Sondaż: blisko połowa Polaków wierzy w zeznania Birgfellnera obciążające Kaczyńskiego

Zeznania kluczowego świadka ws. tzw. taśm Kaczyńskiego, które ujawniła "Gazeta Wyborcza", dla blisko połowy Polaków wydają się wiarygodne. Takie wyniki przynosi sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej".

Austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, składając zeznania w prokuraturze, miał stwierdzić, że Jarosław Kaczyński miał nakłonić go do wręczenia 50 tys. zł dla księdza z rady fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, która jest właścicielem spółki Srebrna - podała "Gazeta Wyborcza"

Według sondażu przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie serwisu rp.pl wynika, że 45 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, uważa obciążające Jarosława Kaczyńskiego zeznania spowinowaconego z nim Birgfellnera za wiarygodne. Odmiennego zdania jest 23 proc. ankietowanych. Blisko jedna trzecia badanych - 32 proc., nie potrafiło dać jednoznacznej odpowiedzi.

Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research wyjaśnia w "Rz", że wiarę w zeznania biznesmena deklarują osoby powyżej 50 roku życia, z wykształceniem wyższym i mieszkańcy miast 100-200 tys. mieszkańców. "Przeciwnego zdania jest co czwarty badany - 23 proc. Najmniej wyrobione zdanie o sprawie - odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć" - mają kobiety i osoby poniżej 24 lat" - dodaje Zimolzak.

Badanie SW Research na zlecenie serwisu rp.pl przeprowadzono w dniach 19-20 lutego 2019 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.
 
 

Więcej o:
Komentarze (296)
Sondaż: blisko połowa Polaków wierzy w zeznania Birgfellnera obciążające Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 58 razy 46

  Dlaczego Jarosław Kaczyński nie został jeszcze doprowadzony do prokuratury? Kiedy skończy się Rzeczpospolita pis-bolszewickich kolesiów?

 • ajreneusz

  Oceniono 20 razy 20

  PISprokuratura zamiast wyjaśniać sprawę próbuje zgnoić tego Austriaka - to praktycznie przesądza o winie JK

 • js08836

  Oceniono 22 razy 20

  Dlaczego mam nie wierzyć zeznaniom pod przysięgą ? Przesłuchajcie pod przysięgą bossa, to zobaczymy, jak będzie kłamał.

 • jurek53krk

  Oceniono 18 razy 18

  Na p. Jarka są dowody w postaci taśm i faktur a ksiądz .......uciekł......
  Czy jeszcze potrzebne są dalsze dowody? Może Kierownictwo Srebrnej Sp. z o.o. - Pani Kujda, Pani Goss, Pani Basia i kierowca p. Jarka (sam kwiat biznesu) w końcu zabierze głos przed kamerami.........

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 19 razy 17

  Ja jestem w stanie zrozumieć że połowa ludzi nie rozumie tego co czyta ale że 1/3 nie rozumie tego co słyszy to już gorzej. A przerażające jest dla mnie to że 1/4 nie wierzy w to co słyszy, bo słyszy to w co wierzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX