powyżej 8 tys. zł, może uda się to przyspieszyć, ale do tego potrzebujemy akceptacji naszych propozycji porozumienia przez strony związkowe - dodał.

Szef rządu zaproponował środowisku nauczycielskiemu udział w "okrągłym stole" po świętach Wielkanocnych, który miałby być "ogólnonarodową debatą o systemie oświaty". - Byłbym bardzo chętnie patronem takich obrad - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował do nauczycieli, żeby zaangażowali się w organizację egzaminów gimnazjalnych, które rozpoczynają się w środę.

Strajk nauczycieli. Mateusz Morawiecki: Postulaty związkowców są wielomiliardowe

Morawiecki powtórzył w "Gościu Wiadomości", że "możliwości budżetowe się w tym momencie skończyły".

- Postulaty ZNP są wielomiliardowe, my jesteśmy rządem odpowiedzialnym za stan finansów publicznych. Chcemy w stabilny sposób przeprowadzić przez spowolnienie koniunktury nasze państwo, gospodarkę

- przekonywał. 

- Na pewno nie będzie dalej idących podwyżek w tym roku. Ale mogą być w przyszłych latach w związku z tą dużą reformą i okrągłym stołem, do którego serdecznie zapraszam - stwierdził.

Na wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim zareagował na Twitterze Związek Nauczycielstwa Polskiego.

"Panie Premierze, od miesięcy prosimy Pana o spotkanie. Nie znalazł Pan czasu dla nauczycieli, a dzisiaj pokazuje Pan wirtualne średnie wynagrodzenia jako nasze rzekome "płace" - napisali działacze.

Więcej o:
Komentarze (427)
Mateusz Morawiecki w TVP o strajku nauczycieli. Proponuje "okrągły stół"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 77 razy 65

  Znów nakłamał? Kurde jest równie wiarygodny jak tato, niedaleko pada jabłko od jabłoni.
  Przedsiębiorcy już się nie ustawiają w kolejce do płacenia wyższych podatków?
  Tak mi przykro..

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 61 razy 53

  Śmieszny koleś ze śmiesznym (zapewne kłamliwymi) slajdami. Wiarygodny jak PiS i w sumie to nawet nie chce mi się czytać co powiedział/pokazał. Po wcześniejszych "dokonaniach" doszedłem do wniosku, że mniej się denerwuję nie dopuszczając jego inteligencji do swoich uszu.
  Kiedyś człowiek uczył się na historii o "marionetkowych rządach" i nie mógł sobie wyobrazić jak coś takiego w ogóle było możliwe.
  To były czasy...

 • kastoripollux

  Oceniono 63 razy 51

  Morawiecki powinien powtórzyć to co kiedyś w chwili szczerości powiedział. Nauczyciele mają j3bać za miskę ryżu i siedzieć po cichu. Sekta musi odejść..

 • izopropanol

  Oceniono 58 razy 46

  No tak, przecież slajdy nie kłamią ;) Podobnie jak nasz premier.

 • miniorek

  Oceniono 47 razy 43

  Okrągły stół? Przecież dla prawicy to symbol zdrady i sprzedania. Więc jak to?

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 53 razy 41

  MORAWIECKI KŁAMCO Z KIM TY ALBO ZALEWSKA ROZMAWIAŁEŚ O OŚWIACIE PRZED STRAJKIEM??

 • a.d.b

  Oceniono 45 razy 39

  Jeżeli po świętach, to jest to tylko kolejna próba oszukania nauczycieli. Czemu nie przed świętami?

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 40 razy 34

  Pisałem już, że z bieda egzaminy po 8 klasie SP i 3 gimnazjum jakoś się odbędą, choć pewnie nie wszędzie i z naruszeniem prawa w związku ze ściąganiem do komisji ludzi, którzy NIE SĄ nauczycielami w rozumieniu KN. Ale za 2 tyg. klasyfikacje maturzystów i matury. Tu już łatwo nie pójdzie. Braknie klechów i pracowników kuratoriów do obsadzania komisji. Może szczeżuja wyda rozporządzenie, że klecha może odpytywać z polskiego?
  Warto dodać, że rozpoczynają się także nabory i rekrutacje. Kto je przeprowadzi? Kieckowi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX