PO chce ponownej lustracji Antoniego Macierewicza. IPN sprawdzi, czy są nowe fakty

IPN przekazał, że sprawdza, czy pojawiły się nowe fakty, które mogłyby być przyczynkiem do ponownej lustracji Antoniego Macierewicza. Sprawdzenia oświadczenia lustracyjnego byłego szefa MON domagał się poseł PO Cezary Tomczyk.

Instytut Pamięci Narodowej opublikował w poniedziałek na swojej stronie internetowej informację, że miesiąc temu, 11 lutego, wpłynął do niego wniosek posła Platformy Obywatelskiej Cezarego Tomczyka, by ponownie zweryfikować "prawdziwość oświadczenia lustracyjnego" złożonego przez Antoniego Macierewicza, w przeszłości m.in. szefa MON.

Jak przekazuje IPN, w 2007 roku już sprawdzano oświadczenie lustracyjne Macierewicza (został wtedy posłem po raz kolejny), a w 2009 roku "wydano zarządzenie o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu wobec niestwierdzenia wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą".

Biuro Lustracyjne IPN sprawdzi materiały związane z Macierewiczem

Wówczas nie odnaleziono dowodów na to, by Antoni Macierewicz współpracował z organami bezpieczeństwa PRL. Jednocześnie zachowały się materiały, głównie akta śledcze i spraw operacyjnych, w których Macierewicz występował jako oskarżony, sprawdzany lub rozpracowywany przez komunistyczne służby za swoją działalność w opozycji.

Jednak w związku z wnioskiem Tomczyka, Biuro Lustracyjne podjęło nowe działania. Jak opisuje IPN:

Prokurator Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Warszawie podjął niezbędne czynności procesowe zmierzające do dokonania wszechstronnej analizy informacji zawartych we wniosku, w szczególności analizy wskazanych materiałów archiwalnych. Celem powyższych działań jest ustalenie, czy w sprawie pojawiły się nowe fakty lub dowody nieznane w poprzednim postępowaniu, istotne dla oceny prawdziwości złożonego oświadczenia lustracyjnego

PO chce ponownej lustracji Macierewicza

Politycy Platformy Obywatelskiej złożyli wniosek w sprawie ponownej lustracji Macierewicza po tym, jak światło dzienne ujrzała notatka Służby Bezpieczeństwa z 1984 roku, którą sporządził gen. Zdzisław Sarewicz:

Według oceny Wydziału Śledczego SUSW, w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa karnego i ogłoszonej ustawy amnestycyjnej, nie ma podstaw do jakiegokolwiek ścigania i represjonowania A. Macierewicza

Notatkę opublikował w książce "Macierewicz. Jak to się stało" Tomasz Piątek. Dlaczego to zwróciło uwagę polityków? Antoni Macierewicz w 1982 roku uciekł z ośrodka internowania, gdzie trafił za swoją działalność opozycyjną. Stąd też zdziwienie, dlaczego nie był ścigany przez aparat bezpieczeństwa.

Więcej o:
Komentarze (141)
PO chce ponownej lustracji Antoniego Macierewicza. IPN sprawdzi, czy są nowe fakty
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 51 razy 49

  I znowu, jak przy TW Ryśku, prezes będzie zaskoczony i poruszony swoją niewiedzą ..:)

 • lesnojeziorska

  Oceniono 42 razy 42

  Są tylko stare fakty: Andron Zamachowicz od pół wieku realizuje interesy Kremla w Priwislinskim Kraju, ale w końcu to dla pisobolszewii żaden zarzut.

 • dzidka17

  Oceniono 40 razy 40

  czas najwyższy sprawdzić tego bezkarnego"pana agenta"
  Odgrażał sie autorowi książki Tomaszowi Piątkowi ,że poda Go do Sądu i póki co cisza.. a za Komisję tzw. smoleńską bierze gigantyczną kasę i końca nie widać.
  Warto przy okazji sprawdzić tez "pana" v-ce ministra Kownackiego .

 • qzynek

  Oceniono 41 razy 39

  Opozycja powinna wykorzystywać temat "komisji" macierewicza. To jest żyła zlota, tu pis nie będzie mógł sie obronić.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 31 razy 31

  IPN udowodni że donoszenie na KOR i Solidarność to bohaterskie działanie agenta KGB Maciorenki :-)

 • maxthebrindle

  Oceniono 31 razy 29

  Oj tam zaraz - przegłosuje się szybciutko ustawę, że generał SB Sarewicz Zdzisław był katolikiem i agentem Solidarności w ubecji, pozyskanym i bohatersko prowadzonym przez Kaczyńskiego Jarosława, Głównego Stratega walki z komuną, który nakazał napisanie takiej przebiegłej notatki, dzięki której młody i rokujący działacz Macierewicz Antoni uszedł siepaczom... Ot, kolejny przykład na dalekowzroczność i niezwykłą inteligencje naszego Wodza, oby żył wiecznie. Adrian podpisze zaraz z rana i sprawa załatwiona!

 • biesczad1

  Oceniono 28 razy 28

  A Zero wznawia śledztwa sprzed kilku lat, mimo, że nie pojawiły się nowe fakty - wiem, wiem, co wolno reżimowi...

 • pisowski_niedouk

  Oceniono 31 razy 27

  Kto rozliczy tego gnoja, za zmarnowane pieniądze w cyrku, zwanym komisją smoleńską?

 • shtalman

  Oceniono 28 razy 26

  Tego smoleńskiego dzbana szalonego już dawno powinien ktoś wyyebać do Tworek, ale yebany naród debili, kretynów i koorv lubi być rządzony przez co najmniej dwójkę psycholi, krasnala i skoczka do wody

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX