Zjednoczona Prawica na prowadzeniu, ale partie opozycyjne z większością. Sondaż na eurowybory

Zjednoczona Prawica wciąż utrzymuje przewagę nad Koalicją Obywatelską, jednak łącznie to partie opozycyjne cieszą się większym poparciem - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, obóz Zjednoczonej Prawicy mógłby liczyć na 36 proc. poparcia. Drugi wynik należy do Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) - gotowość głosowania na nią zadeklarowało 28 proc. respondentów. Na podium plasuje się również Wiosna Roberta Biedronia z 12 proc. poparcia. Dalej w rankingu jest SLD z wynikiem 6 proc. oraz PSL i Kukiz'15 - oba ugrupowania po 5 proc. poparcia.

Chociaż w 2014 roku frekwencja w wyborach do europarlamentu wynosiła zaledwie 23,83 proc., dzisiaj 49 proc. ankietowanych deklaruje, że chce głosować w wyborach (38 proc. "zdecydowanie tak", 11 proc. "raczej tak").

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzony został 7-8 lutego 2019 r. Od tego czasu zarówno Sojusz Lewicy Demokratycznej, jak również Zieloni zdecydowali się dołączyć do Koalicji Obywatelskiej.

W dniach 14-16 lutego IPSOS przeprowadził sondaż dla OKO.press. Choć skład Koalicji Obywatelskiej nie jest jeszcze znany, w badaniu tym brano pod uwagę PO, Nowoczesną, SLD i PSL. Wg. sondażu 33,9 proc. respondentów zadeklarowało poparcie dla Zjednoczonej Prawicy, 33,2 proc. - dla Koalicji Europejskiej. Na trzecim miejscu znalazłaby się partia Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 12 proc.

Wybory do europarlamentu odbędą się 26. maja. 

Więcej o:
Komentarze (130)
Zjednoczona Prawica na prowadzeniu, ale partie opozycyjne z większością. Sondaż na eurowybory
Zaloguj się
 • wernyh

  Oceniono 69 razy 57

  Chcę dwie rzeczy jeszcze ujrzeć w swoim życiu:
  Polskę znowu wolną i Kurdupla w kiciu.

 • vincent33

  Oceniono 42 razy 34

  za rok wszyscy ci , którzy łamali konstytucję staną przed sądami
  to się im naprawdę należy

 • czechy11

  Oceniono 33 razy 25

  Wcramach dobrego kompromisu czas na kary dożywocia dla puczystow z PiS i urzędników oraz prokuratorów którzy sprzeniewierzyli się współpraca z reżimem i gnebieniem Polaków!!!

 • czechy11

  Oceniono 29 razy 21

  Nie nazywajcie Pizs mafii zadba prawica ro narodowi socjaliści. Czyli PiS dostaje w tyłek na całego bo sondaż oddziela SLD a ta wlasnuexweszla do Koalicji Obywatelskuej czyli na oba teraz nie 25% a 31%. Jak doliczy się PSL to będzie już 36%. Po uwzględnieniu ze 36% PiS jest ostro przez schowane ;zawsze poartia rządząca ma rentę w sondażach to widać ze PiS leży na łopatkach i kwiczy. A afery draza skałe. Szykujmy więzienia. Narodowym Sicjslistom z PiS należą się jak mało komu😀

 • 1_do_27

  Oceniono 28 razy 20

  Wałęsa zaproponował ciekawy kompromis: delegalizacja PiSu i konfiskata nielegalnie zdobytej własności.

 • czechy11

  Oceniono 23 razy 15

  PiSowcow Bedxiemy sadzili w kraju czy skierujemy ich przed oblicze Miedzynarodowego Trybunału Sprawiedliwosci w Hadze?

 • justas32

  Oceniono 26 razy 14

  33 % Polaków wierzy że ludzie żyli z dinozaurami. 33 % Polaków głosuje na PiS. Przypadek ? Nie sądzę …

 • czechy11

  Oceniono 22 razy 12

  Sondaż manipuluje bo SLD jedt już w Koalicji Europejskiej a wiec ma ona już 31%. Po uwzględnieniu PSL które tez wejdzie do Koalicji to bedxie 36%. Czyli narodowi socjaliści z PiS poplecznicy Hitlera ida łeb w łeb z koalicją. A są przeszacowani bo partia władzy zawsze w sondażach ma o około 5-6% więcej niż w realu czyli PiS faktycznie ma 30%. A wiec KO 36%, Wiosna 14%. Jednym słowem szykujmy więzienia niedługo wymierzanie sprawiedliwości puczustom z PiS duszy pełna kara. 😂😂👍👍👍🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX