Wiceminister przekonywał, że "S" była prawicowa. Mówił też o feministkach, które zabijają dzieci

Europejskie Centrum Solidarności zebrało pieniądze i odrzuciło propozycję ministerstwa kultury. Pytany o tę sprawę Jarosław Sellin mówił, że ECS jest traktowany przez "PO i jej akolitów" jak partyjna siedziba, a Władysława Frasyniuka i jego zwolenników porównał do "partii bolszewickiej".

Gdańskie Europejskie Centrum Solidarności poprzez zbiórkę na Facebooku, a także wpłaty na subkonto, zebrało jak dotąd ponad 5,8 mln złotych. Zbiórka była efektem sporu na linii ECS-Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN najpierw obcięło dotację ECS, by później zaproponować, że przywróci część finansowania, jeżeli to resort będzie mógł wskazywać m.in. wicedyrektora ECS. Takie propozycje Centrum odebrało jako próby wpływania polityków na jego działania.

Ostatecznie na Facebooku zebrano 3 miliony złotych (o taką kwotę zmniejszono dotację dla ECS), a przez bezpośrednie wpłaty na konto - 2,8 mln. - Ja się zawsze cieszę, jeżeli obywatele swoje prywatne środki przeznaczają na kulturę, na wydarzenia kulturalne, również na instytucje kultury - komentował to w Radiu ZET wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Sellin: Konferencja Rady ECS zamieniła się w wiec partyjno-polityczny

Jak podkreślał, wcześniej ECS, otrzymywał 7 milionów złotych, mimo tego, że ministerstwo było zobowiązane do płacenia 4 mln rocznie. Dlaczego to się zmieniło? - Są ku temu powody. Polityczne - odpowiedział Sellin.

Dopytywany o tę polityczność ECS, wiceminister kultury powiedział:

A nie widziała pani, co się wydarzyło w sobotę w ESC? Jak konferencja prasowa części członków rady ESC zamieniła się w więc partyjno-polityczny o charakterze agitacyjnym i wyborczym? Nie zauważyła pani tych cytatów: "Odsuniemy PiS od władzy", "Zabierzemy PiS-owi..."?

Dalej Jarosław Sellin opowiadał, że zwracano uwagę dyrektorowi ECS Basilowi Kerskiemu, że Centrum jest "traktowane przez polityków PO i jej akolitów niemalże jak siedziba partyjna". Prowadząca program w Radiu ZET przypomniała przy okazji słowa Władysława Frasyniuka, członka Rady ECS, który mówił, że propozycje resortu kultury są obraźliwe.

- I on ma właśnie jeden głos więcej, a nawet więcej głosów więcej, jeśli chodzi o pewien podział polityczny, który tam jest. I on, i jego grupa zachowują się jak partia bolszewicka, zawłaszczając sobie tę instytucję - skwitował.

Prawicowa "Solidarność" i zabijanie dzieci

Wcześniej w programie "Warto rozmawiać" w TVP Info, Sellin mówił, że przestrzeń w ECS jest wynajmowana organizacjom feministycznym, które "bardzo mocno walczą o poszerzenie prawa do zabijania dzieci", natomiast nie słyszał, by miejsce do działania miały tam środowiska konserwatywne i tzw. pro-life.

I to się wszystko dzieje w ECS-ie, który jest spadkobiercą dziedzictwa Solidarności. Solidarności, która jak walczyła, to na płotach Stoczni Gdańskiej jakie były symbole? Krzyż, papież Jan Paweł II, Matka Boska Częstochowska. Cały karnawał Solidarności, walka razem z polskim Kościołem przeciwko komunizmowi, opór przeciwko lewicowemu ateistycznemu reżimowi, a tymczasem tam znalazły przestrzeń do działania organizacje, które mają charakter lewicowy

- mówił Sellin, a jego słowa zostały stanowczo skrytykowane. "To przeczytaj sobie, chłopie, 21 postulatów. Są na wskroś lewicowe. Odkrycie wiceministra - do dziedzictwa 'S' mają prawo Rybak i Międlar, ale nie Bujak, Frasyniuk czy Bugaj" - oburzył się politolog Marek Migalski.

"Pan Sellin chciałby wygumkować z historii Solidarności Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Tadeusza Kowalika, Jana Józefa Lipskiego, Piotra Ikonowicza, Grzegorza Ilkę, Ryszarda Bugaja i wielu, wielu innych. Niedoczekanie!" - napisał Adrian Zandberg z partii Razem.

Więcej o:
Komentarze (346)
Zbiórka na ECS. Jarosław Sellin: ECS jest traktowany jak partyjna siedziba
Zaloguj się
 • nabbuko

  Oceniono 135 razy 129

  Pan Sellin pójdzie na wystawę i przeczyta 21 postulatów z sierpnia. To był strajk socjalny, oczekiwano zmian w duchu socjalizmu. Nie było nic o kosciele czy żołnierzach wyklętych.

 • krynolinka

  Oceniono 87 razy 77

  Wy pisiory całą Polskę traktujecie jak swoją własność. Bo wam się należy. Tylko jakoś bohaterów wam brakuje, stąd kult wyklętych. Nie opowiedzą się po żadnej stronie.

 • zielonyludek

  Oceniono 84 razy 74

  Masowy prawicowy związek zawodowy. Wow!!
  Co jeszcze Sellin wymyśli aby sie przypodobać pryncypałowi i zachować ciepła posadkę ??

 • batura3

  Oceniono 70 razy 60

  Kretyn zawsze pozostanie kretynem. Czyzby to były "kulturalne" standardy Pissu???
  Panie WaSellin - a dzieci nikt nie zjadał????

 • obeznany

  Oceniono 55 razy 47

  Śmieszne: Bolszewik Sellin z wpisz wymaluj bolszewickiego PiSu rzuca… bolszewikami.

 • acide94

  Oceniono 57 razy 47

  Nie trzeba się przejmować tym, co mówi Sellin. Na jedno słowo Kaczyńskiego (albo jakiś prikaz z Moskwy) Sellin zacznie przysięgać, że 2 + 2 = 5.

 • pdppdp

  Oceniono 54 razy 46

  Panie Sellin, czy tak trudno zrozumieć, że my pana absolutnie do niczego nie potrzebujemy. Ani pana, ani pańskich kolegów z partii.

 • dzaga41

  Oceniono 46 razy 40

  Najpierw Czernecki zaraz po nim Sellin I cały dzień do do kitu. Co za ludzi gromadzi ta sekta.

 • jerry9

  Oceniono 44 razy 38

  Selin to najbardziej wyrazista i przygnębiająca historia upadku intelektualnego (i moralnego) polityka na przestrzeni lat. On naprawdę kiedyś miał coś sensownego do powiedzenia.

  To samo w zasadzie o Gowinie można powiedzieć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX