"Osoby często protestujące są osobami publicznymi". Jacek Kurski tłumaczy się z publikacji wizerunków

"Osoby regularnie uczestniczące w demonstracjach są osobami publicznymi" - uważa prezes TVP Jacek Kurski. Chodzi o materiał "Wiadomości", w którym opublikowano wizerunki dziesięciu osób uczestniczących w proteście przed TVP Info.

TVP ujawniła na początku lutego dane osób, które protestowały przed siedzibą TVP Info. Chodzi o materiał "Wiadomości" z 4 lutego, w którym przy okazji relacji z incydentu, w którym uczestniczyła Magdalena Ogórek, pokazano plansze ze zdjęciami i nazwiskami dziesięciu osób, które miały tego dnia protestować. Czytaj więcej>>>

Osoby, których wizerunki upubliczniono, zapowiedziały już pozew dla "Wiadomości". Dwie z nich straciły przez to pracę.

Jacek Kurski: Osoby często protestujące osobami publicznymi

Po emisji materiału TVP została ostro skrytykowana przez środowisko dziennikarskie oraz polityków. Mówiło się, że ujawnienie personaliów tych dziesięciu osób było nie tylko złamaniem prawa, ale i przekroczeniem granic. Miało też swoje konsekwencje dla poszkodowanych, jednej z nich grożono śmiercią, pobiciem i gwałtem

W sprawę zaangażował się również Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. Trociuk był zaniepokojony tym, co zrobiła Telewizja Polska i poprosił jej prezesa Jacka Kurskiego o wyjaśnienia.

Odpowiedź prezesa Kurskiego opublikowano na stronie RPO. Jacek Kurski pisze w niej, że osoby uczestniczące w protestach przed Telewizją nie wnosiły do ekipy dziennikarskiej TVP o niepublikowanie ich wizerunków. "Ostentacyjnie przechadzały się przed kamerami TVP, udzielały wypowiedzi nt. ataku na panią Ogórek, a niektóre wręcz szczyciły się swoim zachowaniem" - pisze prezes TVP.

W odpowiedzi czytamy również, że TVP zdecydowała się na publikację wizerunków protestujących, ponieważ uznano ich za osoby publiczne. Zdaniem Jacka Kurskiego osoby te uczestniczyły bowiem w wielu manifestacjach i demonstracjach, a część z nich była ich koordynatorami lub pełni funkcje polityczne bądź do niedawna je pełniła. 

Prowadzą zatem działalność publiczną, czyli de facto zgadzają się na ograniczenie własnego prawa do prywatności, czyli de facto zgadzają się na ograniczenie własnego prawa do prywatności

- ocenia prezes TVP.

Według prezesa TVP osoby regularnie uczestniczące w demonstracjach i kierujące nimi są osobami publicznymi i jako takie muszą liczyć się ze zwiększonym zainteresowaniem społeczeństwa w sprawach dotyczących ich działalności zawodowej i społecznej.

Więcej o:
Komentarze (153)
"Osoby często protestujące, osobami publicznymi". Jacek Kurski tłumaczy się z publikacji wizerunków
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 65 razy 55

  Trzeba załodze tych czterdziestu paru zakładów, które strajkowały, powiedzieć, jak my ich nienawidzimy, jacy to są łajdacy, jak oni swoim postępowaniem szkodzą krajowi. Uważam, że im więcej będzie słów bluźnierstwa pod ich adresem (…) – tym lepiej dla sprawy. (…) To musi być atmosfera pokazywania na nich jak czarne owce, jak na ludzi, którzy powinni się wstydzić, że w ogóle są Polakami, że w ogóle na świecie chodzą.
  Opis: o protestujących robotnikach z Radomia w czerwcu 1976.
  Edward Gierek.
  No żeś Jacek zaszalał!

 • jael53

  Oceniono 47 razy 39

  O, to Jacek Kurski odkrył nowe powołanie i teraz będzie jeszcze stanowił prawo, a co najmniej je interpretował. Może jednak zostawi to specjalistom.

 • 500nadziecko

  Oceniono 42 razy 34

  To niech kurski poda swoje miejsce zamieszkania , wszystkich pisowców pokazujących się w telewizji ,pisowskich zwolenników z imienia i nazwiska i gdzie pracują.

 • biesczad1

  Oceniono 44 razy 32

  Telewizja publiczna, skupiająca ludzi podłych, zawistnych i kłamliwych, staje się dla nich domem publicznym?

 • 500nadziecko

  Oceniono 33 razy 31

  Jacuś, przecież wiadomo że chodzi o zastraszenie potencjalnych protestujących, że ujawnicie ich dane pozyskane zresztą od służb specjalnych, aby wasi zwolennicy do nich pisali, straszyli i szykanowali. Aby tracili pracę i nie czuli się bezpiecznie. Tak działała bezpieka i tak działa Pisobolszewia.

 • wicipinski

  Oceniono 34 razy 30

  Czyli aktywistki ojca dyrektora to też osoby publiczne?

 • chi-neng

  Oceniono 29 razy 27

  I co jeszcze NA ZPOMNIENIE O TASMACH Kaczynskiego?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX