Kulisy odwołania szczytu V4. Morawiecki do ostatniej chwili czekał na przeprosiny Izraela

Polska strona jest przekonana, że napięcie między Polską a Izraelem ustąpi dopiero po kwietniowych wyborach - wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej". Dziennik opisuje kulisy odwołania szczytu V4.

O odwołaniu szczytu Grupy Wyszehradzkiej poinformował w poniedziałek Andrej Babisz, premier Czech. Do rozwiązania szczytu doszło po rozmowach premiera Mateusza Morawieckiego z pozostałymi liderami. Wcześniej Morawiecki odwołał swoją wizytę - miał go zastąpić minister Jacek Czaputowicz, jednak po słowach szefa izraelskiego MSZ Israela Kaca o tym, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki", Polska zrezygnowała z wizyty w Jerozolimie. "Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że premier do ostatniej chwili czekał na przeprosiny Izraela za słowa ich ministra. Oczekiwania były takie, że do południa Kac w oświadczeniu wycofa się ze słów o antysemityzmie Polaków.

Mimo rozwiązania szczytu, przywódcy Czech, Węgier i Słowacji i tak pojechali do Jerozolimy, gdzie odbędą się spotkania dwustronne. W analizie "Dziennika Gazety Prawnej" czytamy, że obecnie strona Polska zastanawia się, "czy możliwe są kolejne ataki ze strony Izraela". - W Izraelu nie znajdziemy bardziej przychylnego Polsce polityka niż Netanjahu. Nawet lewica jest bardziej radykalna, a co dopiero prawica - mówi "DGP" jeden z polskich dyplomatów. Jak podkreśla dziennik, gdyby nie słowa szefa izraelskiego MSZ relacje po niedługim czasie wróciłyby na prostą - mimo nieobecności Morawieckiego. 

Premier zrezygnował z wizyty po tym, jak izraelskie media opublikowały wypowiedź Netanjahu dotyczące rzekomej kolaboracji Polaków z Niemcami podczas II wojny światowej. Kancelaria premiera Izraela zapewniała, że Netanjahu nie mówił o całym narodzie. Jak nieoficjalnie podaje "DGP" polska strona miała wypowiedź premiera po hebrajsku, ale nawet rządowi tłumacze nie potrafili rozstrzygnąć, co dokładnie miał na myśli. Według polskiego rządu sytuacja uspokoi się po kwietniowych wyborach w Izraelu. - Za półtora miesiąca sytuacja się unormuje, bez względu na to, czy będzie rządził Netanjahu, czy nie - mówi rozmówca dziennika.

Więcej o:
Komentarze (176)
Kulisy odwołania szczytu V4. Morawiecki do ostatniej chwili czekał na przeprosiny Izraela
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 38 razy 26

  Wyłania się z tego żałosny obraz :((
  Może już czas, żeby polityką zagraniczną zajęli się dorośli?!!

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 40 razy 24

  Zdradzeni o świcie odc. 154. Włazili do rzyci Amerykanom, to im Pompeo pokazał. Izraelskie pisuary dały im do wiwatu. Sojusznicy i tak pojechali do Izraela. A szef KPRM opowiada w mediach, że konferencja to wielki sukces.

  Matołusz ma kaca moralnego, bo wszyscy go olali tak samo, jak olewają Maliniaka.

 • kemor234

  Oceniono 26 razy 22

  Nowa kampania, nowy ... wróg. Bardzo dobry wróg. "Przykrywa" wszystkie afery.
  W poprzedniej kampanii wrogiem była PO.
  Teraz będziemy potępiać Izrael, zamiast rozliczać ministrów i aferzystów.
  Kłótnia dyplomatyczna nie skróci kolejek do lekarzy. Nie wybuduje dróg. Nie zlikwiduje smogu. Nie naprawi prawa, wojska i policji. Nie pomoże biednym niepełnosprawnym i ich opiekunom ...
  KRYZYSY DYPLOMATYCZNE TO PROBLEM MSZ A NIE SPOŁECZEŃSTWA !!!!!!!!!!!

 • def11

  Oceniono 24 razy 18

  Szczyt odwołany , ale pojechali... Solidarność grupy Wyszehradzkiej w której z Orbanem mieliśmy konie kraść :)
  Tyle warta jest pozycja Polski PiS.

 • mirek76pl

  Oceniono 13 razy 9

  W UE szczyty organizowane są przynajmniej raz w miesiącu, zawsze w Brukseli. Co to był za pomysł, żeby szczyt V4 (będącej częścią UE) organizować nie tylko poza V4, ale nawet poza UE?

 • mietekkowalski

  Oceniono 33 razy 9

  Niemcy to farciarze. 80 lat temu wywołali największy konflikt w dziejach, powybijali miliony Polaków i Żydów, a teraz patrzą jak ci drudzy nawzajem obrzucają się błotem! No i do tego po latach okazało się, że sprawcami byli jacyś naziści przy pomocy innych narodowości...

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 10 razy 8

  To jak zwykle zaslona dymna, a zydom to akurat zwisa jak kilo kitu u sufitu co mowia o nich katopolaczki - oni i tak bardzo dobrze wiedza co o nich mysla i dlatego maja "zadziorna" postawe katopolaczkow gleboko w dudzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX