Gliński postanowił pożegnać dyrektora muzeum Polin. "Potrzebna kolejna awantura, naprawdę?"

Dariusz Stola od 2014 roku był dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Za jego rządów muzeum rozkwitło, mimo to minister kultury Piotr Gliński zdecydował o nieprzedłużeniu kontraktu profesorowi Soli.

Jak informuje "Stołeczna", minister Piotr Gliński postanowił nie przedłużać kontraktu prof. Dariuszowi Stoli, który od pięciu lat był dyrektorem muzeum Polin w Warszawie

Minister Gliński postanowił pożegnać dyrektora muzeum Polin

O nieprzedłużeniu umowy profesowi Dariuszowi Stoli napisał także były minister kultury Bogdan Zdrojewski na Twitterze.

Minister Gliński postanowił pożegnać prof. Dariusza Stolę. Nie przedłużył mu kontraktu. Muzeum Polin czeka więc zmiana, mam nadzieję nie rewolucja. Chciałbym panu dyrektorowi podziękować za lata pracy, w niezwykle wymagającej instytucji, za wiedzę, wrażliwość i profesjonalizm

- napisał były minister Zdrojewski. 

Przypominamy, że to właśnie Bogdan Zdrojewski powołał w marcu 2014 roku prof. Stolę na stanowisko dyrektora muzeum Polin. Otrzymał wtedy pięcioletni kontrakt z możliwością przedłużenia.

Profesor przejął muzeum w stanie dość surowym - budynek był gotowy, ale nie było w nim jeszcze wystawy stałej. Muzeum Polin pod przewodnictwem Dariusza Stoli rozkwitło - zyskało wystawę stałą, ciągle zmieniające się wystawy czasowe i stało się miejscem ważnych debat i wydarzeń kulturalnych. W ciągu ostatnich pięciu lat Muzeum Historii Żydów Polskich zostało nagrodzone licznymi nagrodami, a co roku odwiedzają je setki tysięcy ludzi - tylko w 2018 roku było ich 670 tysięcy. 

W tym roku pięcioletni kontakt prof. Dariusza Stoli się kończy. Pomimo ewidentnych dowodów na to, że muzeum pod jego rządami prosperowało świetnie, minister Piotr Gliński zdecydował o jego nieprzedłużeniu. Nowy dyrektor ma zostać wyłoniony w drodze konkursu. Potwierdza to Ministerstwo Kultury, o czym informuje "Stołeczna". Prof. Stola zadeklarował, że ma zamiar wziąć w nim udział. 

Kolarska-Bobińska: To duży błąd

Zdaniem części polityków i dziennikarzy decyzja ministra Glińskiego jest małostkowa i nie jest merytoryczna. Spekulują, że mogła być związana z tym, że prof. Dariusz Stola często był w kontrze do decyzji rządowych. Prof. Stola krytykował m.in. nową ustawę IPN. Komentatorzy dodają również, że profesor mógł narazić się wystawą "Obcy w domu. Wokół Marca ’68", na której pokazano m.in. przykłady mowy nienawiści publicystów TVP

Zdaniem byłej minister nauki i szkolnictwa wyższego w latach 2013-2015 Leny Kolarskiej-Bobińskiej, to "duży błąd". - Potrzebna jest kolejna awantura, naprawdę? - pyta Kolarska-Bobińska. 

Z kolei według dziennikarza Przemysława Szubartowicza Stoli nie przedłużono kontraktu "zapewne dlatego, że ten piętnował dobrozmianowych antysemitów i krytykował ustawę o IPN". 

Więcej o:
Komentarze (403)
Gliński postanowił pożegnać dyrektora muzeum Polin. "Potrzebna jest kolejna awantura, naprawdę?"
Zaloguj się
 • piskizmiski

  Oceniono 78 razy 66

  skończy jak Teatr Polski we Wrocławiu z C. Morawskim, stadnina w Janowie i wszystko inne ona co połaszczył się pis. Bo jakaś kasa, granty i pragnienie zemsty małego człowieczka - Glińskiego. Ale typek już zapracował na kilka zarzutów prokuratorskich, jak widać przed wyborami chce zdążyć nabruździć jeszcze bardziej bo nie wygrają albo do rządu się nie załapie. Żałosny, mały człowieczek.

 • fakiba

  Oceniono 73 razy 59

  Nie wyszło w Gdańsku to może uda się w Warszawie , koleś na stanowisko czeka już dość długo

 • konigin

  Oceniono 61 razy 49

  Mam nadzieje, ze niedlugo nadejdzie czas rozliczenia tego ponurego politruka dobrej (tfu)zmiany.

 • urian

  Oceniono 68 razy 46

  Byłem w muzeum Polin. Jest niesamowite. Dziękuję Panie Profesorze. Wyrazy szacunku i nadziei, że to tylko Pana chwilowa nieobecność. To typowe dla aktualnie rządzących, sami nie potrafią zrobić coś wartościowego, więc kradną zasługi i przypisują sobie, a jak się tak nie da to niszczą. Jak bolszewicy po rewolucji październikowej.

 • jurek4491

  Oceniono 48 razy 42

  Po jesiennych wyborach do sejmu skończy się kontrakt Glińskiego .
  Opozycja przeprowadzi " deszmatyzację " PiS-u .

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 51 razy 39

  Dzień bez zrobienia gnoju - dla pisiatych dniem straconym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX