"NYT": administracja Trumpa naciska na Polskę ws. Huawei. Stawką jest stała obecność wojsk USA

Stany Zjednoczone naciskają na polskie władze, by te utrudniły koncernowi Huawei budowę sieci 5G - podaje "New York Times". Amerykański dziennik twierdzi, że od zachowania Polaków w tej kwestii może zależeć ewentualna obecność stałych wojsk USA na terenie Polski.

Stany Zjednoczone apelują do sojuszników, by zabezpieczyli swój rynek telekomunikacyjny przed potencjalną chińską inwigilacją. Takie informacje podaje amerykański dziennik "New York Times". Chodzi przede wszystkim o uniemożliwienie firmie Huawei tworzenia infrastruktury sieci internetowej 5G.

Według nowojorskiej gazety, Amerykanie dali do zrozumienia władzom w Warszawie, że od decyzji w tej sprawie zależy obecność wojsk USA w Polsce, w tym budowa stałej bazy określanej mianem "Fort Trump".

"NYT" podaje, że polskim władzom miała zostać przekazana informacja o tym, iż chińskie sieci telekomunikacyjne mogą być stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa amerykańskich żołnierzy. Jak ocenił w rozmowie z dziennikiem były szef Agencji Wywiadu Grzegorz Małecki, kontrola nad siedzią 5G to potencjalnie niebezpieczne narzędzie.

Jak pisaliśmy w styczniu na Next.gazeta.pl, polski rząd rozważa obecnie wykluczenie koncernu z rynku IT w Polsce.

W ubiegłym roku prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał rozporządzenie zakazujące wykorzystywania przez jednostki administracji centralnej sprzętu chińskich producentów - Huawei i ZTE.

Prezes Huawei podkreśla, że jego firma nie ma zamiaru zagrozić żadnemu krajowi i nie angażuje się w działania szpiegowskie.

Pracownik Huawei zatrzymany

W styczniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi. Weijing W. był jednym z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei. Piotr D. to były wysoki rangą oficer ABW.

Firma Huawei przekazała, że to, o co jest oskarżony ich były pracownik, nie ma związku z działalnością koncernu. Mężczyzna został zwolniony.

Weijing W. utrzymuje, że zarzuty nie są prawdziwe.

W odniesieniu do mojego zatrzymania 8 stycznia w związku z zarzutami dotyczącymi domniemanego działania w obcym wywiadzie przeciwko Polsce, niniejszym zdecydowanie oświadczam, że jestem niewinny

- napisał w oświadczeniu Weijing W. przekazanym agencji Reuter.

Za działanie w strukturach obcego wywiadu przeciwko Polsce grozi kara do 10 lat więzienia.

Więcej o:
Komentarze (373)
"NYT": administracja Trumpa naciska na Polskę ws. Huawei. Stawką jest stała obecność wojsk USA
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 68 razy 50

  Tradycyjnie, dopóki nie poznamy stanowiska pana posła Suskiego w tej sprawie, powstrzymajmy się od ocen sytuacji.

 • rattus-rattus

  Oceniono 49 razy 33

  Zdecydowanie Huawei!
  Będziemy mieć sieć 5G i nie zapłacimy miliardów za „obecność”.
  Wykorzystajmy to!

 • maklik

  Oceniono 38 razy 30

  "Odpuście Huaweia, to pozwolimy wam zapłacić za naszą bazę w Polsce."
  D. Trump

 • ext

  Oceniono 44 razy 28

  Wizy miały być zniesione już lata temu i nic z tego póki co nie wyszło. Jesteśmy przez Amerykanów traktowani wręcz jak tymczasowy twór ostatniej kategorii. Na offsecie za F16 dobrze wyszli Amerykanie. F16 miało być początkiem inwestycji w myśliwce, tymczasem eFy stają się powoli latającym złomem. Inni kupują F35, a my....4 śmigłowce nadające się na latające karetki. Kupujemy od Amerykanów Patrioty za grubą kasę - drożej niż jakikolwiek inny kraj. Urzędnicy Trumpa wsadzają nas na minę w Iranem, a teraz jeszcze Amerykanie mają decydować kto ma budować sieć 5G. Kiedy wreszcie staniemy się suwerennym krajem?!

 • yoonac

  Oceniono 58 razy 26

  Pewnie, wypowiedzmy wojnę Chinom żeby wejść w d... Trumpowi. PiS zrobiło z Polski kondominium amerykańsko-rosyjskie!

 • zofia.rydz

  Oceniono 19 razy 17

  O i juz nastepny szantazyk. A Andrzej stal przy tym biurku i kuku, kuku...

 • plorg

  Oceniono 41 razy 15

  Q...a m..ć! Wolska to jedyny kraj, który płaci USmanom za obecność ich bezużytecznych wojsk.
  To Amerykanie powinni płacić Polsce za prawo przebywania na Polskiej ziemi!
  Nie podoba się - to wy...lać!

 • ps11111ps

  Oceniono 21 razy 15

  Zaproponujmy zamiast tego wybudowanie płotu na granicy Polsko Meksykańskiej. Moze byc nawet taki 100metrowy. Z wieżyczkami strzelniczymi

 • wroclawianka9

  Oceniono 15 razy 13

  Specjalistą do budowy sieci 5G w Rządzie jest Andruszkiewicz. Szczyt niekompetencji, za który Morawiecki ponosi odpowiedzialność. A Amerykanie już od każdej decyzji, mogą uzależniać obecność wojsk- Zorientowali się, gdy Duduś kucał przy Trupie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX