Decyzja Rady ECS niewystarczająca dla ministerstwa. "Czekamy na oficjalne stanowisko"

Decyzja Rady ECS okazała się niewystarczająca dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort przekazał, że mimo odrzucenia propozycji ws. dotacji dla instytucji, wciąż czeka na oficjalne decyzje prezydenta Gdańska i marszałka.

Rada Europejskiego Centrum Solidarności odrzuciła w sobotę propozycję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort chciał, by miasto Gdańsk, MKiDN i woj. pomorskie miały wpływ na to, jak działa ta instytucja. Według Rady, przyjęcie propozycji prowadziłoby do podziału instytucji i wyodrębnienia specjalnej części podlegającej ministrowi. Uchwałę odczytano na konferencji prasowej w Gdańsku.

W reakcji na tę decyzję Ministerstwo Kultury, kierowane przez wicepremiera Piotra Glińskiego, zamieściło krótki wpis na Twitterze, w którym odniosło się do sprawy.

Czekamy na oficjalne stanowisko współorganizatorów Europejskiego Centrum Solidarności, czyli prezydenta Gdańska i marszałka województwa pomorskiego ws. propozycji MKiDN dotyczących przyszłego finansowania ECS

- napisano na profilu resortu.

Rada ECS odrzuciła propozycję Glińskiego. Władysław Frasyniuk: Jest dla nas obraźliwa

Sellin odpiera zarzuty. Pisze o "wojnie politycznej"

O wiele bardziej szczegółowe wyjaśnienia opublikował natomiast na Facebooku wiceminister kultury Jarosław Sellin, jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Rady ECS.

Przypomnę, iż Rząd RP poprzez MKiDN był do tej pory głównym finansującym ECS. Obecnie, pomimo braku realnego wpływu na zarządzanie i funkcjonowanie, wciąż wywiązujemy się w 100% z zawartej umowy. Mało tego, przez ostatnie lata cierpliwie wspieraliśmy ECS, licząc na to że instytucja w końcu zrozumie jak ważnym elementem jest otwarcie się na wszystkie a nie wybrane środowiska Solidarności. (...) Liczę jednak na opamiętanie ze strony polityków samorządowych i powrót do rozmów w duchu rzeczywistego dialogu.

- opisywał wiceminister, zapewniając, że jego resort wciąż liczy na "opamiętanie i konstruktywną dyskusję". Wskazał też, że sam dialog został zaburzony "przez przeniesienie go w świat medialny" przez rozmówców ministerstwa i zamienił się w "kolejną niepotrzebną wojnę polityczną".

Spór o ECS

Cała sprawa dotyczy dotacji Ministerstwa Kultury dla Europejskiego Centrum Solidarności. ECS w ostatnich latach otrzymywało dotację podmiotową na poziomie ponad 7 milionów złotych. W październiku 2018 roku MKiDN podjęło decyzję o powrocie w 2019 roku do podstawowej kwoty dotacji w wysokości 4 milionów, uzasadniając że taka kwota jest zapisana w umowie o współprowadzeniu instytucji i zgodna z aneksem z 2013 roku.

W sobotę po godz. 18 zakończyła się natomiast akcja, która miała na celu zebrać "brakujące" 3 miliony złotych dla ECS. Wspomnianą kwotę udało się zebrać w zaledwie kilkadziesiąt godzin.

Resort wskazał, że zwiększenie dotacji będzie możliwe poprzez podpisanie nowego aneksu do umowy założycielskiej. W nim zawarto takie propozycje: ministerstwo kultury będzie miało prawo do wskazywania wicedyrektora ECS (dyrektora wskazuje Miasto Gdańsk); proponuje również utworzenie w ramach instytucji Działu im. Anny Walentynowicz z zespołem ok. 10 osób (przy obecnym zatrudnieniu w ECS na poziomie ponad 60 osób).

Więcej o:
Komentarze (396)
Rada Europejskiego Centrum Solidarności odrzuciła propozycję MKiDN. Resort odpowiada
Zaloguj się
 • biebrzanska

  Oceniono 170 razy 154

  Nawet jeśli w ogóle zaprzestaniecie finansowania ECS, utrzymamy je sami. My - to znaczy Polacy, dla których tamta Solidarność nadal jest czymś bardzo ważnym.
  Tylko po co nam w takim razie rząd?

 • urian

  Oceniono 124 razy 116

  Co to za państwo, gdzie ludzie muszą zbierać do puszek na muzea czy szpitale. Na co idą nasze podatki ?

 • krynolinka

  Oceniono 110 razy 102

  Kompromitacji Glińskiego ciąg dalszy. Pisiory i dialog to chyba nieporozumienie. Czwarty rok już "dialogujecie" po nocach w sejmie, płodząc wadliwe ustawy pod względem prawnym ale ułatwiające za to wam życie i rządzenie.

 • teresa.b

  Oceniono 98 razy 86

  Łapy precz od ECS. Gliński i ten z przedziałkiem zajmijcie się swoim prezesem, Srebrną i waszymi szachrajstwami. A od Gdańska trzymajcie się z daleka. Powinniście to zrozumieć bo zaczynacie doprowadzać nas do granic wytrzymałości.

 • def11

  Oceniono 77 razy 71

  Panowie Glinki i Sellin obywatele zbierają pieniądze na funkcjonowanie EC Solidarności bo wy zamiast wywiązać się z zobowiązań robicie politykę, to gdzie teraz stoicie, czy aby nie tam gdzie ZOMO ?

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 80 razy 70

  Nie dociera do tego osobnika z tabletu,pseudointelektualisty kulturowego,iż gdańszczanie mają po dziurki w nosie "mecenatu" pisowskich ministerialnych urzędasów.

 • dziadwawelski

  Oceniono 75 razy 67

  Pewnie znowu chodzi o wyeksponowanie tego smoleńskiego alkoholika co to niby miał walczyć ramię w ramię z bratem z komuną a potem okazało się, że chodziło o możliwość uwłaszczenia się aby po latach wybudować sobie dwa wieżowce w Warszawie ;-))))

 • nabbuko

  Oceniono 69 razy 63

  ECS pokazuje cały dorobek Solidarności. Każdy, kto twierdzi inaczej chyba nigdy nie oglądał wystawy. To nie znaczy, że trzeba robić tam puste etaty dla kolejnych misiewiczów z pisu, którzy będą wmawiać wszystkim, że Solidarność to Kaczyński i Morawiecki.

 • wawxx

  Oceniono 69 razy 59

  Szanowni Ministrowie, Szanowni rzecznicy Szanowi.... przydupasy! Dzisiaj około 18:30 ponad 40.000 Polaków zacytowało słynne słowa Waszego Guru PPLK cytuje "spieprzaj dziadu!" Koniec cytatu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX