USA były współgospodarzami, ale Polska sama zapłaciła za szczyt bliskowschodni. MSZ ujawnia kwoty

Ponad 2,2 mln zł miał kosztować szczyt bliskowschodni w Warszawie - dowiedziało się Radio ZET. Mimo tego, że współgospodarzami konferencji były Polska i USA, to strona amerykańska nie wydała na niego ani dolara.

Szczyt bliskowschodni odbył się 13-14 lutego w Warszawie, organizowały go wspólnie Polska i Stany Zjednoczone. Zanim do niego doszło, za sprawą wypowiedzi strony amerykańskiej konferencję oprotestował Iran.

Później pojawił się też kryzys polsko-izraelski, głównie za sprawą szefa izraelskiego MSZ Israela Kaca, który mówił, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Szczyt bliskowschodni. Polska zapłaciła za całą konferencję

Komentatorzy podnosili wówczas, że szczyt przyniósł więcej szkód niż pożytku. Teraz, jak donosi Radio ZET, okazuje się, że mimo wspólnej organizacji, za konferencję zapłaciła tylko Polska.

To na razie szacunkowe koszty, ale Ministerstwo Spraw zagranicznych wskazało (co do grosza), że wstępnie było to 2 233 491,32 złotych. Katarzyna Sobiecka, dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ, doprecyzowała też, że podana kwota może ulec zmianie.

Sobiecka wprost przekazała również: - Koszty zostały pokryte w całości przez stronę polską.

Kosztów zabezpieczenia całego wydarzenia nie podała natomiast policja - funkcjonariusze mieli również sporo pracy, ponieważ w stolicy Polski gościły delegacje z 62 państw.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka przekazał Radiu ZET, że ustawa o Policji nie pozwala mu na podanie "dokładnej liczby sił i środków". Te liczby pomogłyby w ewentualnym oszacowaniu kosztów konferencji po stronie służb.

Więcej o:
Komentarze (204)
USA były współgospodarzami, ale Polska sama zapłaciła za szczyt bliskowschodni. MSZ ujawnia kwoty
Zaloguj się
 • f451

  Oceniono 131 razy 123

  Czy ja dobrze widzę ? PiS skompromitował Polskę i za to zapłacił ?
  Himalaje frajerstwa !

 • bombadilwlocie

  Oceniono 67 razy 65

  Wydaje mi się, że można było skompromitować Polskę za mniejsze pieniądze.

 • cozano

  Oceniono 56 razy 56

  Ewidentny sukces dyplomacji pisowskiej. Posługując się terminologią rzymską patron pozwolił klientowi zapłacić rachunki za imprezę. Dodatkowy plusik, to zrąbane stosunki z Iranem i jego sojusznikami.

 • nalesniku

  Oceniono 58 razy 54

  kurdupel i jego kolejny interes życia...

 • sykstus_7

  Oceniono 49 razy 47

  W porównaniu do Polski pod okupacją PiSu to nawet taka PRL była państwem niezależnym...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX