PO zawiadamia prokuraturę ws. szefa CBA. Chodzi o oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego

Posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa przez Ernesta Bejdę, szefa CBA. Ich zdaniem nie dopełnił swoich obowiązków służbowych, gdy zdecydował, że nie ma podstaw do wszczęcia powstępowania w sprawie oświadczeń majątkowych prezesa PiS.

Posłowie Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk poinformowali na konferencji prasowej, że złożą do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Bejda po ujawnieniu przez "GW" tzw. "taśm Kaczyńskiego" nie wszczął postępowania w sprawie oświadczeń majątkowych prezesa PiS.

- W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że CBA pod wodzą Ernesta Bejdy nie zamierza wszcząć postępowania w sprawie oświadczeń majątkowych Jarosława Kaczyńskiego. Uważamy, że jest to wyjątkowy skandal. Wiemy, że Bejda pracował w Srebrnej - mówił poseł PO Cezary Tomczyk.

PO: Szef CBA nie dopełnił obowiązków

Zdaniem posłów PO szef CBA nie wszczynając postępowania ws. oświadczeń majątkowych Kaczyńskiego nie dopełnił swoich obowiązków służbowych.

- Każdy jest w stanie na własne oczy przekonać się, jak wygląda oświadczenie prezesa Kaczyńskiego i jak wyglądają nagrania. Skoro cała Polska może wysłuchać, przeczytać stenogramy tych nagrań, to czy CBA tego nie zauważa? Sprawę CBA uważamy za zamkniętą. Kierujemy wniosek do prokuratury w związku z niedopełnieniem obowiązków przez szefa CBA ws. braku sprawdzenia oświadczeń majątkowych Jarosława Kaczyńskiego - dodał Tomczyk.

Nie będzie postępowania ws. oświadczenia Kaczyńskiego

Po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" rozmów prezesa PiS z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem Platforma Obywatelska domagała się sprawdzenia oświadczenia majątkowego Jarosława Kaczyńskiego. Posłowie chcieli, by CBA zbadała jaką rolę odgrywał prezes PiS w sprawie inwestycji spółki Srebrna. Wskazywali, że w oświadczeniu majątkowym Jarosława Kaczyńskiego brakuje informacji na temat tego, że prowadzi on działalność gospodarczą, tymczasem z nagrań ujawnionych przez "GW" wynika ich zdaniem, że nie jest to prawda. Wskazywali również, że Jarosław Kaczyński w rozmowie z austriackim biznesmenem występował w imieniu spółki Srebrna w taki sposób, jakby był jej pełnomocnikiem lub stroną w sprawie.

5 lutego Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że nie stwierdziło podstaw do kontroli tego oświadczenia majątkowego prezesa PiS..

CBA co roku sprawdza oświadczenia majątkowe wszystkich parlamentarzystów. Jeżeli w wyniku sprawdzenia, istnieją podstawy do wszczęcia kontroli oświadczenia majątkowego konkretnego parlamentarzysty, CBA rozpoczyna taką kontrolę
W przypadku analizy oświadczenia majątkowego posła Jarosława Kaczyńskiego nie stwierdzono podstaw do rozpoczęcia kontroli oświadczenia majątkowego

- uzasadniało CBA w oświadczeniu.

.

Więcej o:
Komentarze (203)
PO zawiadamia prokuraturę ws. szefa CBA. Chodzi o oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 67 razy 57

  Miejsce członków PiS jest w pierdlu - ale bez wygranej w wyborach na pewno tego nie zobaczymy ...

 • goldendeliceus

  Oceniono 62 razy 56

  "kropla drąży skałę".
  Zdaję sobie sprawę, że działania jednostkowe są skazane na niepowodzenie, ale ich suma już nie.
  Więcej takich działań jednostkowych.
  Proponuję wykorzystanie informacji o pośle Macierewicza w książce red. Piątka.
  W moim odczuciu, poseł ma zapewniony azyl polityczny u Putina.

 • justas32

  Oceniono 59 razy 51

  Zależny od Ziobro prokurator umorzy sprawę - w końcu mamy republikę bananową ...

 • jacmenos

  Oceniono 46 razy 40

  A dlaczego opozycja odpuściła Macierewiczowi ? Antek co miesiąc pobiera gigantyczna pensję ( tzw komisja smoleńska) i dalej kpi sobie z Polaków !!!

 • polakadam

  Oceniono 35 razy 31

  Bejda się boi że wyleci z roboty jak będzie sprawdzał naczelnika. Taka Wolska.

 • pieknyinaczej

  Oceniono 39 razy 31

  Jaja to by były jak by Trzaskowski dał srebrnej pozwolenie na budowę tych wież tak jak chcą - pytanie co by zrobili ??? Czy działając na szkodę banku jej prezes udzieliłby takiego kredytu mając w tyle głowy odsiadkę? - i każdy by obserwował czy JK realizuje swój scenariusz - czy nagle by zapłacili Austriakowi ? Czy nagle cała wierchuszka PiS rezygnuje ze stanowisk w CBA ABW itd itp i wszyscy wracają do pracy w srebrnej ?

 • 7ogamihcra

  Oceniono 36 razy 30

  Oj tam, oj tam, Przecież to całkiem niesłuszne oskarżenie szeregowego posła o uzyskiwanie jakiś złotych srebrników z działalności spółki SREBRNA. Przecież ten niebywale uczciwy patriota nic nie musi uzyskiwać, bo to wszystko ma i wszystkie "zrepolonizowane" banki i wszystkie spółki skarbu państwa na jedno skinienie przekażą mu co chce na co chce...i to bez głów ulubionych koni w łóżkach prezesów tych banków i spółek. A niech by spróbowali nie dać na wieże czy na kampanię pisu, to albo się im jakieś teczki wygrzebie, albo po prostu szanowny prezes wszystkich prezesów wybierze się na ich miejsce kogoś kto będzie ślepo posłuszny.

 • ptakomysz

  Oceniono 32 razy 28

  Wszyscy pracowali w Srebrnej.
  To większa mafia od sycylijskiej.
  Polak potrafi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX