Joachim Brudziński chce odebrania koncesji agencji "Tajfun". To ona ochraniała WOŚP w Gdańsku

MSWiA wszczęło procedurę odebrania koncesji firmie ochroniarskiej, która zabezpieczała finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia w Gdańsku. Podczas tego finału został ugodzony nożem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz - zmarł dzień później w szpitalu.

Szef MSWiA Joachim Brudziński podjął decyzję o wszczęciu procedury cofnięcia koncesji agencji ochrony "Tajfun". To właśnie ta agencja odpowiadała za zabezpieczenie finału WOŚP w Gdańsku, podczas którego został zaatakowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Jak mówił Brudziński w Radiu Maryja, "skala niefrasobliwości, nieodpowiedzialności, skala błędów, patologii jest naprawdę porażająca".

Resort w ubiegłym tygodniu przeprowadził kontrolę w agencji. Według urzędników, w agencji dochodziło do licznych naruszeń. Właściciel firmy m.in. nie sprawdzał, czy jego pracownicy wcześniej nie byli karani, dopuścił do pracy także osobę bez wymaganych kwalifikacji. Agencja nie prowadziła również odpowiedniej dokumentacji, a pracownikom nie były wystawiane legitymacje.

W agencji miały miejsce sytuacje zatrudniania w charakterze pracownika ochrony osoby, które w dacie podpisania umowy nie miały ukończonego 18. roku życia. Kontrolerzy stwierdzili też dopuszczanie do wykorzystywania przez pracowników ochrony prywatnych urządzeń - środków przymusu bezpośredniego

- informuje ministerstwo. 

Jak informuje MSWiA, cały raport pokontrolny zostanie przekazany prokuraturze. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi dwa postępowania dotyczące śmierci prezydenta Pawła Adamowicza - jedno dotyczy okoliczności zabójstwa, a drugie prawidłowości zabezpieczenia imprezy.

Więcej o:
Komentarze (211)
Joachim Brudziński chce odebrania koncesji agencji "Tajfun". To ona ochraniała WOŚP w Gdańsku
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 74 razy 58

  Kiedy odebranie telewizji publicznej koncesji na nadawanie programów "informacyjnych"..?

 • Jożin Bażin

  Oceniono 55 razy 41

  A kto odbierze panu koncesję, za to,że mimo iż nie tylko rodzina ale i inne osoby monitowały wcześniej w sprawie potencjalnego zagrożenia że strony Stefana i policja to lekceważyła. Przecież to Pan jest odpowiedzialny za zarządzanie policją.

 • 0roman0

  Oceniono 31 razy 29

  3/4 agencji działa w ten sposób. Gdyby ktoś wgłębił się rozliczanie godzin pracy to znalazłby niezłe szambo. Rozliczenia "pod stołem" też nie są niczym dziwnym. Agencje ochrony wygrywają spore kontrakty a pracownikom płacą śmieszne pieniądze. Później niektórzy desperaci pracują po 300 godzin na miesiąc. Ile oni są warci to tylu godzinach nie trzeba mówić. Są bo są, bo tak wymagają przepisy a to że śpią na stojąco to do czasu wpadki nikogo nie obchodzi.

 • iarna

  Oceniono 37 razy 29

  Kolego ministrze MSWiA - do odebrania koncesji to ty jesteś pierwszy w kolejce.

 • plutoniczna

  Oceniono 41 razy 25

  jeszcze firmie nic nie udowodniono w sądzie a Brudziński chcę zabrać koncesje.
  ja nie bronię firmy, ale to szopka dla ubogich (wersja Ziobro).
  to ratowanie wizerunku partii za wszelka cenę.
  Jojo, może zacznij od Jakiego(więziennictwo) i od siebie (policja).

 • abnu

  Oceniono 29 razy 25

  Na szczęście nad wszystkim czuwa gospodarz domu. On nie da krzywdy zrobić nikomu.

 • leesha

  Oceniono 25 razy 17

  Były kontrole escape rooms teraz czas na agencje ochrony.
  Co bedzie w dalszej kolejności kontrolowane post factum?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX