Niemiecki minister chce zmniejszenia funduszy UE m.in. dla Polski. "Jedyny język, który rozumieją"

Wypowiedź niemieckiego ministra padła dzień po zawieszeniu przez Europejską Partię Ludową węgierskiego Fideszu w prawach członka grupy. Przez europejskich polityków częściej powtarzana jest opinia, że łamanie "podstawowych zasad wspólnoty" powinno mieć to konsekwencje finansowe.

Jak podaje Reuters, niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział w czwartek, że Unia Europejska powinna ograniczyć środki i nałożyć sankcje na państwa członkowskie, które uchwalają prawo sprzeczne z podstawowymi zasadami Unii Europejskiej, takimi jak niezależność sądownictwa czy wolność prasy.

Heiko Mass: "są podstawowe zasady, które wszyscy muszą szanować"

Heiko Mass powiedział w telewizji ZDF, że kraje takie jak Rumunia, Węgry czy Polska otrzymują więcej środków europejskich niż dostarczają, więc ich zmniejszenie mogłoby wywierać istotny nacisk.

- Są podstawowe zasady, które wszyscy muszą szanować - stwierdził minister.

Dodał, że trzeba się zastanowić czy ich łamanie "powinno mieć konsekwencje finansowe". Odnosząc się do krajów ograniczających wolność słowa, stwierdził że ograniczenie finansowania "to jedyny język, który rozumieją". 

W środę Europejska Partia Ludowa zagłosowała za zawieszeniem węgierskiego Fideszu w prawach członka grupy. Powodem była antyeuropejska retoryka Vikora Orbana oraz przekonanie o tym, że jego rząd podważa zasady państwa prawa. Do EPL z polskich ugrupowań należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Jednocześnie Unia Europejska jest w sporze prawnym dotyczącym rządów prawa z Polską i Rumunią.

Więcej o:
Komentarze (470)
Niemiecki minister chce zmniejszenia funduszy UE m.in. dla Polski. "Jedyny język, który rozumieją"
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 74 razy 62

  Jarozbaw też tak rozumuje, że jedyny język ,który znają rodacy, to kasa i dlatego z dna wyskrobie grosze, byle utrzymać się na stołku.

 • eurotram

  Oceniono 70 razy 48

  Postanowili uderzyć w to,co najbardziej zaboli elektorat PiSuaru,czyli "elektorat 500+". Dla wszystkich stało się jasne,że do tej czeredy (mam na myśli wyborców kurdupla i jego kliki) przemówi tylko uderzenie po kieszeni i że to jest jedyny argument jaki "suweren" zrozumie,bo zasad nie ma żadnych. Tylko że obawiam się,że wyjdzie jak zawsze: po dupie dostaną nie ci,co powinni dostać :(

 • sector23

  Oceniono 51 razy 45

  No to się doigraliście PiSdeusze. Gorzej, ze za te wasze małpie figle zapłaci też 65% normalnych Polaków

 • przewooz

  Oceniono 48 razy 38

  Historia Polski jest naprawdę przewrotna. Kto w 1945 roku mógłby się spodziewać, że faktycznym obrońcą demokracji i wolności w Polsce będzie niemiecki minister spraw zagranicznych?

 • mopsek

  Oceniono 54 razy 36

  Narescie ktos mowi to glosno, chociaz to nie przejdzie. Dlaczego podatnik na zachodzi ma wspierac faszystowskie zapedy na Wegrzech , w Polsce i Slowacji, czy zapomniano po co powstala UE?, zeby nigdy nie powstala sytuacja jak 1933 roku, zeby brunatna maz nie zalala Europy, teraz mamy to utrzymywac jeszcze. Dlaczego dzieci sa w Polsce nasiakaja naconalistycznym mlekiem matki a ludzie w UE Maja im wyplacac jeszcze Kindergeld Taki jak w RFN, niech dostana od poadatnika niemieckiego tyle ile sie im wyplaca w Polsce, bedzie sprawiedliwie.

 • kemor234

  Oceniono 31 razy 27

  Dostajesz jak WSZYSCY, a nawet więcej ...
  To postępuj i działaj jak WSZYSCY !!!!!
  Szanuj demokrację, konstytucję, szanuj ludzi, dbaj o WSZYSTKICH obywateli ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX