Węgry. Premier Morawiecki o polsko-węgierskiej walce o wolność: "Zawsze byliśmy razem"

Węgry. Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Budapeszcie wziął udział w obchodach 171. rocznicy wybuchu rewolucji w 1848 roku. Premier został zaproszony na uroczystości przez Viktora Orbana.

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos podczas uroczystości zorganizowanych przed Muzeum Narodowym w Budapeszcie. Polski polityk wskazywał na ważne daty, które historycznie łączą obydwa narody - "Jak 171 lat temu, jak 75 lat temu w Warszawie, jak 63 lata temu w Budapeszcie i w czasach "Solidarności" w Polsce. Byliśmy zawsze razem walcząc o wolność w przeszłości i chcemy też walczyć o lepsze jutro w przyszłości".

Premier Morawiecki z wizytą z okazji 171. rocznicy wybuchu rewolucji na Węgrzech

Według Morawieckiego Polacy i Węgrzy od zawsze stali po stronie prawdy, solidarności i wolności. Polski premier wspomniał m.in. historię szesnastoletniego Sandora Bauera, który w 1969 roku dokonał samospalenia na znak protestu przeciwko inwazji na Czechosłowację i obecności wojsk radzieckich na Węgrzech. Premier przypomniał także, że w Polsce na podobny czyn zdecydował się Ryszard Siwiec, który dokonał samospalenia w 1968 roku w czasie dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w obecności dyplomatów, 100 tysięcy widzów i przywódców PZPR - "Oni nas łączą do dzisiaj: Ryszard Siwiec, Jan Palach, Sandor Bauer. To są nasi bohaterowie".

Podczas wizyty na Węgrzech Mateusz Morawiecki spotka się także z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Następnie delegaci z Polski i Węgier złożą kwiaty przed pomnikiem generała Józefa Bema. W obchodach 171. rocznicy wybuchu rewolucji w 1848 roku, upamiętniających węgierskie powstanie narodowe przeciwko Habsburgom, udział bierze około tysiąca Polaków - są to uczestnicy "VII Wielkiego Wyjazdu na Węgry" organizowanego co roku przez kluby "Gazety Polskiej".

Więcej o:
Komentarze (127)
Węgry. Premier Morawiecki o polsko-węgierskiej walce o wolność: "Zawsze byliśmy razem"
Zaloguj się
 • walkirrr

  Oceniono 36 razy 30

  w czasie II wojny Węgrzy byli sojusznikiem Hitlera więc jakie k..... zawsze ? Krzywogęby albo kłamie albo jest ignorantem

 • kacykmoralny

  Oceniono 27 razy 23

  Nie zawsze kłamliwy pisiorze. Np. w czasie potopu szwedzkiego wojska Rakoczego pustoszyły Polskę okrutnie.

 • za.czwartym.kalafiorem.w.lewo

  Oceniono 27 razy 21

  W 1941 roku faszystowskie Węgry, będące w sojuszu z Hitlerem, wypowiedziały wojnę Stanom Zjednoczonym. W gabinecie prezydenta Roosevelta miał się odbyć taki oto dialog:

  Ambasador Węgier: Szanowny panie prezydencie, z największą przykrością muszę pana poinformować, że z dniem dzisiejszym Węgry wypowiadają wojnę Stanom Zjednoczonym.
  Roosevelt: Węgry? Co to za kraj?
  Ambasador: To jest królestwo, panie prezydencie.
  Roosevelt: Królestwo? A kto jest tam królem?
  Ambasador: Nie mamy króla, panie prezydencie.
  Roosevelt: To kto tam rządzi?
  Ambasador: Admirał Miklós Horthy.
  Roosevelt: Admirał? Ach, więc będziemy mieli przeciwko sobie kolejną flotę!
  Ambasador: Niestety, panie prezydencie, Węgry nie mają dostępu do morza i w związku z tym nie mają floty.
  Roosevelt: O co więc wam chodzi? Macie z nami jakiś konflikt terytorialny?
  Ambasador: Nie, panie prezydencie, Węgry nie mają roszczeń terytorialnych wobec USA. Mamy konflikt terytorialny z Rumunią.
  Roosevelt: A więc prowadzicie także wojnę z Rumunią?
  Ambasador: Nie, panie prezydencie, Rumunia jest naszym sojusznikiem...

  Fragment książki "Gulasz z Turula"

 • atyczarownico

  Oceniono 19 razy 19

  Zawsze byliśmy razem??? O k..wa to my też popieraliśmy Hitlera i wysyłaliśmy Żydów do Oświęcimia, walczyliśmy przeciwko Rosjanom na froncie wschodnim. Ty kłamliwy, głupi krzywomordy pajacu jak długo będziesz opowiadał te brednie.

 • antropoid

  Oceniono 23 razy 17

  A co ty wiesz o wolności - wiecznie spięty lizusie ze szczękościskiem.

 • hamsterx

  Oceniono 20 razy 16

  myśmy ponoć Żydów nie mordowali ,a koniokrady wysłali ponad 400 k swoich Żydów do Oświęcimia ,czyli jak z tym "byciem razem"???

 • ja.szela

  Oceniono 15 razy 15

  Pod Stalingradem też byliście razem? O jakich my mówi Morawiecki? Pytanie zasadne biorąc po uwagę jego umiłowanie do brygady świętokrzyskiej.

 • wo151

  Oceniono 19 razy 15

  LUDZIE!! MAGISTER HISTORII!! "...Byliśmy zawsze razem walcząc o wolność w przeszłości..."
  A II Wojna Światowa? Mało tego, że Węgrzy byli naszymi wrogami w Powstaniu Warszawskim, to jak widać na filmie Munka "Eroika" dobierali sie do naszych żon

 • dziurowice

  Oceniono 15 razy 15

  Niby historyk a dla bieżącej polityki wypowie każdą bzdurę:
  Węgry były w sojuszu z Hitlerem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX