Gliński pisze do ECS: Oczekuję rozwiązań, pozwalających na nowo wskrzesić misję instytucji

Wicepremier Piotr Gliński oczekuje przywrócenia misji Europejskiego Centrum Solidarności "jako instytucji, która łączy, a nie dzieli". W liście do ECS minister kultury i dziedzictwa narodowego zaprzeczył, by dążył do podziału bądź zawłaszczenia instytucji.

List to odpowiedź na przekazane ministrowi stanowisko dotyczącej Europejskiego Centrum Solidarności. Jego celem - jak pisze profesor Piotr Gliński - jest wyjaśnienie źle - według niego - rozumianych kwestii spornych oraz dotyczących misji ECS.
Minister wyjaśnia, że powoduje nim troska o "zapewnienie stabilnych warunków realizacji" misji oraz dążenie do tego, by solidarność była wartością łączącą ludzi różnych przekonań politycznych, religijnych, społecznych i światopoglądowych. Dziedzictwo "Solidarności" - jak podkreślił Piotr Gliński - jest wspólne dla całego narodu polskiego.

Odpierając zarzut upolitycznienia, wicepremier wyraził niezrozumienie, dlaczego zarządzający gdańską instytucją - jak ujął - odmawiają uczestnictwa w projekcie ECS tym, którzy - jak NSZZ "Solidarność" - odmiennie rozumieją dziedzictwo "Solidarności". Profesor Piotr Gliński zwrócił także uwagę na odbywające się w ECS wydarzenia - jak określił - "o charakterze politycznym związane tylko z jedną opcją polityczną".
Zaprzeczył, aby jako minister dążył do podziału czy zawłaszczenia ECS. Odparł także zarzut, że "wprowadzenie do składu dyrekcji ECS osoby o odmiennej wrażliwości" miałoby być "zamachem na niezależność dyrektora placówki". Przy tak dużej instytucji nie jest to możliwe, a zmiana pozwoliłaby "poszerzyć horyzonty działania" - przekonywał Piotr Gliński.
Dodał, że struktura ECS - jak każdej organizacji - zależy od pełnionych przez nią funkcji. Dlatego podjęcie nowych działań może wymagać zmian organizacyjnych. Minister wyjaśnił, że chodzi o realizację "projektów z zakresu nieakceptowanej przez osoby zarządzające ECS części dziedzictwa "Solidarności" ".

Wicepremier podkreślił, że "Solidarność" i ECS są dziedzictwem kulturowym całego narodu polskiego, dlatego - jak tłumaczył - demokratycznie wybrany minister kultury i dziedzictwa narodowego ma wobec instytucji szczególne zobowiązanie.
Szef resortu kultury kończy list podziękowaniem za wolę rozmów o przyszłości ECS. Jednocześnie wyraża wobec zarządzających oczekiwanie przedstawienia "projektu konkretnych rozwiązań pozwalających na nowo wskrzesić misję Europejskiego Centrum Solidarności jako instytucji, która łączy, a nie dzieli".

Problemy z dotacją i zbiórka

ECS w ostatnich latach otrzymywało dotację podmiotową na poziomie ponad 7 milionów złotych. W październiku 2018 roku MKiDN podjęło decyzję o powrocie w 2019 roku do podstawowej kwoty dotacji w wysokości 4 milionów, uzasadniając że taka kwota jest zapisana w umowie o współprowadzeniu instytucji i zgodna z aneksem z 2013 roku.

Resort wskazał, że zwiększenie dotacji będzie możliwe poprzez podpisanie nowego aneksu do umowy założycielskiej. W nim zawarto takie propozycje: ministerstwo kultury będzie miało prawo do wskazywania wicedyrektora ECS (dyrektora wskazuje Miasto Gdańsk); proponuje również utworzenie w ramach instytucji Działu im. Anny Walentynowicz z zespołem ok. 10 osób (przy obecnym zatrudnieniu w ECS na poziomie ponad 60 osób).

W związku z obniżeniem dotacji Patrycja Krzymińska, pomysłodawczyni rekordowej zbiórki "Zapełnijmy ostatnią puszkę prezydenta Pawła Adamowicza", rozpoczęła na początku lutego na Facebooku następną akcję #WspieramECS. Zbiórka została zakończona po zebraniu 3 mln złotych. W międzyczasie darczyńcy zaczęli też przelewać fundusze bezpośrednio na konto Europejskiego Centrum Solidarności. Łącznie uzbierano 6 047 445,50 zł

Więcej o:
Komentarze (167)
Gliński w liście do ECS: Oczekuję rozwiązań, pozwalających na nowo wskrzesić misję instytucji
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 75 razy 71

  Panie Tablet, propagowanie misji Solidarności przez ECS zostało udowodnione solidarną zbiórką pieniędzy z których tę instytucję obrabowałeś. Jak widać, pomimo pissich starań idea solidarności ma się całkiem dobrze, szkoda że nie w waszych szeregach.

 • puuchatek

  Oceniono 60 razy 56

  Słownik PiSowsko - polski:

  "Misja instytucji" = grzeczne wykonywanie poleceń ministra i partii rządzącej.

 • 2.joana

  Oceniono 56 razy 52

  Jeżeli ktoś odmiennie rozumie dziedzictwo, które jest proste i klarowne, to niech sobie zbuduje odmienne centrum odmiennej Solidarności i tam czci odmienną historię!

 • pollion1

  Oceniono 39 razy 37

  za chwile będzie zmiana tego nierządu i Gliński dostanie takiego kopniaka w dupsko że do śmierci będzie obskakiwać śmietniki ...Emerytury też nie będzie ponieważ w ramach dekaczyzacii odbiorą im emerytury tak jak odebrali innym

 • zalogujsie00

  Oceniono 38 razy 36

  Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza - wybitne filmy.
  PIS ma też swojego - miałki człowiek z tabletu....

 • owca888

  Oceniono 34 razy 34

  Nie trzeba wskrzeszać czegoś, co funkcjonuje doskonale. Czy pn antyminister był w ogóle w tym centrum? "Wskrzesiliście" już stadninę janowską w pięknym stylu. Dość tej DEMOLKI.

  Ja proponuję, żeby pan tzw. minister "wskrzesił misję" swojego ministerstwa i zajął się zamiast zmianami kadrowymi tym, czym powinien, czyli kulturą. Jest ministrem kultury czy KADROWYM?

  Podkreślę raz jeszcze i nie ostatni: dlaczego np. ma w dudzie POLSKICH twórców, za to popiera ZAGRANICZNE koncerny? Dlaczego przez 3 lata nie zrobił NIC w sprawie podniesienia choćby o ułameczek opłaty za tzw. czyste nośniki, dzięki czemu POLSCY twórcy w większości klepiący biedę (takich jest znacznie więcej niż celebrytów) , mieliby co włożyć do gara? Czy z tego samego powodu, dla którego pissnierząd wchodzi w dudę jankesom, pan antyminister jest głuchy na głosy POLSKICH twórców, liże zaś buty zagranicznym koncernom?

  NAJGORSZY MINISTER KULTURY OD '89.

 • asec69

  Oceniono 36 razy 34

  Czego się nie łapią, to zamiast wskrzeszać niszczą.
  Spierda.......j

 • fakiba

  Oceniono 38 razy 34

  W Gdańsku się nie udało wsadzić zaufanego na stołek to próbuje z Muzeum Żydów Polskich , też mu nic z tego nie wyjdzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX