Dymisja Kazimierza Kujdy "przesądzona". Oddał się do dyspozycji prezesa PiS

Jacek Gądek
Kazimierz Kujda oddał się do dyspozycji prezesa Jarosława Kaczyńskiego - ustaliła Gazeta.pl. Prezes PiS nakazał ministrowi środowiska - który jest zwierzchnikiem Kujdy - przyjęcie dymisji prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wedle informacji portalu Gazeta.pl dymisja Kazimierza Kujdy jest przesądzona, a jej moment uzależniony jest od względów formalnych - liczebności zarządu NFOŚ - i wizerunkowych.

Na przeszkodzie stoi jednak kwestia formalna. Zarząd Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej musi być minimum 3-osobowy, a po odwołaniu Kazimierza Kujdy zostałoby tylko dwóch prezesów.

Kazimierz Kujda w aktach służb PRL

W piątek "Gazeta Wyborcza" i Onet poinformowały, że Kazimierz Kujda - prezes Narodowego Funduszu i były wiceprezes spółki Srebrna - był zarejestrowany jako tajny współpracownik PRL-owskich służb, a w SB nadano mu pseudonim "Ryszard". Z wcześniej ujawnionych przez "GW" taśm wynika z kolei, że Kujda prowadził negocjacje z austriackim biznesmenem w imieniu spółki Srebrna, choć nie był już jej prezesem.

Teczki Kazimierza Kujdy przez prawie 20 lat znajdowały się w tzw. "zetce", czyli tajnym archiwum IPN, gdzie zostały umieszczone za rządów SLD, na początku lat 2000 przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Do tej pory Fundusz - także dzięki wąskiemu zarządowi - był księstwem Kujdy, który nie liczył się nawet ze swoim formalnym przełożonym, a więc ministrem Henrykiem Kowalczykiem.

Sposób zarządzania NFOŚ-iem reguluje ustawa Prawo ochrony środowiska. A ta mówi, że zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska liczy od 3 do 5 członków. Dziś jest ich właśnie takie minimum: prezes Kazimierz Kujda i wiceprezesi Artur Szymon Michalski i Dominik Bąk. Zarząd w ostatnim czasie się kurczył aż stopniał do tej trójki.

Zatem nie tylko politycznie, ale i formalnie sytuacja jest kłopotliwa. Aby zatem doprowadzić do dymisji Kazimierza Kujdy należy najpierw powołać co najmniej jednego członka władz NFOŚ, by uniknąć złamania ustawy.

Jak są powoływani nowi członkowie zarządu NFOŚ? Wspomniana ustawa stanowi, że prezesa - a jest nim teraz Kujda - powołuje minister środowiska spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru na wniosek rady nadzorczej NFOŚ. Podobnie jest z zastępcami prezesa Funduszu.

Więcej o:
Komentarze (263)
Dymisja Kazimierza Kujdy przesądzona. Oddał się do dyspozycji prezesa PiS
Zaloguj się
 • munaciello

  Oceniono 80 razy 74

  Kazimierz Kujda oddał się do dyspozycji prezesa Jarosława Kaczyńskiego...
  On już od wielu lat oddawał się prezesowi...

 • alderaan

  Oceniono 74 razy 70

  Niejakiemu Mateuszkowi, zwanemu premierem, znowu w pysk napluli. Oddał się do dyspozycji szeregowego posła, a nie premiera :). Nic to, Mateuszek obetrze ślinę, nawet nie będzie mówił o deszczu, tylko, że Prezes jest taki krystaliczny. Jak to żłób potrafi zeszmacić człowieka.

 • srv14

  Oceniono 58 razy 52

  No dobrze , to nawet miłe z jego strony ale zadajmy sobie pytanie- czym bedzie zajmował się TW Rysiek po Wielkanocy 2019 r i dlaczego akurat będzie to praca w spółce SP

 • antoszek22

  Oceniono 53 razy 49

  a co Piotrowiczem , Przyłębskim , Zybertowiczem, Wolskim, Królem, Czabańskim, Pania Basią i wieloma innymi w otoczeniu prezydenta i rządu ?

 • m_j_1977_byd

  Oceniono 35 razy 31

  Jak to krzyczał Brudziński: cała Polska z PiS się śmieje - komuniści i złodzieje.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 34 razy 30

  Jest to dla nas zaskoczenie
  Prezes nic nie wiedział,
  Bo ten Kuj... pseudonim Ryszard
  Nic nam nie powiedział!

  Marsz Żoliborski z ziemi polskiej do Wolski
  Za twoim przykładem spieprzym dziad za dziadem!

  Z Mazurka Kaczyńskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX