Sondaż wyborczy. Pięć partii w polskim Sejmie

Według najnowszego sondażu wyborczego przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla Super Expressu pięć partii dostanie się do Sejmu po wyborach na jesieni tego roku. Kandydaci Wiosny po raz pierwszy zadebiutują w ławach poselskich.

Według najnowszego sondażu na największą liczbę miejsc w polskim parlamencie mogą liczyć posłowie PiS. Jednak ich przewaga nad Platformą Obywatelską spadła w porównaniu do sondażów wyborczych z marca tego roku. 

Sondaż przedwyborczy - najwięcej miejsc w Sejmie dla posłów z PiS, PO i Wiosny

Sondaż powstał na zlecenie gazety "Super Express". Wynika z niego, że najwięcej głosów otrzymałaby partia Prawo i Sprawiedliwość: właśnie na nich zdecydowałoby się zagłosować aż 39 procent badanych. Na drugim miejscu, z 24 procentowym poparciem respondentów, znalazła się Platforma Obywatelska. Według sondażu na trzeci wynik może liczyć Wiosna - na nową inicjatywę Roberta Biedronia chciałoby zagłosować około 12 procent ankietowanych. Słabsze wyniki, na granicy progu wyborczego zdobyłyby także Kukiz’15 i Polskie Stronnictwo Ludowe

 

Wybory do polskiego parlamentu odbędą się na jesieni tego roku. Dokładna data nie jest jeszcze znana, jednak zgodnie z Konstytucją wybory powinny odbyć się w ciągu 30 dni przed upływem poprzedniej kadencji Sejmu. Oznacza to, że wybory mogą zostać rozpisane między 12 października a 12 listopada. Datę wyborów parlamentarnych wyznacza prezydent najpóźniej na 90 dni przed końcem kadencji Sejmu. Podczas głosowania wybranych zostanie 460 posłów oraz 100 senatorów na czteroletnią kadencję. 

Więcej o:
Komentarze (426)
Najnowszy sondaż wyborów parlamentarnych - pięć partii w polskim Sejmie
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 121 razy 87

  Spokojnie. Poczekajmy do jesieni. Pisiory nie takie mocne jak kreują to sondaże.

 • respiral

  Oceniono 107 razy 71

  Znowu zafałszowany sondaż. PiS jako taki nie funkcjonuje samodzielnie.
  To koalicja prawicowa.
  Z uporem maniaka Platforma przedstawiana jest solo. Ale jeśli zsumować głosy poparcia na antyPiS, to PiS przegrywa. I tego się trzymajmy.

 • swietyszczur

  Oceniono 63 razy 45

  Mnie dziwi tylko jedno , ze jeszcze ktos chce glosowac na Kukiza .

 • hipo krater

  Oceniono 59 razy 41

  Programowe wyciskanie kitu Platforma nie wybiera się do Sejmu samą tylko w koalicji. PiS ma też wewnątrz partii koalicjantow a wynik ma zsumowany. Platforma natomiast.nie.A zatem to propaganda.

 • zbukov

  Oceniono 60 razy 34

  PiS już większości nie uzyska, ale do szczęścia brakuje mi kukizowców poza sejmem. te śliskie płazy nie mają nic sensownego do zaproponowania.

 • def11

  Oceniono 59 razy 33

  Do jesieni PiS poniżej 30% i ani 100 na świnię, ani pincet na Hefalumpy czy Jednorożce nie pomoże.

 • kemor234

  Oceniono 39 razy 23

  Po takiej "demolce" demokratycznego państwa,
  wyniki sondażu lekko mnie dziwią ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX