Jacek Czaputowicz: Potępiamy niedopuszczalne działania Iranu poza własnym terytorium

Jacek Czaputowicz otworzył drugi dzień konferencji bliskowschodniej.
- Wielu z państwa może zadać sobie pytanie, dlaczego Polska organizuje z USA konferencję (...) Polska ma szczególne prawo, by służyć społeczności międzynarodowej - mówił szef polskiej dyplomacji.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz otworzył na Stadionie Narodowym w Warszawie sesję plenarną konferencji bliskowschodniej. Jak tłumaczył, Polska zaangażowała się w sprawy Bliskiego Wschodu i konferencję, ponieważ "ma szczególne prawo, by służyć społeczności międzynarodowej jako miejsce dialogu". - Nasz kraj nigdy nie pozostawał obojętny wobec potrzeb społeczeństw zamieszkujących Bliski Wschód - mówił.

- Jesteśmy niestałym członkiem RB ONZ i z tego tytułu spoczywa na nas szczególny obowiązek włączenia się w działania na rzecz zachowania i zapewnienia pokoju - mówił.

Konferencja bliskowschodnia. Jacek Czaputowicz mówił o Iranie

Minister spraw zagranicznych wspominał, że to w Polsce powstała "Solidarność", która "zainicjowała pokojową i bezkrwawą transformację ustrojową". Przede wszystkim jednak szef polskiej dyplomacji mówił o Iranie.

- UE i USA podzielają przekonanie o roli, którą Iran powinien odegrać na Bliskim Wschodzie i na świecie, jesteśmy jednak zaniepokojeni możliwymi skutkami rozwoju programu nuklearnego Iranu, jak i niekonstruktywną rolą tego kraju w regionie. Jednocześnie potępiamy niedopuszczalne działania Iranu poza własnym terytorium,  w tym w Europie, co spotkało się z dodatkowymi sankcjami Unii Europejskie - mówił Jacek Czaputowicz.

- Stabilizacja regionu, zakończenie toczących się konfliktów, zapewnienie współistnienia kultur i budowanie społeczeństw włączających te wielkie wyzwania - to jest wyzwanie społeczności międzynarodowej, by możliwie efektywnie wspierać te wysiłki na rzecz zapewnienia stabilizacji i trwałego pokoju. Źródła konfliktów na Bliskim Wschodzi są wielorakie - dotyczą one zarówno dążeń niektórych przywódców do zachowania władzy za wszelką cenę, wywodzą się również z fundamentalizmu religijnego i braku tolerancji, a także czynników systemowych takich jak naruszenie równowagi sił - mówił szef MSZ.

Po wystąpieniu szefa polskiej dyplomacji głos zabrał Mike Pompeo, sekretarz stanu USA. Zaapelował, by wszyscy uczestnicy konferencji "wspólnie walczyli o rozwiązanie problemów" na Bliskim Wschodzie. Po wystąpieniach Czaputowicza i Pompeo rozpoczęła się niejawna część szczytu.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie

W warszawskiej konferencji na temat Bliskiego Wschodu biorą udział przedstawiciele  63 krajów. Konferencja ma zakończyć się przyjęciem wspólnej deklaracji. Zostanie ona przedstawiona po południu przez gospodarzy spotkania - ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo.

Ministrowie spraw zagranicznych, którzy przyjechali do polskiej stolicy będą rozmawiać m.in. o sytuacji w Iranie, wojnach w Syrii i w Jemenie, konflikcie izraelsko-palestyńskim, uchodźcach, pomocy humanitarnej czy zagrożeniach hybrydowych. Współgospodarz konferencji, polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem, że nie zostaną podjęte żadne przełomowe decyzje, a konferencja ma być początkiem dalszych rozmów o pokoju na Bliskim Wschodzie.

Iran krytycznie o spotkaniu

Przedstawiciele Iranu nie zostali zaproszeni na spotkanie i krytykowali konferencję jako służącą wyłącznie celom amerykańskiej polityki. Irański ambasador w Warszawie kilka dni temu zapowiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że Teheran uzależnia swoją reakcję od tego, co znajdzie się w końcowej deklaracji spotkania.

Izrael od lat uznaje Iran za największe zagrożenie w regionie. Podobne zdanie wyrażają przedstawiciele amerykańskiej administracji prezydenta Donalda Trumpa. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone wycofały się z wielostronnego porozumienia nuklearnego z Iranem. Donald Trump twierdzi, że Iran oszukał świat, choć inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej mówią, że Teheran przestrzega warunków podpisanego w 2015 roku porozumienia.

Równocześnie Iran testuje broń konwencjonalną i jest zaangażowany zarówno w wojnę domową w Syrii jak i w konflikt w Jemenie. Irańskie władze przyznają się do udziału w wojnach, ale twierdzą, że obecność irańskich wojsk ma charakter doradczy lub humanitarny.

Więcej o:
Komentarze (69)
Jacek Czaputowicz: Potępiamy niedopuszczalne działania Iranu poza własnym terytorium
Zaloguj się
 • realistas

  Oceniono 26 razy 24

  Działania Izraela poza własnym terytorium ciapek pochwala? Mógłby milczeć. Wypadłby o wiele lepiej.

 • seboc

  Oceniono 23 razy 23

  Przeciez IRAN, w znacznej mierze, rozpierniczyl ISIS.
  W znacznym stopniu dzialalnosc wojskowa poza Iranem miala na celu zabezpieczenie sie przed rozlaniem sie tego syfu na perskim terytorium.
  Iran jest w czolowce najbezpieczniejszych dla turystow krajow.

  Nie dajmy sie oglupic. Zaden terrorysta w Europie czy USA nie pochodzil z Iranu.

  USA robi na wojnie biznes, bez wojny gospodarka amerykanska nie ustnieje.

 • ad2009

  Oceniono 18 razy 16

  mamy szczegolne prawa - my, narod wybrany, pełen oszolomionych idiotow...
  Moze czaputowicz coś powie o tej dziennikarce , ktora po raz kolejny opluła Polske?. Nie? Bo jest spotkanie z Żydami.. i trzeba byc grzecznym

 • jurek4491

  Oceniono 17 razy 15

  Czapuś , co ty pieprzysz , przecież to Stany wskazały miejsce , PiS nie klęczy a leży pyskiem na ziemi i mlaska bo podobno wstali z kolan .

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 16 razy 14

  Ja potępiam pana działania towarzyszu Czaputowicz i rządu R.P. na moim terytorium, czyli w Polsce. Iranowi niech pan złoży podziękowania, za uratowanie setek tysięcy Polaków w większości dzieci, podczas II Wojny Światowej. To brzydko lizać tyłek Trumpowi.

 • 2majtek1

  Oceniono 18 razy 14

  Czy potępiamy też Panie Czaputowicz wszystkie działania poza swoim terytorium inne państwa ?
  Takie jak USA, Rosja, Chiny, Iran itd...

 • an_ma_o

  Oceniono 15 razy 13

  W Iranie byl zamch zginęło wiele osób : wczoraj wieczorem . CZAPUTOWICZ JESTEŚ ZADOWOLONY ???!!! atak byl protestem przeciwko władzy ; zgineli ludzie ktorzy po sluzbie wracali do domu ...Iran wskazuje tą warszawską hucpe jako bezpośrednią inspirację . jesteś qrwy z siebie dumni ??? Czy wojna już przesadzona ? Będą zabijani jak zwykle ludzie cywilni , kobiety i dzieci a potem będziecie KRAŚĆ ???

 • polsz

  Oceniono 14 razy 12

  "potępiamy niedopuszczalne działania Iranu poza własnym terytorium" i chwalimy działania USA poza własnym terytorium....
  Hipokryzja, zakłamanie i robienie laski z nadstawianiem doopy równocześnie

 • biesczad1

  Oceniono 11 razy 11

  Pamiętam mem z poprzednikiem Czapu:
  NIE MA ZGODY NA KSENOFOBIĘ - POZA GRANICAMI POLSKI...
  Waszczu, masz godnego następcę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX