Andrzej Duda w końcu złożył gratulacje nowej prezydent Słowacji. "Życzę wielu sukcesów"

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Zuzanie Czaputovej wyboru na prezydenta Słowacji i zaprosił ją do złożenia wizyty w Polsce. Wcześniej przez dwa jego oficjalna strona milczała.

W sobotę w drugiej turze wyborów Zuzana Czaputova pokonała byłego unijnego komisarza Marosza Szefczovicza i stała się pierwszą kobietą-prezydentem w historii Słowacji. Czaputova, która dostała 54,8 proc. głosów, otrzymała liczne gratulacje, w tym od premiera i prezydenta Czech. Przedstawiciele polskich władz nie opublikowali w internecie gratulacji, co nie umknęło uwadze czeskiemu dziennikarzowi Filipowi Hazrzerowi, który stwierdził, że dla "prorządowej telewizji TVP Czaputova jest liberalną feministką".

Andrzej Duda w końcu złożył gratulacje Zuzanie Czaputovej

W poniedziałek po południu na oficjalnej stronie Andrzeja Dudy pojawiła się depesza z gratulacjami. "Proszę przyjąć serdeczne gratulacje i życzenia wielu sukcesów w pełnieniu tej zaszczytnej misji" - napisał prezydent. Wyraził też przekonanie, że "tradycyjnie przyjazne i bliskie" stosunki między Polską a Słowacją będą się nadal dynamicznie rozwijać, a współpraca "zostanie utrzymana i pogłębiona". Andrzej Duda przypomniał, że Słowacja jest ważnym partnerem w inicjatywie Trójmorza, w Grupie Wyszehradzkiej i Bukareszteńskiej Dziewiątce. "Warszawa i Bratysława wnoszą także konstruktywny i konkretny wkład do zapewnienia bezpieczeństwa w Europie" - stwierdził prezydent Andrzej Duda, dodając, że oba kraje są aktywne w NATO i Unii Europejskiej. "Pragnę zapewnić, że Słowacja zawsze może liczyć na przychylność i solidarność Polski" - napisał Duda. Prezydent zaprosił też Zuzanę Czaputovą do złożenia wizyty w Polsce "przy najbliższej możliwej okazji".

Więcej o:
Komentarze (169)
Andrzej Duda w końcu złożył gratulacje nowej prezydent Słowacji. "Życzę wielu sukcesów"
Zaloguj się
 • robson15

  Oceniono 53 razy 47

  Gdyby Słowacy wybrali kogoś pokroju kurdupla czy Orbana to godzinę po ogłoszeniu wyników Czaputowicz i Długopis by złożyli gratulacje. Trudno im zrozumieć że sąsiad może wybrać kogoś normalnego na prezydenta. Pokazuje to tylko małość i zaściankowość obecnie nam rządzących, niestety.

 • zigzaur

  Oceniono 42 razy 36

  Do prezydentki-elektki nie chciało się twitnąć w niedzielę ale do leśnego ruchadła to i owszem.

 • hamsterx

  Oceniono 38 razy 32

  Polacy też będą musieli wymienić p .Dudę
  na lepszy model

 • meki_majcher

  Oceniono 33 razy 29

  Maliniak się wcale nie spóźnił. Już wczoraj złożył gratulacje Czaputowiczowi...

 • cozano

  Oceniono 32 razy 26

  Duda przecież w czasie weekendu nie ma głowy do polityki, zajęty jest wzruszaniem się.
  Swoją drogą ktoś z kancelarii musiał doczytać się artykuł z gazety i zareagował w końcu.

 • frogman

  Oceniono 28 razy 24

  szczęśliwi ci Słowacy a u nas duda, kaczyn$ki i episkopat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX