Senator PiS składa zawiadomienie ws. Giertycha i Dubois. "Możliwe naruszenie zasad etyki"

Marek Pęk z PiS uważa, że Roman Giertych oraz Jacek Dubois mogli dopuścić się "naruszenia zasad etyki zawodowej". W sprawie austriackiego biznesmena, który oskarżył Jarosława Kaczyńskiego o próbę oszustwa, prawnicy mogli "nie kierować się jego interesem" - ocenił.

W prokuraturze po raz pierwszy przesłuchiwany był dziś austriacki biznesmen Gerald Birgfellner. Oskarżył prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego o próbę oszustwa i domaga się od spółki Srebrna 40 milionów złotych w związku ze sprawą nieopłaconej faktury.

Birgfellnera reprezentuje dwóch prawników, Roman Giertych i Jacek Dubois. Teraz możliwe, że sami będą musieli się bronić - przed Rzecznikiem Dyscypliny Izby Adwokackiej w Warszawie. Senator PiS Marek Pęk zawiadomił rzecznika o możliwości "popełnienia deliktu dyscyplinarnego przez adwokatów Romana Giertycha i Jacka Dubois".

Pęk zarzuca "podjęcie czynności wbrew interesom klienta"

Senator powołuje się na "pojawiające się w ostatnich dniach publikacje medialne" i ocenia, że Dubois i Giertych mogli "dopuść się poważnego naruszenia zasad etyki zawodowej". Przywołuje pięć paragrafów Kodeksu Etyki Adwokackiej, które jego zdaniem, mogli złamać mecenasi. Chodzi m.in. o "podjęcie czynności wbrew interesom klienta" z możliwym narażeniem go na odpowiedzialność karną; udzielanie porady bez dochowania należytej uczciwości i zatajanie ryzyka odpowiedzialności karnej; a także naruszenia tajemnicy zawodowej. Pęk przytacza też paragraf, w którym mowa o "przyjmowaniu w mediach rolę rzecznika prasowego ich klienta oraz udzielaniu wypowiedzi, które nie wynikały z merytorycznej potrzeby odpowiedzi na zarzuty stawiane klientowi".

Senator prosi o zbadanie, czy doszło do złamania tych zasad i wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. 

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego złożył pod koniec stycznia mecenas Jacek Dubois. W ubiegłą środę prokuratura poinformowała, że zapoznaje się z zawiadomieniem i prowadzi czynności sprawdzające. 

Więcej o:
Komentarze (276)
Senator PiS składa zawiadomienie dyscyplinarne ws. Giertycha i Dubois
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 130 razy 128

  Senator Pęk, senator Pęk... Skąd ja znam to nazwisko... A, to ten, który odziedziczył miejsce na liście wyborczej PiS-u po tym, jak jego ojca-senatora znaleźli (i co gorsza - sfotografowali) zalanego w trupa na korytarzu hotelu sejmowego!
  Ale w radzie nadzorczej Banku Pocztowego SA tatuś z nadania PiS dalej zasiada?
  No to niech rodzina Pęków lepiej się o etyce nie wypowiada.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 113 razy 103

  Misiu, nie bądź taki wyrywny. Poczekaj na przekaz od Mazurka z domu Cieluch, choć ten jest już tak zamotany w niespójnych przekazach, że zamilkł ostatnio. Szczególnie po tym, jak wsypał Wielkiego Dewelopera kilka razy.

 • gerardpolak2

  Oceniono 84 razy 82

  o ile wiem ten pan jest zadowolony z usłyg swoich adwokatów........... po co ten pisowiec się wpitala..... pewnie chce wykazać się przed preziem - deweloperem?........ klasyczy przykład lizusa i dupowłaza......

 • ukos

  Oceniono 80 razy 80

  Znaczy senator Pęk lepiej niż Birgfellner wie, jaki jest interes Birgfellnera. To może niech wzorem ojca położy się krzyżem i podziękuje bozi za to objawienie. Najlepiej w hotelu sejmowym.

 • 55kris

  Oceniono 62 razy 60

  Z początku porwał mnie śmiech pusty....
  A potem coś we mnie PĘKło....

 • biesczad1

  Oceniono 55 razy 55

  "Naruszenie zasad etyki zawodowj' - senatorze PiS, myślę, że adresatem tej petycji powinni być "redaktorzy" TVPiS?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX