Dziewulski o sprawie Kazimierza Kujdy: Ktoś gra jego teczką, nie mam co do tego wątpliwości

- Od wielu lat w IPN-ie panują różne dziwne mechanizmy dotyczące udostępniania teczek - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 historyk prof. Antoni Dudek. Odniósł się w ten sposób do sprawy prezesa NFOŚiGW Kazimierza Kujdy, podejrzanego o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. Sprawę komentował też Jerzy Dziewulski.

W piątek dziennikarze "Gazety Wyborczej" i portalu Onet.pl podali, że prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda był zarejestrowany w PRL jako współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Ryszard".

Kujda w latach 1995-1998 i 2008-2015 był prezesem powiązanej ze środowiskiem PiS spółki Srebrna.

Prezes NFOŚiGW oświadczył, że nigdy nie podjął współpracy z SB, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy. Przyznał, że mógł podpisać dokumenty ubiegając się o wyjazd za granicę. Zapowiedział też, że wystąpi do IPN o autolustrację.

Nazwisko prezesa funduszu pojawiło się w mediach przy okazji opublikowanych przez "GW" taśm dotyczących budowy wieżowców przez spółkę Srebrna. Z nagrań wynika, że Kujda prowadził rozmowy ws. inwestycji mimo, że nie pełnił już funkcji prezesa spółki. Wtedy też okazało się, że nazwisko Kazimierza Kujdy figuruje w bazie IPN.

"Ktoś tą teczką gra"

Teczka Kazimierza Kujdy znajdowała się przez lata w tzw. "zetce", czyli zastrzeżonym zbiorze. Została z niej usunięta w kwietniu 2018 r. "Gazeta Wyborcza" informowała, że po złożeniu wniosku o dostęp do teczki Kujdy dziennikarze czekali na nią zaledwie kilkanaście godzin.

- Jeżeli ktokolwiek z was spróbuje się zwrócić do IPN-u o akta, jaki czas upływa? Tydzień, dwa, trzy miesiące? Według informacji "Gazety Wyborczej" to było w kilkanaście godzin. Ktoś tą teczką gra, nie mam co do tego cienia wątpliwości

- komentował w programie "Tak jest" w TVN24 były poseł i antyterrorysta Jerzy Dziewulski.

- To jest oczywiste, że od wielu lat [panują - red.] różne dziwne mechanizmy wewnątrz IPN-u dotyczące udostępniania

- przyznał historyk prof. Antoni Dudek.

- Pamiętam, jak awanturowałem się ze ówczesnym śp. prezesem Kurtyką, kiedy udzielono posłowi Mularczykowi w ciągu kilkunastu godzin informacji o sędziach Trybunału Konstytucyjnego. Uważałem, że to było skandaliczne wciągnięcie IPN-u w grę polityczną - dodał.

W poniedziałek rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek powiedziała dziennikarzom, że Kazimierz Kujda jest problemem dla PiS-u. Jej zdaniem w sytuacji podejrzeń o współpracę z SB powinien zostać odwołany z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Więcej o:
Komentarze (121)
Dziewulski o sprawie Kazimierza Kujdy: Ktoś gra jego teczką, nie mam co do tego wątpliwości
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 68 razy 62

  "Ktoś gra jego teczką"

  Czy to ktoś, kto ma półtora metra wzrostu (na drabince), deficyt rozumu, moralności, oraz zębów?

 • sector23

  Oceniono 50 razy 50

  Zrobiliśta krzywdę memu Misiu.... to ja wam zrobię krzywdę teczką, powiedział Antoni machając wymownie ręką trzymającą cały ich plik.
  A pan Zbyszek poprawia ochoczo hemoroidy na kanapie i zagryzając popcorn poszarpuje kolczatki prokuratorskich brytanów, zerkając złowieszczo w stronę premiera Matołusza. Oj.... się będzie działo!

 • hamsterx

  Oceniono 48 razy 48

  musiał być ważnym ucholem skoro jego teczka była w zbiorze "zastrzeżonym"

 • pan.szklanka

  Oceniono 44 razy 42

  Gdyby tak UB-ecy, donosiciele, zdrajcy, ludzie pozbawieni honoru, empatii i intelektu postanowili założyć partię, aby się bogacić, to przecież nie nazwaliby tej partii Przestępcy i Sukinsyni.

 • antropoid

  Oceniono 37 razy 35

  Szybkie kryzysowe zebranie PolitBiura na Nowogrodzkiej - i padło na to, że Ryszarda trzeba z szafy wyrzucić, bo się Balbinie za ciasno robi.

 • marcowsky

  Oceniono 32 razy 30

  Ważniejsza jest sekretarka generałów niejaka pani Basia "co wie wszystko".
  Ukochany kierowca Antoniego tez absolwent WSW i tez mu jego przeszłośc nie przeszkadza.Wyobrazcie sobie teraz Tuska z takimi współpracownikami...

 • tkwiszwbledzie

  Oceniono 31 razy 29

  Wciąganie IPN-u w grę polityczną jest niedopuszczalne? Przecież ta instytucja tylko po to powstała.

 • franekzjanek

  Oceniono 33 razy 27

  No jak to kto ? Macierewicz !!! Kaczyński dostał sygnał po zatrzymaniu miśka " ruszysz mnie to po Kujdzie przyjdzie pora na twoją teczkę Balbino"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX