Jadwiga Staniszkis o Andrzeju Dudzie: Nie sprawdza się w sytuacji kryzysu państwa

- W Polsce takie emocje szybko się pojawiają i szybko znikają. Obawiam się, że śmierć Adamowicza nie będzie miała wpływu na wybory - mówi o gdańskiej tragedii w rozmowie z "Rzeczpospolitą" socjolog prof. Jadwiga Staniszkis.

Socjolog prof. Jadwiga Staniszkis w rozmowie z "Rzeczpospolitą" skomentowała sprawę ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i konsekwencji tego wydarzenia.

W trakcie finału WOŚP 13 stycznia w Gdańsku 27-letni Stefan W. wtargnął na scenę i ranił polityka nożem. Paweł Adamowicz zmarł następnego dnia w wyniku odniesionych ran. W sobotę odbył się pogrzeb prezydenta miasta.

- W Polsce takie emocje szybko się pojawiają i szybko znikają. Obawiam się, że śmierć Adamowicza nie będzie miała wpływu na wybory. Polityka społeczna, którą uprawia PiS, pomagając różnymi programami socjalnymi osobom biednym i rodzinom wielodzietnym, będzie miała największy wpływ na wynik wyborów parlamentarnych

- oceniła prof. Staniszkis.

Jak dodała socjolog, prezydent Andrzej Duda "nie zdaje egzaminu, bo sytuacja w Polsce i jeśli chodzi o nastroje społeczne jest zbyt poważna, a on nie harmonizuje systemu i nie łagodzi sporów politycznych".

- Ten prezydent nie ma kompetencji, żeby zainicjować próbę obniżenia temperatury konfliktów społecznych. Jego wypowiedź w kostiumie narciarskim na temat Adamowicza wzbudziła negatywne emocje. Andrzej Duda powinien przemyśleć sposób sprawowania funkcji. Nie sprawdza się w sytuacji kryzysu państwa i tylko go pogłębia

- przekonywała rozmówczyni "Rzeczpospolitej".

Jadwiga Staniszkis dodała również, że prezes PiS Jarosław Kaczyński "jest inteligentny i powinien przemyśleć swój styl uprawiania polityki".

- Jest wciąż tak zdruzgotany śmiercią brata, że nie dostrzega potrzeby pielęgnowania w sobie dobroci jako czegoś, co powinno być podstawą demokracji. On ma wewnętrzne poczucie winy. To jest niszczące. Podobno Lech Kaczyński zadzwonił do brata, lecąc do Smoleńska, bo ktoś go powiadomił, że stan zdrowia mamy się pogorszył - chciał zawracać. Jarosław miał mu powiedzieć, że z mamą jest wszystko w porządku, sytuacja jest bez zmian i niech leci dalej. Być może ktoś próbował ostrzec prezydenta i zostało to zlekceważone

- mówiła socjolog.

Więcej o:
Komentarze (218)
Jadwiga Staniszkis o Andrzeju Dudzie: Powinien przemyśleć sposób sprawowania funkcji
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 76 razy 70

  Duda? Duda?
  Aaaaaa, to ten od podpisywania na stojaka w głupim kasku? A od czego on właściwie jest!????

 • tcas

  Oceniono 66 razy 60

  Żeby coś przemyśleć, trzeba być istotą rozumną, a lokator pałacu prezydenckiego rozumem nie grzeszy.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 66 razy 50

  Jeżeli Staniszkis myśli że śmierć Adamowicza niczego nie zmieniła to z niej taki socjolog jak z jej idola Kaczyńskiego baletnica...
  Gdyby teraz w Gdańsku pis wystawił swojego kandydata na prezydenta to nie zdobył by on nawet 5% w wyborach...
  Nie znam nikogo, kto nie nazywalby partii Kaczyńskiego mafią kolesi przyspawanych do żłoba, uwiazanych na pasku innej mafii trzebiacej Polskę z zagranicy

 • tinley

  Oceniono 53 razy 47

  Jak można widzieć inteligencję w kimś kto nie potrafi zapanować nad własnymi emocjami. Człowiek inteligentny nie zieje nienawiścią i megalomanią bo wie że to do niczego nie prowadzi. "Spóźnienie" na moment upamiętnienia Adamowicza to obrzydliwy pokaz małostkowości, kompleksów i zwykłej głupoty. On nie jest inteligentny. Pani Staniszkis myli inteligencję z intryganctwem, cynizmem i cwaniactwem. W tym jest mistrzem - zgoda. Tyle ze to cechy pierwotnego freudowskiego Id . Prymitywne przymioty ciała i ducha nad którymi się nie panuje.

 • kemor234

  Oceniono 45 razy 41

  " Powinien przemyśleć sposób sprawowania funkcji ..."
  Przemyśleć ???? Jest już o wiele za późno ...

 • hatteras

  Oceniono 38 razy 34

  Drobne pijaczki i indolenci zyciowi beda oczywiscie zawsze glosowac na PiS ,bo PiS da .Oni nie pytaja skad?I kto musi na to ciezko pracowac?Kto musi placic ciezkie podatki? Komuna tez miala bogaty program socjalny i skonczyla na smietniku historii ,bo zrobila z Polakow dziadow i do tego samego zmierza PiS.Kazdy kto przejawia jakas inicjatywe,jest pracowity i ambitny i w konsekwencji staje sie bogaty stanowi zagrozenie dla tego srodowiska marginesu spolecznego.Ci ludzie zawsze beda obarczac wina innych za swoja indolencje , glupote i biede .

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 36 razy 32

  GDYBY DUDA RAZEM Z SASINEM W SWOIM CZASIE PONIEŚLI ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ORGANIZACJĘ WYCIECZKI SMOLEŃSKIEJ, NIE BYŁ BY TERAZ NARCIARZEM ZA NASZE PIENIĄDZE!

 • fakiba

  Oceniono 39 razy 31

  Duda wykonuje polecenia kaczora licząc że go ponownie wystawi , ale może się pomylić i to będzie srogi zawód

 • dyskootantka

  Oceniono 29 razy 27

  Pani Staniszkis nadal zakochana w Jarosławie Kaczyńskim. Dorabia mu coś, czego nie ma. Nie widzi jego cynizmu i gotowości do każdej podłości dla utrzymania włądzy. Ośmiesza się jako naukowiec, naprawdę powinna zaprzestać wypowiadania się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX