Mocne oświadczenie Rady Etyki Mediów w sprawie publikacji TVP na temat Pawła Adamowicza

Rada Etyki Mediów stwierdziła m.in., że "prezydent Gdańska Paweł Adamowicz był obiektem oszczerstw, ale nie miał prawa do obrony". Na oświadczenie REM, na Twitterze, odpowiedział szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski.

O analizę działań TVP do Rady Etyki Mediów zwrócili się prezydenci pięciu polskich miast 26 stycznia. Zarząd Związku Miast Polskich wystosował wówczas pismo do premiera, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, z prośbą o sprawdzenie, czy działania TVP i prokuratury, prowadzone wobec niektórych samorządowców, były zgodne z prawem i czy mieszczą się w ramach misji mediów publicznych.

Opublikowana w poniedziałek opina REM opiera się na kilkunastu publikacjach TVP, głównie z 2018 roku. Jak pisze przewodniczący Rady Ryszard Bańkowicz "autorzy tych publikacji manipulują faktami, sugestiami i domniemaniami tak, by przedstawić Pawła Adamowicza jako osobę niegodną zaufania".

- W żadnej z analizowanych przez REM publikacji nie dano Pawłowi Adamowiczowi szansy odparcia zarzutów, przedstawienia argumentów zaprzeczających oskarżeniom formułowanym wprost, między wierszami, lub w tytułach zniekształcających rzeczywisty przebieg opisywanych wydarzeń lub naginających fakty tak, by przemawiały przeciwko prezydentowi Gdańska - stwierdzili autorzy raportu.

TVP łamie zasady z Karty Etycznej Mediow

Według oświadczenia REM autorzy publikacji TVP złamali pięć z siedmiu zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów:

 • zasadę prawdy stanowiącą, że dziennikarze, wydawcy, producenci i nadawcy dokładają wszelkich starań, aby przekazywane informacje były zgodne z prawdą, sumiennie i bez zniekształceń relacjonują fakty w ich właściwym kontekście, a w razie rozpowszechnienia błędnej informacji niezwłocznie dokonują sprostowania;
 • zasadę obiektywizmu, która zakłada, że dziennikarz przedstawia rzeczywistość niezależnie od swoich poglądów, rzetelnie relacjonuje różne punkty widzenia;
 • zasadę oddzielania informacji od komentarza - co znaczy, że wypowiedź ma umożliwiać odbiorcy odróżnianie faktów od opinii i poglądów;
 • zasadę szacunku i tolerancji - czyli poszanowania ludzkiej godności, praw dóbr osobistych, a szczególnie prywatności i dobrego imienia;
 • zasadę pierwszeństwa dobra odbiorcy - co znaczy, że podstawowe prawa czytelników, widzów, słuchaczy są nadrzędne wobec interesów redakcji, dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców.

W wydanej opinii przewodniczący REM przytoczył diagnozę dr Wiesława Baryły, psychologa społecznego z Uniwersytetu SWPS, według którego "Telewizja Polska uprawia propagandę, która służy do niszczenia przeciwników partii rządzącej" i "sięgając po najgorsze techniki komunikacji nie daje zaatakowanym najmniejszych szans na przedstawienie własnego stanowiska". "[Telewidzowie] mieli odnieść wrażenie, że Paweł Adamowicz jest osobą co najmniej podejrzaną" -Taka też jest konkluzja REM - stwierdził Bańkowicz.

REM zastrzegła, że nie ma "wiedzy, doświadczenia, a przede wszystkim kompetencji" by stwierdzić, czy załamanie zasad etyki dziennikarskiej mogło wpłynąć na zamachowca, który zamordował Pawła Adamowicza. 

Olechowski odpowiada REM

Na zarzuty Rady Etyki Mediów na Twitterze odpowiedział szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski, który napisał m.in., że "ma ono charakter stanowiska politycznego, a nie rzeczowej i merytorycznej opinii". 

Więcej o:
Komentarze (56)
Mocne oświadczenie Rady Etyki Mediów ws. publikacji TVP na temat Pawła Adamowicza
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 55 razy 45

  Olechowski jak Mazurek z domu Cieluch - ciągle ta sama melodia.

 • chi-neng

  Oceniono 50 razy 38

  Zarzuty Rady Etyki Mediów wg Olechowskiego "maja ono charakter stanowiska politycznego, a nie rzeczowej i merytorycznej opinii".
  Ale ich wszystkich wycwiczyl boski Jaro w projekcji!
  Mafia spelniajaca misje pro-rzadowa, O "CHARAKTERZE POLITYCZNYM" od pierwszych chwil wygranych przez nich wyborow, ma czelnosc zarzucac REM stanowisko polityczne, a nie etyczne.
  Czy ten cwok Olechowski ukonczyl szkole podstawowa, czy nie?!

 • krynolinka

  Oceniono 44 razy 34

  "Małpa może panią opluć, małpa może panią kopnąć, ale małpa nie może pani obrazić, bo to jest tylko małpa".
  Tak o protestujących pod siedzibą telewizji publicznej, wypowiedział się jeden z gości pani Magdy Ogórek wręczając jej kwiaty, na antenie. Pani Ogórek, że dziękuje za kwiaty, ale nie będzie komentowała "żartu"..
  No to się pośmialiśmy..!

 • chi-neng

  Oceniono 47 razy 33

  "Według oświadczenia REM autorzy publikacji TVP złamali pięć z siedmiu zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów"
  -----
  Cóż to ma ma za znaczenie jakie zdanie ma Rada Etyki Mediów, skoro SREBRZYSTY SOBIEPANEK to toleruje, akceptuje i NIE reaguje?!

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 42 razy 30

  Olechowski, pan jednak jesteś bydlę bo dobrze pan wiesz że jest trudno udowodnić iż czegoś NIE pokazano.

 • polakadam

  Oceniono 37 razy 29

  Zakładam że pisiory na szefa TAI wzięły osobę inteligentną. ( co nie oznacza moralną). Komentarz do wypowiedzi Olechowskiego jest taki że bezczelnie brnie i publicznie brnie w kłamstwa. Idiotą przecież nie jest tylko szują.

 • pyss_na_pis

  Oceniono 38 razy 28

  Wszystko, co nie jest po myśli pisowskiej bandy ma charakter polityczny. Stalinizm pełną gębą

 • lodzermensz1

  Oceniono 36 razy 28

  Muszę przyznać, że teflonowość pana Olechowskiego robi na mnie olbrzymie wrażenie. Konkurencja w ostatnich latach olbrzymia, osobliwie w TVP, a mimo wszystko pan Olechowski, raz za razem, daje się poznać jako osoba wybitnie odporna na fakty, zwłaszcza te nieprzyjemne.
  Takie czasy - partia wartości sprawiła, że nie ma już żadnych wartości.

 • szats69

  Oceniono 26 razy 24

  Olechowski, dla was każda krytyka jest polityczna. Tylko wtedy kiedy chwalą jest obiektywnie prawda? Bo przecież wiadomo, że tvp nie można niczego zupełnie zarzucić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX