Rafał Trzaskowski podpisał Warszawską Deklarację LGBT+. "To wydarzenie bezprecedensowe"

Warszawska Deklaracja LGBT+ podpisana. W poniedziałek odbyło się sygnowanie dokumentu przez Rafała Trzaskowskiego. Dzięki deklaracji środowisko LGBT+ będzie mogło poczuć się w Warszawie bezpieczniej.

W poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przedstawiciele warszawskich
organizacji społecznych LGBT+ podpisali Warszawską Deklarację LGBT+.

Rafał Trzaskowski podpisał Warszawską Deklarację LGBT+

Idea deklaracji LGBT+ narodziła się w Stowarzyszeniu Miłość Nie Wyklucza. W jej tworzeniu uczestniczyły jednak także inne organizacje: Lambda Warszawa, Fundacja Trans-Fuzja, Kampania Przeciw Homofobii i Fundacja Wolontariat Równości.

Rozmowy nad kształtem deklaracji zaczęły się przed wyborami samorządowymi, w jej tworzeniu uczestniczył m.in. sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego, a po jego zaprzysiężeniu na prezydenta miasta, przedstawiciele warszawskiego ratusza.

"To wydarzenie bezprecedensowe", "Kamień milowy" - piszą o podpisaniu deklaracji organizacje LGBT+.

Jakie zapisy znalazły się w deklaracji?

Skupiono się na pięciu aspektach: bezpieczeństwie, edukacji, kulturze i sporcie, pracy oraz administracji. W praktyce oznacza to, że w Warszawie powstanie Centrum Społecznościowego LGBT+, które pozwoli na wspieranie oddolnych inicjatyw poprzez tworzenie bezpiecznych warunków do spotkań, samoorganizacji oraz poszukiwania wsparcia.

Wystartuje także program “Latarnik”, który będzie walczył z prześladowaniami dzieci i młodzieży w szkołach ze względu na ich orientację seksualną i tożsamość płciową.

Dzięki deklaracji każda uczennica i każdy uczeń będzie mieć także dostęp do zajęć z edukacji antydyskryminacyjnej. Powstanie również miejski system interwencji kryzysowej - ten z kolei odpowie na sytuacje, w których wymagane jest szybkie wsparcie - psychologiczne i prawne, natomiast hostel interwencyjny będzie miejscem, w którym schronienie znajdą osoby potrzebujące.

Rafał Trzaskowski podpisując w poniedziałek deklarację zobowiązał się również m.in. do patronatu Prezydent am.st. Warszawy nad Paradą Równości, wdrożenia Karty Różnorodności w Urzędzie i jednostkach m.st. Warszawy oraz powołania pełnomocnika ds. społeczności LGBT+.

Więcej na temat Warszawskiej Deklaracji LGBT+ oraz jej ustaleń znajdziesz na stronie internetowej Miłość Nie Wyklucza>>>.

Podpisanie Deklaracji jest świętem warszawskiej społeczności LGBT+. Zapraszamy całą Polskę do celebrowania go razem z nami

- mówi Oktawiusz Chrzanowski z Miłość Nie Wyklucza.

Dodaje również, że to polityczne zobowiązanie prezydenta, którego realizację będą monitorować teraz organizacje LGBT+. Rafał Trzaskowski dodał, że warszawskich ratusz będzie informował o dokładnym harmonogramie podejmowanych działań.

Więcej o:
Komentarze (241)
Rafał Trzaskowski podpisał Warszawską Deklarację LGBT+. W dokumencie znalazło się pięć punktów
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 91 razy 31

  To szansa na bezpieczny i cywilizowany coming out wielu działaczy i polityków PiS-u :)

 • konfuziussagt

  Oceniono 53 razy 25

  Sluszna i cenna inicjatywa.

  "Zyj i daj zyc innym.",

  a wszystkim bedzie zylo sie lepiej.

  Kazdy z nas jest inny
  i pod wieloma wzgledami
  nalezy do roznych mniejszosci.
  Winnismy byc tolerancyjni,
  w dobrze pojetym wlasnym interesie.

 • zawsze888

  Oceniono 34 razy 14

  ....no to Trzaskowski trzasnal naprawde istotny kawal roboty dla Warszawy.....

 • zd46

  Oceniono 22 razy 12

  Oni też są Polakami, są i żyją wśród nas tak jak PiS, PO, SLD, PSL, budowniczowie wież "lechujarek", złodzieje, pijacy, nieuczciwi, uczciwi, wierzący i ateiści, uczeni i gamoniowaci, oszuści i kłamcy, pracowici i bumelanci. Z takiego zlepku osobowości i odczuć, jest zbudowany NARÓD i tylko wspólny szacunek umożliwia odniesienie sukcesu. Zgoda buduje a niezgoda rujnuje. Wydawałoby się, że w korporacji duchowieństwa, z racji bliskości Boga, są tylko "anioły" a jednak oni też mają cechy dobre i cechy złe ale nikt ich nie może WYKLUCZAĆ ze społeczeństwa, chyba że prawo, tak jak wszystkich, po wyroku i to na określony czas. Eliminacja i eksterminacja jakiejś grupy społecznej w narodzie upodobniła by nas do A.Hitlera i jego selekcji w ramach czystości rasy. Czy wtedy miałyby sens obozy?
  Bądźmy Polakami, nie musimy wszystkich kocha, ale szanujmy się wszyscy urodzeni pod biało-czerwonymi barwami i pod polskim godłem. Tak wiele a tak niewiele.

 • peppers01

  Oceniono 19 razy 9

  Pomimo iż absolutnie nie mam żadnych uprzedzeń wobec gejów, lesbijek czy transseksualistów (każdy ma prawo żyć jak chce, o ile nie w sposób rażący nie narusza podstawowych zasad współżycia społecznego) uważam, że tworzenie specjalnych deklaracji dotyczących tychże osób jest zupełnie niepotrzebne.
  Gej, lesbijka czy transseksualista jest takim samym człowiekiem jak każdy inny. Takim samym znaczy nie gorszym ale też nie lepszym.
  Tymczasem wiele osób chce na siłę wypromować homoseksualizm czy transseksualizm jako postawę godną naśladowania, postawę którą należy podziwiać.
  Nagle okazuje się, że geje i lesbijki mają mieć jakieś specjalne przywileje, własne kluby, własne koncerty, własne hotele. Pytanie tylko z jakiej racji? Geje i lesbijki to tacy sami ludzie jak my wszyscy. I tak powinni być traktowani, jak my wszyscy. Chcą mieć swoje kluby czy swoje koncerty? Nie mają! Niech je sobie organizują. Ale po co tworzyć w tym względzie jakieś deklaracje czy ustawy?!
  Tak, jakakolwiek przejawy dyskryminacji gejów czy lesbijek powinny być ścigane z urzędu.
  Nie oznacza to jednaka, że geje czy lesbijki mają być w jakiś szczególny sposób wyróżnieni w społeczeństwie. Nie, geje i lesbijki winni mieć dokładnie takie same prawa (ani gorsze ani lepsze) jak każdy z nas. Tyle i aż tyle.

 • farsizm

  Oceniono 28 razy 8

  Brawo Trzaskowski. Domyślam się, że to zabieg w stronę wyborców Wiosny ale grunt to odwaga pokazania w tym smutnym kraju, że będąc na wysokim stanowisku nie jest się homofobiczną, zdewociałą, pruderyjną ciotą, i że można wspierać mniejszości bez lęku o utratę poparcia. Społeczeństwo może jest może jak dżungla ale to właśnie "bioróżnorodność" jest jego największą wartością. Niech się gotują różne -foby.

 • zak52

  Oceniono 19 razy 7

  A czy w bloku bedzie mozna trzymac koze i pasc ja na osiedlowym trawniku ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX