Wpadka Morawieckiego. Premier mówił o przesłaniu Witosa. Tyle tylko, że to słowa Dmowskiego

Premier Mateusz Morawiecki wplótł w swój niedzielny apel słowa Wincentego Witosa. Przynajmniej tak twierdził szef rządu. Jak się okazuje, w rzeczywistości cytował Romana Dmowskiego.

W niedzielę, w 145. rocznicę urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, gdzie pochowano premiera i legendarnego działacza chłopskiego, premier Mateusz Morawiecki wygłosił krótką przemowę, by uczcić polityka międzywojnia.

Szef rządu mówił:

Dzisiaj Wincenty Witos chce nam powiedzieć coś więcej. Bo jesteśmy w pewnym szczególnym czasie, to jego słowa, takie bardzo mocne i mądre, że jesteśmy z różnych stron. Mamy różne zainteresowania, ale jako Polacy mamy jeden cel: żyć i pracować dla Polski. Wincenty Witos był właśnie dla nas ojcem pojednania, pojednania narodowego.

Tyle tylko, na co zwrócił uwagę Miłosz Motyka, prezes Forum Młodych Ludowców (młodzieżówki PSL), Mateusz Morawiecki trochę się zagalopował w rzekomym cytowaniu Witosa. Rzekomym, ponieważ wspomniane przez premiera słowa wcale nie zostały wypowiedziane przez legendę PSL, a... Romana Dmowskiego, innego z ojców-założycieli II RP.

Dodatkowo warto przypomnieć, że premier, choć kształcił się na kilku uczelniach, pierwsze studia ukończył na wydziale historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tutaj dokładny cytat z Dmowskiego:

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować
Więcej o:
Komentarze (161)
Wpadka premiera Mateusza Morawieckiego. Mówił o słowach Wincentego Witosa, cytował Romana Dmowskiego
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 67 razy 61

  Mnie przy takich złotych myślach nasuwa się cytat z Eco ("Cmentarz w Pradze").
  "Patriotyzm to ostatnie schronienie łajdaków; ludzie bez zasad moralnych owijają się zwykle sztandarem, a bękarty powołują się zawsze na czystość swojej rasy. Narodowa tożsamość to jedyne bogactwo biedaków, a poczucie tożsamości oparte jest na nienawiści - na nienawiści wobec tych, którzy są inni."

 • trymerek

  Oceniono 40 razy 36

  ALE JAJA !!!! KTO DAWAŁ TYM LUDZIOM DYPLOMY /chyba że je pozyskali za gęś i oscypki ???/Prawnik NIE ZNA PRAWA !!!! Historyk NIE ZNA HISTORII

 • pro.anty.k

  Oceniono 38 razy 34

  Jak to? Pupil jarosława niedouczony przez swojego mistrza z historii Polski ? I jarosław nie wygłosił złośliwego sprostowania ? Jak to ma w radosnym zwyczaju czynić zwłaszcza wobec posłów opozycji. Normalnie skandal. Ktoś za to beknie.....

 • vomitorium1

  Oceniono 32 razy 32

  " ... trochę się zagalopował w rzekomym cytowaniu ... "
  ale jest konsekwentny
  (w mijaniu się z prawdą)

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 33 razy 31

  a KIEDY on wiedział co mówi?

  przecież co chwila jakieś wpadki, takiego plastusiowego premiera Polska jeszcze nie miała

  przypomnieć, że historyk (!!) w 'przesłaniu' filmowym twierdził, że w Katyniu mordowali Niemcy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX