P.o. szefa MSZ Izraela o decyzji Morawieckiego: Nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wypowiadać

Pełniący obowiązki szefa MSZ Izraela Jisra'el Kac skomentował w telewizji i24 decyzję Mateusza Morawieckiego, który postanowił nie przyjechać do Jerozolimy na szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej i Izraela. Stwierdził, że cała sytuacja "nie jest kryzysem", bo na miejscu pojawi się szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Premier Mateusz Morawiecki nie weźmie udziału w rozpoczynającym się w poniedziałek w Jerozolimie szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej i Izraela. Zamiast szefa rządu w szczycie będzie uczestniczyć minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z premierem Benjaminem Netanjahu. Rozmowa odbyła się na prośbę strony izraelskiej.

Szef izraelskiego rządu potwierdził, że w trakcie czwartkowego briefingu dla dziennikarzy w żadnym momencie nie przypisywał Polsce ani polskiemu narodowi odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie popełnione czasie II wojny światowej, i że nie padła z jego strony nawet najmniejsza sugestia tego rodzaju

- napisała w oświadczeniu rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Powodem decyzji szefa rządu są publikacje, które w ubiegłym tygodniu pojawiły się w izraelskiej prasie przy okazji relacjonowania konferencji bliskowschodniej. Według dziennika "Jerusalem Post", izraelski premier podczas wizyty w warszawskim Muzeum Polin miał powiedzieć, że Polacy kolaborowali z nazistami w czasie holokaustu. Kancelaria premiera Netanjahu doprecyzowała potem, że nie chodziło o wszystkich Polaków, a winą za zniekształcenie wypowiedzi obarczyła izraelskiego dziennikarza.

- To nie jest kryzys, przybędzie polski minister spraw zagranicznych i weźmie udział w szczycie - tak sytuację skomentował w telewizji i24 pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela Jisra’el Kac.

Premier Netanjahu wyraził swoje zdanie, zrobił to bardzo jasno. Jestem synem osób, które przeżyły Holokaust, jestem taki sam, jak każdy izraelski Żyd. Nie zapomnimy i nie wybaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z Niemcami

- dodał.

- Nikt nie będzie mówił nam, jak mamy się wypowiadać i jak upamiętniać naszych zmarłych - podsumował Kac.

Więcej o:
Komentarze (797)
P.o. szefa MSZ Izraela o decyzji Morawieckiego: Nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wypowiadać
Zaloguj się
 • ooot

  Oceniono 59 razy 43

  "P.o. szefa MSZ Izraela o decyzji Morawieckiego: Nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wypowiadać"
  Nawet wobec gospodarza, który nie mając interesu organizuje dla nas "konferencję"...

 • biesczad1

  Oceniono 75 razy 41

  Bez dwóch zdań: Polacy narażali swoje życie ratując Żydów, ale...byli i tacy, którzy sprzedawali ich Niemcom, grabili majątek, a nawet zabijali - mówmy o wszystkich...

 • zofia.rydz

  Oceniono 43 razy 39

  Czy polsi rzad dalej bedzie sie angazowal w misje przeciwko Iranowi? Po co sie tam pchacie? Zostawcie USA i Izrael samym sobie. Badzcie z Europą i tutaj budujcie wiezi.

 • 41janina

  Oceniono 39 razy 33

  A jeszcze wczoraj Dworczyk tlumaczyl, ze po wyjasnieniach strony izraelskiej wszystko jest cacy.

 • kulalala

  Oceniono 93 razy 31

  Żydzi strzelający do palestyńskich dzieci, pouczają innych - jaja panie, jaja :)

 • tojamyszka

  Oceniono 49 razy 25

  No to Panie i Panowie z Izraela , tak się nie godzi. Od zawsze , od kiedy pamiętam dbałam by nikt nigdy przy mnie nie powiedział złego słowa o Waszych Obywatelach , o Waszym narodzie zarówno tym mieszkającym w Polsce jak i w Izraelu. Jestem takim malutkim człowiekiem który nie pozwala mówić niezasłużenie źle o innych . Ale nie znoszę pychy . Fakt , że ze strony wielu Polaków było wiele krzywd w Waszą stronę . Ale może usiądźmy i porozmawiajmy o wzajemności . Czy nie prawdą jest , że wielu Żydów spiskowało przeciw Polakom , że także Polacy mają prawo czuć się pokrzywdzeni ? Nie bądźcie ważni i ważniejsi od innych . Jeśli chcecie by o Was dobrze mówiono mówcie dobrze o innych . Jeśli chcecie prawdy sami też przyznajcie się do prawdy. Dzisiejsza Polska to nie nędzny , pokiereszowany , obolały kraj któremu należy stworzyć granice , nie pytając Polaków o to czego oni chcą. Dzisiejsza Polska , to nie kraj PGR-ów, państwowych fabryk . Dzisiejsza Polska jest częścią EUROPY . Dzisiejsza Polska jest także EUROPĄ. Jestem Polką , dumną Polką i choć pewni ludzie mówią o gorszy sort, zakazana morda to jestem szczęśliwą i dumną osobą która urodziła się w Polsce , na Podlasiu / Tykocin - znacie to miasto ?/ . Ja wołam o to by żydzi , którzy dziś tak pięknie pielęgnują pamięć o swoich dziadkach , babciach , rodzicach szanowali potomków tych, którzy im właśnie uratowali życie. Panie Netanjahu to nie było piękne z Pana strony. Jest mi przykro i wstyd za Pana .

 • roboter

  Oceniono 66 razy 24

  Owszem, drodzy Żydzi - nikt wam nie będzie dyktował co macie mówić. Tyle tylko, ze to co powiecie będzie miało swoje konsekwencje.

 • enedue3

  Oceniono 57 razy 23

  Byli też Żydzi, którzy pracowali dla machiny Niemiec nazistowskich, mało tego byli jej funkcjonariuszami najwyższego szczebla. Julius Streicher właściwe nazwisko Abraham Goldberg, redaktor Der Sturmera, uczył Niemców w swoim szmatławcu jak rozpoznać Żyda oraz prowadził całą nagonkę na potrzebę eksterminacji tego Narodu. W wermachcie oraz oddziałach SS służyło 150000 Żydów. Niestety Żydzi muszą się zmierzyć z tym wstydliwym faktem :( a nie szczypać Polaków oraz oskarżać o mordy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX