Jest nowy sondaż o zakazie handlu we wszystkie niedziele. Duża część elektoratu PiS jest przeciwko

Większość jest przeciwna zakazowi handlu we wszystkie niedziele - tak wynika z sondażu IBRIS na zlecenie Radia Zet. Kolejnej niehandlowej niedzieli nie chce aż 62 proc. respondentów. Wśród nich jest wielu sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.

"Czy chciałby pan/pani, aby w przyszłości zaostrzony został zakaz handlu w niedzielę (obejmował wszystkie niedziele)?" - takie pytanie na zlecenie Radia Zet zadał respondentom IBRIS. 19,1 proc. odpowiedziało "zdecydowane tak", a 10,9 proc. "raczej tak". Znacznie większa grupa jest przeciwna rozszerzeniu zakazu handlu na wszystkie niedziele - "raczej nie" to odpowiedź 17,1 proc. badanych, z kolei "zdecydowanie nie" odpowiedziało aż 44,7 proc. Jak wynika z sondażu, zdania na ten temat nie ma 8,3 proc. Polaków.

Zgodnie z wynikami badania, niechętna planom rozszerzenia zakazu jest znaczna część elektoratu PSL i PiS. Aż 31 proc. zwolenników partii rządzącej jest przeciwna. 

Zakaz handlu w niedziele rozszerzany

Zakaz handlu jest stopniowo rozszerzany. Obecnie jeszcze obowiązuje 1 niedziela handlowa w miesiącu. W 2020 roku niehandlowe mają być już wszystkie niedziele z wyjątkiem 7 w roku (2 przed świętami świętami Bożego Narodzenia, 1 przed Wielkanocą i 4 ostatnich niedziel: stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia). 

Jadwiga Emilewicz o zakazie handlu w niedziele

Przypomnijmy, że w piątek w rozmowie z Gazeta.pl minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz poinformowała o badaniach dotyczących skutków zakazu handlu. Mają one zostać zaprezentowane we wtorek na posiedzeniu rządu. - To są bardzo ciekawe dane, które mocno polemizują z tymi, które są dzisiaj dostępne na rynku, a które są danymi zamawianymi przez sklepy wielkopowierzchniowe - zapewniła i dodała, że "rewolucji w zakresie legislacyjnym nie będzie". 

Niedziele handlowe 2019. Czy 31 marca sklepy będą czynne?

W gorący politycznie temat włączył się też Ryszard Petru. W sobotę o 11.00 na placu Zamkowym w Warszawie chce zbierać podpisy za uchyleniem zakazu. 

Więcej o:
Komentarze (141)
Sondaż dot. zakazu handlu we wszystkie niedziele. Duża część elektoratu PiS jest przeciwko
Zaloguj się
 • kichchi

  Oceniono 39 razy 35

  chcemy usunięcia pisu i likwidacji pisowskiego handlu w niedziele. wprowadzić za to niekościelne niedziele w miesiacu

 • Adam Asdegam

  Oceniono 24 razy 24

  Przede wszystkim wolność i jeszcze raz wolność. Ja decyduję o tym czy będę robił zakupy w niedzielę czy nie. Ponoć żyję w demokratycznym kraju...

 • niko8472

  Oceniono 28 razy 24

  Nie rozumiem dyskusji... W niedziele wolno tylko odpusty sprzedawać, koniec, kropka. No i zakaz powinien być konsekwentny, zero paliwa, prądu, gazu, interneta i takich tam. Nie wspominając o komunikacji albo drogach generalnie. Huty niech piece zgaszą (są w Polsce jeszcze huty?), porty niech nie przyjmują statków i telewizornia państwowa niech nie nadaje. Amazonowi też zakazać działalności. Dlaczego zakaż pracy ma dotyczyć tylko handlu? Hipokryzja?

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 21

  Coś mi się wydaje że pis będzie szybciej wracał do handlu w Niedziele niż się tego spodziewał

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 18 razy 18

  Zakaz handlu we wszystkie niedziele i we wszystkich sklepach, bez wyjątków.
  A wtedy chłopki wypędziły by widłami pewnego szczerbatego z jego gabinetu.
  Dopóki będzie podwójny standard - w miastach sklepy zamknięte, na wsiach otwarte ( bo w teorii stoi właściciel - ha, ha, ha! ) to wsiowe będą radośnie głosować za zakazem, bo te miastowe dostaną w dudę, he,he,he!

 • 3ras

  Oceniono 16 razy 16

  Co tam suweren ma do powiedzenia. Ksiunc się liczy.

 • krzywelustro

  Oceniono 15 razy 15

  Krótka historia (ze szczyptą prognozy) hipermarkectwa w Polsce:
  1. hipermarkety JUMBO zostają przejęte przez hipermarkety HYPERNOVA,
  2. hipermarkety HIT zostają przejęte przez hipermarkety TESCO,
  3. hipermarkety HYPERNOVA zostają przejęte przez hipermarkety CARREFOUR,
  4. hipermarkety GEANT zostają przejęte przez hipermarkety REAL,
  5. hipermarkety REAL zostają przejęte przez hipermarkety AUCHAN,
  6. Kościół podejmuje batalię o wprowadzenie bezwzględnego zakazu handlu w niedziele i święta,
  7. Kościół sprawnie uzgadnia z partią rządzącą wyłączenie sklepików, przykościelnych z bezwzględnego zakazu handlu w niedziele i święta,
  8. rynkowa wartość hipermarketów drastycznie maleje,
  9. hipermarkety AUCHAN, TESCO i CARREFOUR zostają przejęte za bezcen przez sieć sklepików przykościelnych Koncernu RADIO MARYJA,
  10. Kościół inicjuje akcję promocyjną "Po Mszy Świętej z całą rodziną do Centrum Handlowego",
  11. handel w niedziele kwitnie, centra handlowe są pełne, a wartość hipermarketów wzrasta do niespotykanego poziomu,
  12. Ojciec Prezydent Koncernu RADIA MARYJA apeluje przez radio do słuchaczek o bezpłatną pracę przy kasach, wykładaniu towarów i sprzątaniu placówek, obiecując dyspensę od niedzielnej Mszy Świętej, hurtowe rozgrzeszenie ze wszystkich grzechów oraz odpust zupełny.

 • notremak

  Oceniono 13 razy 13

  Najważniejsze, żeby wolski apostolski był zadowolony!
  Bez poparcia z ambony piss przegra.

 • wujekdolf

  Oceniono 17 razy 13

  zniknie pis - zniknie zakaz, daliśmy ciulom rządzić to nam państwo psują - kolejny raz pisiorów będzie... ale za jakieś 12 lat pewnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX