Pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Rzeczniczka: 7 marca ten temat zostanie rozwiązany

Co się stanie z obalonym pomnikiem księdza Henryka Jankowskiego z Gdańska? - Obecnie nie może stać w przestrzeni miejskiej - mówi w rozmowie z Gazeta.pl rzeczniczka prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

W nocy z 20 na 21 lutego w Gdańsku obalono pomnik księdza Henryka Jankowskiego. Wobec kapelana "Solidarności" padają oskarżenia o pedofilię i molestowanie seksualne - sprawę nagłośnił "Duży Format" w grudniu ubiegłego roku. Po przewróceniu pomnika miasto chciało przewieźć rzeźbę do miejskiego magazynu, ale zablokowali to członkowie społecznego komitetu, który był inicjatorem budowy monumentu. Ostatecznie władze miasta oddały pomnik komitetowi, który w piątek chciał go ponownie postawić na cokole. Władze miasta poinformowały jednak, że ponowny montaż pomnika wymaga ich wcześniejszej zgody i spełnienia określonych wymogów formalnych. Zapytaliśmy rzeczniczkę prezydenta Gdańska, co stanie się z pomnikiem i jakie jest stanowisko miasta w tej sprawie.

Gazeta.pl Co dalej z pomnikiem księdza Henryka Jankowskiego w Gdańsku?

Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prezydenta Gdańska: Już w grudniu, tuż po artykule w "Dużym Formacie", prezydent Paweł Adamowicz zabrał głos w tej sprawie. Wystąpił na radzie miasta, gdzie powiedział bardzo wyraźnie, że nie ma w przestrzeni publicznej miejsca na pomnik księdza prałata w Gdańsku. Mówił jednak, że chcemy, by jego usunięcie odbyło się z kulturą i poszanowaniem procedur.

Od grudnia jednak nic się w tej sprawie nie wydarzyło.

Stało się tak przez splot tragicznych wydarzeń, czyli śmierć prezydenta Pawła Adamowicza i już po tym przesunięcie sprawy pomnika na kolejną sesję rady miasta. Dlatego będzie ona procedowana dopiero 7 marca.

Czy miasto obawia się, że do momentu podjęcia decyzji w Gdańsku będą manifestacje?

Robimy wszystko, by te emocje wyciszyć. Wczorajsza sytuacja pokazała jednak, że może być trudno, by bez emocji się obyło.
Przekazano mi, że społeczny komitet odstąpił od montowania pomnika w dniu dzisiejszym. Mamy nadzieję, że dalej jego przedstawiciele zastosują się do naszego pisma, czyli spełnią wymogi formalne i złożą wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami.

Jeśli wpłynie wniosek komitetu społecznego, czy wydacie państwo zgodę na powrót pomnika na swoje miejsce?

Na razie wniosek nie wpłynął. A ta sprawa jednocześnie płynie drugim torem. Najbliższa sesja rady miasta w dużej mierze będzie poświęcona księdzu prałatowi Jankowskiemu. Sądzę, że 7 marca ten temat zostanie rozwiązany, jednak bez dyskusji na pewno się nie obejdzie. Rozmawiamy nie tylko o pomniku, jest też kwestia honorowego obywatelstwa i nazwy skweru, przy którym pomnik do tej pory stał.

Czy miasto zgodziłoby się, żeby pomnik prałata Jankowskiego stanął w innymi miejscu?

Stoimy na stanowisku, że obecnie pomnik nie może stać w przestrzeni miejskiej. Podkreślmy - nie jest on własnością miasta, tylko komitetu społecznego, jednak gdyby miał stanąć w innym miejscu, musiałaby wyrazić na to zgodę rada miasta.

Więcej o:
Komentarze (95)
Pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Rzeczniczka: 7 marca ten temat zostanie rozwiązany
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 46 razy 40

  Dziwię się władzom Gdańska, że mają jakieś dylematy. Czyżby były naciski z kurii? Przecież większość roboty za miasto odwalili trzej odważni goście.

 • absurd

  Oceniono 35 razy 29

  Niech go sobie postawi Flaszka wśród danieli w charakterze krasnala ogrodowego.

 • state77

  Oceniono 36 razy 26

  Jeszcze tylko kilka tysięcy pomników JPII i Polska będzie wreszcie wolna.

 • cleryka

  Oceniono 24 razy 22

  Arcybiskup Głódż chętnie udostępni swoją parcelę koło swego pałacu.

 • six_a

  Oceniono 23 razy 21

  ja bym z tego zrobiła atrakcję turystyczną. ostatecznie nie każdy kraj może się pochwalić pomnikiem księdza pedofila i papieżem, który pedofilów po główkach głaskał.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 24 razy 20

  okupacja watykańczyków przechodzi ludzkie pojęcie! nie można zdjąć pedofila z cokołu!

 • threemen

  Oceniono 19 razy 17

  Niech obrońcy pedofili go sobie zabiorą i postawią prywatnie gdzie chcą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX