Jarosław Sellin w TVP Info o pedofilii księży: To margines, Kościół jest chłopcem do bicia

- Prosiłbym, żeby się tak nie pastwić nad Kościołem - mówił w programie "Woronicza 17" w TVP Info wiceminister kultury Jarosław Sellin. Skomentował w ten sposób ujawnione w czwartek przez polski episkopat dane dotyczące liczby przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich.

Konferencja Episkopatu Polski w czwartek poinformowała, że od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku zgłoszono 382 przypadki duchownych sprawców wykorzystywania seksualnego nieletnich.

Z raportu przygotowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że łączna liczba ofiar wykorzystania seksualnego we wszystkich (również niepotwierdzonych) przypadkach wyniosła 625.

Spośród zakończonych spraw wydaleniem ze stanu duchownego skutkowało 25,2 proc. postępowań. Inne kary (suspensa, upomnienie kanoniczne, zakaz pracy z małoletnimi, pozbawienie urzędu, ograniczenie posługi albo zakaz wystąpień publicznych) stanowiły 40,3 proc.

Jarosław Sellin o pedofilii w Kościele: To margines

Raport Konferencji Episkopatu Polski był jednym z tematów programu "Woronicza 17" w TVP Info. W obronie Kościoła stanął wiceminister kultury Jarosław Sellin.

- Bądźmy sprawiedliwi - Kościół rzymskokatolicki jest od lat chłopcem do bicia w tej sprawie, nie tylko w Polsce zresztą. Tymczasem dowiedzieliśmy się z tego raportu, że jest trzysta czterdzieści kilka przypadków w ciągu 30 lat odnotowanych tego typu ubolewania godnych faktów. O trzysta czterdzieści parę przypadków za dużo

- skomentował Jarosław Sellin.

- Ale spójrzmy na tę cyfrę - to oznacza, że wśród 60 tys. duchownych w Polsce tego typu przypadki mają miejsce dziesięć, może dwanaście w roku. To jest margines - podkreślił wiceminister kultury.

- Dlaczego wszyscy się tak rzucają na Kościół rzymskokatolicki w sytuacji, kiedy się okazało, że to zjawisko jest marginalne, jeśli chodzi o 60 tys. duchownych w Polsce? Bardzo bym prosił, żeby się tak nie pastwić nad Kościołem, bo Kościół procedury wewnętrzne w tej sprawie uruchomił, one działają, będą działać coraz bardziej skutecznie

- podsumował Sellin.

Więcej o:
Komentarze (539)
Jarosław Sellin w TVP Info o pedofilii księży: To margines, Kościół jest chłopcem do bicia
Zaloguj się
 • kyosunim

  Oceniono 136 razy 136

  Przesłanie jest proste. Pedofile zostańcie księżmi. Włos wam z głowy nie spadnie.

 • hamsterx

  Oceniono 93 razy 93

  kolejny ministrant którego żaden ksiądz nie chciał???

 • meki_majcher

  Oceniono 90 razy 90

  No, panie Sellin, więcej odwagi !! Wprost niech pan powie że kościółkowi oprawcy są ofiarami. Prześladowany kościół. Jakże to tragicznie brzmi w katolickim kraju...
  Zdaj pan sobie tylko sprawę, że spośród wszystkich innych pedofilów, tylko sutannowi pozostawali bezkarni. I chcieliby by tak było nadal...

 • skandy5

  Oceniono 82 razy 80

  Wara od naszych dzieci pisiory!

 • jael53

  Oceniono 74 razy 74

  To nie margines, to system.

 • ptakomysz

  Oceniono 72 razy 70

  Zamiest bić ten kościół , lepiej zabrać im te 60 miliardów rocznie panie Selin.
  Będzie to z pożytkiem dla Polski.
  Dlatego zagłosuję na Biedronia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX