Wojciech Hermeliński w Gazeta.pl o zarzutach fałszowania wyborów: To stara śpiewka

- Przykro mi to mówić, ale władze nie mają zaufania do Państwowej Komisji Wyborczej i do składu sędziowskiego, w związku z tym chcą wymienić sędziów na polityków - mówił w rozmowie Gazeta.pl ustępujący szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

Wojciech Hermeliński w piątek przechodzi na wymuszoną emeryturę sędziowską (prezes Trybunału Konstytucyjnego wskazała na jego następcę Grzegorza Jędrejka). W rozmowie z Piotrem ustępujący szef Państwowej Komisji Wyborczej mówił, że jego zdaniem system wyborczy w Polsce przestaje być sędziowski, a zaczyna być polityczny.

Hermeliński: Władza chce wymienić sędziów z PKW na polityków

- Przykro mi to mówić, ale władze nie mają zaufania do Państwowej Komisji Wyborczej i do składu sędziowskiego. W związku z tym chcą wymienić sędziów na osoby z namaszczenia polityków, osoby wybierane przez Sejm - mówił Hermeliński. 

Jak dodał, ostatnio panuje niechęć władzy do środowiska sędziowskiego, a odejście ustawodawcy od systemu wyborczego, który sprawdzał się od kilkudziesięciu lat, jest całkowicie niezrozumiałe. Jak dodał, nie ma racjonalnych podstaw, by oskarżać sędziów zasiadających w komisjach wyborczych o jakiekolwiek fałszerstwa, a takie głosy pojawiają się także ze strony władzy.

To stara śpiewka [o fałszowaniu wyników -red.], która przed każdymi wyborami się powtarza. Teraz ustawodawca też w noweli wyborczej z 2018 roku stwierdził, że znalazły się fałszerstwa w wyborach w 2014 roku. Dla mnie to jest oburzające

- dodał Hermeliński, podkreślając, że politycy w komisjach wyborczych bynajmniej nie są gwarancją, że do fałszerstw nie dojdzie. 

Więcej o:
Komentarze (75)
Wojciech Hermeliński w Gazeta.pl: Zarzuty władzy o fałszowaniu wyborów są oburzające
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 14 razy 14

  KACZA WŁADZA WYMIENA sędziów z PKW na polityków, bo chce so-bie zagwarantować wygrane wszystkie przyszłe wybory!
  I będzie to czynić tak długo, jak długo kacze łapy bedą kaczego dyktatora nosić przy życiu!

 • lkolesio

  Oceniono 12 razy 12

  Jeżeli ktoś ma sfałszować wybory to tylko pis dlatego kombinują przy ordynacji. Boją się więzień po ewentualnej przegranej.

 • maaac

  Oceniono 16 razy 12

  No to kolejny raz.
  Jak PiS czy ogólnie "prawica" kogoś o coś oskarża to znak, że sami to robili, robią lub planują zrobić!

  Oskarżenia PiSu o to że wybory były fałszowane to oczywisty dowód, ze PiS albo już wybory fałszował albo poważnie planuje ich sfałszowanie.

 • krynolinka

  Oceniono 25 razy 11

  Panie sędzio, oskarżenia o fałszerstwa wyborcze jest ze strony PiS-u a nie całości organu ustawodawczego. Trzeba to wyraźnie podkreślić. PiS!!
  Zamach na sądownictwo i upolitycznienie (spisienie) nawet stanowiska parkingowego jest celem życiowym prezesa Kaczyńskiego.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 13 razy 9

  W państwie PIS, gdzie demokracja została zaorana, praworządność zhańbiona, Konstytucja zgwałcona
  tylko ci, których PIS wskaże do liczenia głosów, mają zaświadczyć wszelkimi sposobami, o zwycięstwie swoich mocodawców, nawet, a może szczególnie dlatego, gdy w rzeczywistości, głosy temu przeczyć będą.

 • kemor234

  Oceniono 14 razy 8

  BEZ FAŁSZOWANIA WYBORÓW PIS NIE WYGRA ...
  A na tym znają się bardzo dobrze. Pamiętam, jak podawali przykłady ...

 • weather2

  Oceniono 10 razy 6

  O Hermelińskim czytamy:"W latach 90. współpracował z Porozumieniem Centrum". Do trybunału Konstytucyjnego powołany za czasów rządów PIS. Teraz przez pisowskie betony nazywany jest "towarzyszem Hermelińskim. Taki los czeka wszystkich, którzy w państwie PIS chcą zachować uczciwość

 • fakiba

  Oceniono 10 razy 6

  Pis zawsze jak m kłopot żeby wygrać to pitoli o fałszerstwach i spiskach , to u nich norma

 • 1963mw

  Oceniono 6 razy 4

  Ogólnie głosowanie na wielokrotnie już sprawdzonych oszustów, złodziei, kryptokomuszków, i wprost zdrajców z SPiSkujących to nie jest już strata czasu, czy niepoczytalność (powtarzanie tej samej czynności i oczekiwanie innych rezultatów) to jest wprost przykład czystej, destylowanej, o której wspominał Einstein, nieskończonej ludzkiej głupoty. Tylko prowincja i nieudacznicy po zawodówce głosują na Populizm i socjalizm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX