Pretensje w obozie PiS. Kaczyński traci zaufanie do Morawieckiego, Czaputowicz może polec

Jacek Gądek
Pasmo afrontów i oskarżeń pod adresem Polski przy okazji szczytu bliskowschodniego odbiło się na zaufaniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wobec premiera. Na pewno zagrożony jest szef MSZ prof. Jacek Czaputowicz. Gdy opadnie kurz po polsko-izraelskim kryzysie, nie może być pewny, że ocaleje.

Już w piątek Jarosław Kaczyński rozmawiał z premierem Morawieckim, do którego miał pretensje o to, że szczyt ws. Iranu szykowany był bez wiedzy Nowogrodzkiej, więc odpowiednio wcześniej nie sposób było się ze zgody na niego wycofać. Szczyt miał pokazać, że Warszawa liczy się na świecie, a skończyło się - w warstwie zrozumiałej dla szeregowych wyborców - na żądaniach USA ws. zwrotów mienia pożydowskiego i drugim konfliktem dyplomatycznym z Izraelem.

A ten spór z Izraelem ma też skutki wewnętrzne - dla obozu władzy w Warszawie. Temat na Nowogrodzkiej jest tym bardziej drażliwy, że pierwszy konflikt z Izraelem (wokół nowelizacji ustawy o IPN) obóz władzy zgasił ogromnym nakładem sił, także samego premiera.

W obozie władzy trwa teraz koncert pretensji i szukanie winnych odświeżenia tego konfliktu. Jak słyszymy od osoby z Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda ma pretensje do premiera Mateusza Morawieckiego. A Morawiecki zrzuca winę na szefa MSZ prof. Jacka Czaputowicza.

Wedle naszych informacji na Nowogrodzkiej - o czym informował także "Do Rzeczy" - wewnętrzna opozycja wobec premiera chciała wręcz dymisji Mateusza Morawieckiego. Tygodnik zwrócił uwagę, że dzisiejsza narada wierchuszki partyjnej odbywać się ma bez udziału premiera, który jest w podróży po Polsce. (Wieczorem rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała, że w poniedziałek narada nie jest planowana - red.).   

Scenariusz wyekspediowania premiera istnieje na Nowogrodzkiej od dawna i zakłada wysłanie Morawieckiego do Brukseli w roli polskiego komisarza w Komisji Europejskiej, która formować się będzie po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego - przed polskimi wyborami do Sejmu. Ale zmiana premiera była zakładana tylko na ewentualność pikowania sondaży PiS-u, a przecież partia rządząca w badaniach zajmuje pozycję lidera.

Dymisja szefa rządu to byłoby trzęsienie ziemi w polskiej polityce, a po tym, jak wiele Jarosław Kaczyński zainwestował w Morawieckiego i w obliczu dobrych sondaży (partyjnych i zaufania społecznego do premiera) - wydaje się zatem zupełnie nierealna. Z pewnością jednak - słyszymy od osoby obozu władzy - trwale odbije się na pozycji i zaufaniu prezesa PiS do premiera.

Co ciekawe, gdy akcje Morawieckiego lecą na głowę, rosną Zbigniewa Ziobry, który - jako prokurator generalny - nadzoruje śledczych zajmujących się sprawą z doniesienia Austriaka Geralda Birgfellnera ws. budowy wieżowców przez spółkę Srebrna sp. z o.o.

Pikanterii wewnętrznej rywalizacji szefa rządu i ministra sprawiedliwości dodaje fakt, że już w środę Sejm ma się zająć wotum nieufności wobec Ziobry. Morawiecki będzie zatem musiał go bronić w parlamencie.

Wedle naszych rozmówców obecnie żadna głowa nie poleci. Ale już ta, szefa MSZ Jacka Czaputowicza, może polecieć, gdy kurz po konflikcie z Izraelem opadnie, a więc za 2-3 miesiące. W rządzie nikt już zresztą poważnie nie traktuje szefa MSZ-tu. Na naszą uwagę, że przecież Jarosław Kaczyński mówił o nim po namaszczeniu na ministra bardzo pozytywnie ("kandydatura pana ministra Czaputowicza jest pewnym eksperymentem, ale wierzę, że udanym") nasz rozmówca reaguje śmiechem.

Rolę męża opatrznościowego polskiej dyplomacji i recenzenta odgrywa teraz prof. Krzysztof Szczerski - szef gabinetu prezydenta i dyżurny kandydat na ministra SZ. Nie zwykł chadzać po mediach, ale dziś poszedł do Roberta Mazurka. Choć - jak sam zaznaczył - "ostatnią rzeczą, którą może publicznie robić, to doradzać i sugerować cokolwiek polskiemu rządowi". A potem nie szczędził uszczypliwości.

W RMF FM Szczerski mówił, że "rzeczywiście polski rząd dzisiaj znalazł się w trudnej sytuacji". I wskazywał, że decyzja o organizowaniu szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu to był kiepski pomysł - co więcej - każdy to wiedzieć powinien. - Od samego początku pomysł organizowania szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie w czasie szczytu kampanii wyborczej w Izraelu był obarczony ryzykiem - dodał. To krytyka rządu. Na ten szczyt miał się udać najpierw premier, a potem szef MSZ, by w końcu nikt. Problem sam się rozwiązał, bo szczyt zupełnie odwołano.

Więcej o:
Komentarze (609)
Pretensje w obozie PiS. Kaczyński traci zaufanie do Morawieckiego, Czaputowicz może polec
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 207 razy 185

  Myśle, że oni są gotowi rozkręcić dowolną zadymę, byle tylko przykryć taśmy Kaczyńskiego...

 • polakadam

  Oceniono 121 razy 103

  No przecież pisiory wstały z kolan. Najgorzej że za granicą o tym nie wiedzią.

 • azalia02

  Oceniono 110 razy 96

  Przecież po "szczycie" pan Sasin twierdził, że Polska stała się mocarstwem. Duży, duży sukces, takie szczytowanie.

 • zdzichu_bhp

  Oceniono 97 razy 83

  Ale beka. Przyjechał premier Izraela, który macał się po rączkach z Morawieckim i było miło a potem zrobił z Naszego premiera chłopca przedszkolaka w krótkich portkach. Pojechał do chaty a w odwecie Nasz Pan premier obraził się i nie pojedzie do Izraela.

 • krynolinka

  Oceniono 94 razy 74

  Słupa usuną. I kto po nim? Brudziński zbyt chamowaty, no kuźwa, sam pan prezes zostanie wreszcie premierem?

 • tinley

  Oceniono 83 razy 71

  Czy ta wiecznie naburmuszona Kacza Wysokość, Cysorz Żoliborza ma zamiar w końcu zrobić to co powinien zrobićlider partii i stanać na czele rządu czy dalej będzie jak tchórz chować się za spódnica mamusi tudzież grobem brata?

 • pedro.666

  Oceniono 54 razy 48

  Właściwie pisałem to w innym wątku, ale tu chyba pasuje lepiej: tak się kończy dyplomacja międzynarodowa tworzona przez imbecyli. Tak się kończy centralne wchodzenie w d... proizraelskiemu USA bez żadnego "planu B" w postaci np. choćby straszaka, że jak coś nie halo, to przeorientujemy się znowu na Unię, czy nawet na Rosję (nie, żeby naprawdę, idzie o straszak!!!). No to mamy: wycierają sobie nami podłogę - Izrael do spółki z USA. A ten gest Mateuszka dzisiaj to trochę jak to słynne przemówienie Becka o honorze, po którym Beck chodził załamany i wściekły na kolejne wyrazy hołdu od obywateli: bo wiedział, że cała jego polityka zagraniczna poszła właśnie na drzewo. Niczego się nie uczą, pisowskie gamonie :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX