Koniec układu INF. Czaputowicz mówi o rozmieszczeniu broni jądrowej w Polsce

W rozmowie z "Der Spiegel" szef MSZ Jacek Czaputowicz stwierdził, że nie wyklucza rozmieszczenia broni jądrowej na terenie Polski. To jego reakcja na kres układu INF, który zapowiedziały USA. - To jest w interesie Europy - przekonywał.

W piątek Stany Zjednoczone rozpoczęły formalny proces wycofywania się z układu INF, o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Od soboty traktat zostanie zawieszony, a jeśli w ciągu pół roku Federacja Rosyjska nie podporządkuje się układowi, zostanie on zerwany.

Państwa NATO-wskie wielokrotnie w ostatnich miesiącach zarzucały Moskwie łamanie traktatu sprzed 30 lat.

Zawarty w 1987 roku układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF) zakazuje produkcji, składowania i rozmieszczania rakiet o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów.

Czaputowicz nie wyklucza rozstawienia broni jądrowej w Polsce

W internetowym wydaniu "Der Spiegel" pojawił się tekst, w którym zawarto komentarz szefa polskiego MSZ Jacka Czaputowicza do sprawy układu INF.

- To jest w interesie Europy, aby amerykańskie wojska i rakietowe pociski nuklearne znajdowały się na kontynencie - mówił Czaputowicz. 

Szef polskiego MSZ nie wykluczył przy tym, że pociski rakietowe z głowicami nuklearnymi mogłyby zostać rozmieszczone w Polsce. Zaznaczył przy tym, że "wcale nie pragnie" takiego rozwiązania, a wszystko zależy od tego, jak będzie zachowywać się Rosja.

Więcej o:
Komentarze (258)
Koniec układu INF. Jacek Czaputowicz chce broni jądrowej z USA w Europie, także w Polsce
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 65 razy 47

  Super pomysł. Dać pisiorowi guzik do broni nuklearnej. Suskiemu może?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 47 razy 31

  To jest w interesie Europy - przekonuje.... Myślę że ludzie w 60 latach mieli więcej rozsądku w głowie niż ten bezmózgowi karierowicz. Tacy ludzie nigdy nie powinni mieć dostępu do tajnych dokumentów jak Bartłomiej Misiewicz. Boże chroń tej kraj przed takimi osobami.

 • zd46

  Oceniono 43 razy 25

  Chyba, że będą to "jądra" Ciapciutowicza, lub "rozbite" prezesa. My stajemy się agresorami w służbie USA. Panie ministrze a czy zapytał pan Polaków w referendum, czy chcą atomu i tych jąder na polskiej ziemi? Czy chcemy sprowadzić do Polski tak ogromne niebezpieczeństwo? Pisiacy powariowali a minister chyba "nażarł" sie mięsa chorego lub padłego bydła.

 • jan3211

  Oceniono 29 razy 21

  Jeżeli jeden kretyn globalny zrywa układy , to nie znaczy , że kretyn Polski ma dopuścić aby Polska stała się nuklearnym grobowcem w obronie globalnego kretyna.

 • krynolinka

  Oceniono 28 razy 16

  Prędzej świnia niebo zobaczy niż oszołomom ktoś pozwoli atomem się bawić. Może na tę okoliczność Misia z pierdla wypuszczą, zna się chłopak na wojsku jak mało kto.

 • hamsterx

  Oceniono 24 razy 14

  jak widzę tego gościa na zdjęciu to się boję że ponownie
  ośmieszy mnie polskiego obywatela w cywilizowanym świecie

 • walsmet

  Oceniono 34 razy 14

  Wałęsa wyprowadził broń jadrową z Polski, Kaczyński wprowadzi broń jądrową z USA. Pięknie.

 • justas32

  Oceniono 25 razy 13

  Myślałem że PiS chce nas wszystkich okraść. Oni chcą nas wszystkich zabić ...

 • nutka7.17

  Oceniono 21 razy 13

  Kolejny zakompleksiony PiSuar, czyli mały "napoleonek" z aspiracjami generalissimusa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX