Adam Bodnar wnioskuje do Ziobry o zmianę prawa ws. oskarżeń obywateli. "Niezgodne z konstytucją"

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar chce nowelizacji Kodeksu karnego, która pozwoliłaby obywatelom na ubieganie się o odszkodowania od państwa za niesłuszne przedstawienie im zarzutów. Bodnar w piśmie skierowanym do Zbigniewa Ziobry twierdzi, że obecne regulacje są niezgodne z konstytucją.

Dotychczasowe przepisy mówią, że każdy obywatel może ubiegać się o odszkodowanie od Skarbu Państwa, gdy zostanie niesłusznie skazany lub aresztowany. Polacy nie mają jednak możliwości ubiegania się o analogiczne odszkodowanie, gdy zostaną im bezpodstawnie postawione zarzuty lub gdy zostaną niesłusznie oskarżeni. Rzecznik Praw Obywatelskich chce to zmienić. 

Bodnar: Obecne prawo niezgodne ze standardami konstytucyjnymi

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Zbigniewa Ziobry z wnioskiem o rozważenie zmiany Kodeksu karnego. W uzasadnieniu podkreśla, że obecne regulacje są jego zdaniem "niezgodne ze standardami konstytucyjnymi i zasadą demokratycznego państwa polskiego".

Bodnar podkreśla, że obecnie obywatele muszą wykazywać bezprawność postawionych im zarzutów na drodze cywilnej, co jest bardzo uciążliwe. 

Tymczasem sam fakt niesłusznego postawienia zarzutów czy niesłusznego oskarżenia może wyrządzić szkodę i krzywdę, za co władza powinna ponieść odpowiedzialność
Podkreślić też należy, że dochodzenie odszkodowania w postępowaniu cywilnym jest drogą uciążliwą i kosztowną dla osoby niesłusznie oskarżonej lub podejrzanej

- czytamy w piśmie wysłanym przed Bodnara do Ziobry. 

Więcej o:
Komentarze (54)
Adam Bodnar wnioskuje do Ziobry o zmianę prawa ws. oskarżeń obywateli. "Niezgodne z konstytucją"
Zaloguj się
 • ggchmiel

  Oceniono 33 razy 27

  Do ministra, dla którego "brak dowodów jest dowodem na ich zniszczenie", jakikolwiek argument niesprzeczny z logiką nie trafia.

 • crowley_666

  Oceniono 30 razy 20

  odszkodowanie to powinniśmy wszyscy dostać z automatu za słuchanie
  dyrdymałek narciarza i kurdupla!!

 • hatteras

  Oceniono 24 razy 20

  PiS jest zaprzeczeniem prawai sprawiedliwosci podobnie jak sekta radia Maryja jest zaprzeczeniem chrzescijanstwa.Obie te instytucje zeruja na glupocie i naiwnosci ludzkiej,dlatego maja poparcie indolentow zyciowych i marginesu spolecznego.

 • chi-neng

  Oceniono 18 razy 16

  Zadne wnioskowania nie pomoga, bo JK juz zarzadzil ATAK.
  Nie cofna sie przed niczym. Beda przec dalej, na pelna pare.
  Sprawa lezy teraz tylko i wylacznie w rekach ludu, ktory 'kupil' te bande 3 lata temu, a teraz powinien wywiezc ja na taczkach.

 • fakiba

  Oceniono 14 razy 10

  W życiu Zero na to się nie zgodzi , ile powie że "państwa" na to nie stać

 • Hipolit Cegielski

  Oceniono 15 razy 9

  Panie Bodnar szkoda pańskiego zachodu.Nie jedno za sprawą tej pislamskiej mafii jest w kraju niezgodne z konstytucją.I o to właśnie im chodzi.Mam nadzieję,że dożyje Pan normalnych rządów i drugiej kadencji.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 10 razy 8

  No i niby jak wtedy Ziobro będzie mógł straszyć prokuraturą i aresztami wydobywczymi?

 • grygiel_m

  Oceniono 10 razy 8

  Ale przecież to pisowcy i ludzie za pisem najbardziej z całego społeczeństwa okłamują, mataczą, opluwają swojego bliźniego swego! To nie katolicy, oni tylko chodzą do kościoła po to aby się pokazać medialnie i zrobić szopkę dla ciemnego ludu parafian, który głosuje na nich! Nic więcej. Wystarczy przejrzeć historyczne nagrania i okazuje się, że większość z nich nie bywała tak często w tej instytucji!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX