Sąd umorzył sprawę karną wytoczoną przez Magdalenę Ogórek dyrektorowi Muzeum Polin

Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Polin, nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności w związku z pozwami, które złożyli Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz. Chodziło o wpisy z Twittera, które znalazły się na wystawie o antysemityzmie.

Magdalena Ogórek wytoczyła dyrektorowi Muzeum Polin prof. Dariuszowi Stoli proces karny za zniesławienie. Jak dowiedziała się "Wyborcza", warszawski sąd umorzył sprawę. Z kolei w przypadku publicysty Rafała Ziemkiewicza z tygodnika "Do Rzeczy" - sąd zwrócił pozew cywilny. 

Magdalena Ogórek kontra Dariusza Stola 

Sprawa dotyczy wystawy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Obcy w domu. Wokół Marca'68", na której zaprezentowano pamiątki sprzed pół wieku i przykłady współczesnego antysemityzmu. Jej elementami były wpisy na Twitterze Magdaleny Ogórek oraz Rafała Ziemkiewicza. 

Magdalena Ogórek wytknęła senatorowi Markowi Borowskiemu, że zmienił nazwisko z "Berman" na "Borowski". Ogórek pisała też, że Borowski powinien "rozliczyć się ze stalinowskiego i KPP-go spadku".

Gdy publicystka TVP dowiedziała się, że jej wpis stał się częścią wystawy w Muzeum Polin zażądała przeprosin. "Haniebny postępek Muzeum Polin postrzegam jako kolejny wyraz opresyjnej propagandy polityczne" - pisała wtedy Ogórek. Groziła, że jeśli nie zostanie przeproszona, wystąpi na drogę sądową. Tłumaczyła, że interesuje się historią Żydów w Polsce i swojej pasji uczy swoje dziecko, które zaczęło nawet samo uczyć się hebrajskiego. Pomimo groźby, dyrektor muzeum odmówił przeprosin. W marcu 2018 roku do sądu w Warszawie trafił akt oskarżenia przeciwko dyrektorowi muzeum prof. Dariuszowi Stoli. Czytaj więcej>>>

Jak podaje "Wyborcza", Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia oddalił właśnie oskarżenie. Magdalena Ogórek złożyła zażalenie, ale w lutym tego roku sąd kolejnej instancji podjął taką samą decyzję. Akt oskarżenia, który Magdalena Ogórek złożyła przeciwko prof. Dariuszowi Stoli, został oddalony. 

Pozew Rafała Ziemkiewicza zwrócony

Na wystawę w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin trafił także Rafał Ziemkiewicz ze swoim komentarzem dotyczącym ustawy o IPN. W styczniu zeszłego roku, gdy relacje polsko-izraelskie były bardzo napięte, publicysta "Do Rzeczy" napisał na Twitterze: "Przez wiele lat przekonywałem rodaków, że powinniśmy Izrael wspierać. Dziś przez paru głupich względnie chciwych parchów czuję się z tym jak palant". To także uznano za współczesny antysemityzm, który stał się elementem "Obcy w domu".

Co więcej, kilka dni później Ziemkiewicz pojawił się w programie publicystycznym TVP "W tyle wizji" i razem ze swoim współprowadzącym pozwolili sobie na kolejny komentarz. Skoro można mówić o "polskich obozach", to wolno je też nazywać "żydowskimi obozami" - ironizowali w TVP Info Rafał Ziemkiewicz z Marcinem Wolskim. Czytaj więcej>>>
Jak pisaliśmy w lutym 2018, sprawą "żartów" na wizji TVP zajęła się prokuratura, która miała sprawdzić, czy panowie dopuścili się znieważanie narodu żydowskiego. Po ponad miesiącu śledztwo umorzono, ponieważ nie znaleziono dowodów na znieważanie. 

Rafał Ziemkiewicz, tak samo jak Magdalena Ogórek, był oburzony obecnością swojego wpisu na wystawie w Polinie. Dziennikarz pozwał dyrektora muzeum prof. Stolę za naruszenie dóbr osobistych. Jak podaje "Wyborcza", pozew cywilny złożony przez Rafała Ziemkiewicza został zwrócony przez Sąd Okręgowy w Warszawie w listopadzie zeszłego roku. 

Sprawę zwrotu wytłumaczył sam dziennikarz, pisząc na Twitterze, że pozew został zwrócony, ponieważ prof. Dariusz Stola go nie odebrał. "W [muzeum] Polin niestety nie znają tego pana. Nic straconego. Przypisał mi coś, co nie miało miejsca, więc ustalę jego adres - zapowiada dziennikarz.

Więcej o:
Komentarze (136)
Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz nie wygrali z dyrektorem Muzeum Polin
Zaloguj się
 • niko8472

  Oceniono 56 razy 44

  "Tłumaczyła, że interesuje się historią Żydów w Polsce i swojej pasji uczy swoje dziecko, które zaczęło nawet samo uczyć się hebrajskiego."

  Wzruszyłem się...

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 54 razy 38

  Ojej. Panna, wielokrotnie politycznie przełożona, znowu będzie płakała, jak to strasznie ją szykanują....

 • jerz1444

  Oceniono 35 razy 23

  Na przykładzie tej pani widać jak kobieta może upaść i się zeszmacić.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 31 razy 21

  No ale przecież Magdalena Ogórek to taka sama antysemitka jak Andrzej Zybertowicz i Jan Żaryn.

  To są skrajni antysemici, tylko trochę mniej wulgarni od Międlara i Rybaka.

 • calmy

  Oceniono 23 razy 19

  Ogórkowa - kandydatka SLD, która zachorowała na amnezję po tym jak PIS ją przygarnął i debiutujący w stanie wojennym w reżimowej prasie narodowiec Ziemkiewicz, który odnalazł partnera w niegdysiejszym aktywiście PZPR Wolskim i dzieli z nim poczucie humoru.

  Powinni razem z Piotrowiczem zakrzyknąć "Precz z komuną!"
  Ponury kabaret, i wcale nie śmieszny.

 • logedout

  Oceniono 28 razy 18

  Skąd PiS bierze ruble na opłacenie swoich trolli?

 • polakadam

  Oceniono 34 razy 18

  Dalej tak róbcie pisiory a znwu światowa prasa będzie miała o czym pisać. Potem USA pogrożą palcem i znowu będziecie się na kolanach kajac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX