Już tylko podpis prezydenta. Senat za ustanowieniem 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski

Senat przyjął ustawę o ustanowieniu 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Teraz pozostaje tylko podpis prezydenta i jeszcze w tym roku święto będzie obchodzone po raz pierwszy.

Senatorowie zanim podeszli do głosowania, krótko debatowali. Senator Jan Maria Jackowski z PiS napomknął tylko, że w komisji senackiej nie przeszła poprawka, która zmieniłaby dzień święta. Senator Barbara Zdrojewska wnosiła bowiem, by było obchodzone 15 kwietnia, a nie 14. Dlaczego? 14 kwietnia przypada też rocznica założenia Obozu Narodowo-Radykalnego.

Po wystąpieniach senatorskich - trzeba oddać, że kilku polityków przypomniało sobie o swoim wykształceniu historycznym i postanowiło zabrać głos co do datacji chrztu - zagłosowano. Za ustanowieniem 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski było 64 senatorów, przeciw 7, a wstrzymało się 13.

Warto nadmienić, że święto nie będzie obowiązkowo dniem wolnym, aczkolwiek w tym roku wypada w niedzielę. Teraz pozostaje jedynie podpis prezydenta Andrzeja Dudy, by oficjalnie je wprowadzić.

Senatorowie podczas debaty uzasadniali też wybór takiego, a nie innego terminu. Krótko wyjaśniał to Jackowski, wskazując, że to ogólnie przyjęta data dla chrztu Polski - 14 kwietnia 966 roku. Wskazał, że "tego rodzaju uroczysty akt chrzcielny w świetle praktyk chrześcijańskich z X w. był dokonywany w wigilię święta Paschy". To oznacza, że jeśli do chrztu Mieszka I doszło w 966 roku, to zapewne w Wielką Sobotę, która przypadała wtedy na 14 kwietnia, a Wielkanoc na 15 kwietnia.

Więcej o:
Komentarze (213)
Święto Chrztu Polski 14 kwietnia. Senatorowie przyjęli ustawę, pozostaje podpis prezydenta
Zaloguj się
 • krwawy_marry

  Oceniono 49 razy 35

  Ręce opadają. Wieczne jakieś wspominki, martyrologia. XXI wiek mamy a klęczymy ciągle przed plebanami,

 • tinley

  Oceniono 50 razy 34

  Tych pisowskich kołtunów już kompletnie poje..ło. Nie było zadnego chrztu Polski bo żadnej Polski wtedy nie było. BYł chrzest władcy i nielicznych dworzan. Reszta poddanych przez następne kilkaset lat o chrzcie zapewne nawet nie słyszała nie mówiąc już że Kraków i Małopolska 'ochrzczone zostały kilkadziesiąt lat wcześniej bo nie należały do Polski. POgaństwow Polsce w XIw było powszechne. Nie było też rzakością nawet w XVIIw.
  A ci chcą robić kolejna bogoojczyźniana szopkę. O wiele większą tradycją był handel niewolnikami w tej 'chrześcijańskiej' krainie. Centrum niewolniczej siatki była Praga - kraj 'ochrzczony' wcześniej niż POlska. I takie to były chrzciny. Juz nie wspominam nawet o tym że nie znamy daty chrztu Mieszka. Zapewne stało się to w święta wielkiej Nocy, ale nic o tym nie wiadomo.

 • marymania

  Oceniono 34 razy 24

  To chyba prof. Mikołejko powiedział, że chrześcijaństwo się w Polsce nie przyjęło.
  Ma rację.
  Polska to zupełne zaprzeczenie chrześcijaństwa, poczynając od kleru.

 • H2O H2O

  Oceniono 28 razy 18

  W kontekście ciągnącego się z nie jednej plebanii smrodu pedofilii ustanawianie takiego święta to ciekawy przypadek braku taktu, empatii, rozumu?

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 18 razy 16

  Data Chrztu polskiego króla... powinna być olana totalnie przez chrześcijan,bo to przyszło bez naszej zgody i na przekór. Wyobrazic proszę,jak dzis by to wyglądało. Mamy władzę dzisiejsza chorą i z amnezją historyczną.

 • stk25

  Oceniono 18 razy 16

  Pisowski idiotyzm

 • hens

  Oceniono 18 razy 16

  WY BANDO GNOI
  Wstyd.............ministerialne nieroby na siłę oderwane od szpadla, którego nie potrafili obsługiwać,
  dla drobnych wymyślilibyście cud po raz trzeci. A ogłupiały katotaliban, to łyknie !

 • iarna

  Oceniono 15 razy 15

  Nie uznaję takich świąt. Wymyślanych zza biurka przez facecików, którzy w ten sposób szukają poklasku i chcą sobie podbić notowania. To jest kpina, to jest dno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX