W "Wiadomościach" TVP padają słowa o "języku nienawiści", a w kadrze Tusk. "Oczywista podłość"

Sporo krytycznych głosów zebrało sobotnie wydanie "Wiadomości" TVP, w którym pojawiła się relacja z pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Tym razem dziennikarze i publicyści zwrócili uwagę na to, w którym momencie pokazano szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

"Wiadomości" TVP w sobotnim wydaniu przygotowały ponad trzyminutowy materiał na temat uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Autorami materiału byli Maksymilian Maszenda i Małgorzata Kałużyńska.

Z materiału można było dowiedzieć się, że prezydenta miasta "żegnali też gdańscy przyjaciele". W tym momencie pokazano m.in. szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, stojącego za nim byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, a także będących obok byłych prezydentów Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Ujęcie z Tuskiem i byłymi głowami państwa przytrzymano jeszcze przez kilka sekund, gdy w tle można było usłyszeć początek wypowiedzi o. Ludwika Wiśniewskiego o "człowieku posługującym się językiem nienawiści". Duchownego pokazano dopiero po tych pierwszych pięciu słowach. - Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju. I będziemy odtąd tego przestrzegać - dodał potem o. Wiśniewski.

Lis: Amatorska manipulacja

Wielu dziennikarzy i publicystów stwierdziło, że zestawienie ujęcia i słów o. Ludwika Wiśniewskiego nie było przypadkowe.

"Chciałam tylko zwrócić uwagę, że w trakcie wystąpień w katedrze wszyscy siedzieli, a Tusk stoi, więc nie jest to po prostu fragment transmisji tylko montaż. A także 5 sekund to bardzo długie ujęcie. 3 to max jaki daje się obecnie w materiałach informacyjnych" - napisała na Twitterze Dominika Długosz, do niedawna dziennikarka Polsat News.

"Gdy ojciec Wiśniewski mówił o tym, że człowiek kierujący się kłamstwem nie może pełnić funkcji publicznych, wszyscy siedzieli, byłem w kościele, wiem. TVP dało w tym momencie przebitkę ze stojącym D. Tuskiem. Ci amatorzy nawet manipulują tak, że ich podłość jest oczywista" - stwierdził redaktor naczelny "Newsweeka" i publicysta TOK FM Tomasz Lis.

"Wiadomości TVP pokazały po raz setny, że potrafią manipulować świętościami - tymi przed kamerą i tymi przed telewizorem, ale nihilizm ma krótkie nogi: im bardziej poluje na człowieka, tym bardziej przegrywa, bo twarz z bliska to żywy człowiek, a nihilizm to śmierć i próżni" - skomentował jezuita Krzysztof Mądel.

"Haniebne" - ocenił dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek.

Szef "Wiadomości": To nieuzasadniona krytyka

Na słowa krytyki zareagował na Twitterze szef "Wiadomości" TVP Jarosław Olechowski.

"Szanowni Państwo, głosy krytyczne wobec "Wiadomości" TVP są nieuzasadnione. Pragnę zwrócić uwagę, że także TVN24 ilustrował transmisję ceremonii pogrzebowej ujęciami Donalda Tuska - np. w trakcie wystąpienia bliskich śp. Pawła Adamowicza" - napisał.

W obronie "Wiadomości" stanął również Bartłomiej Graczak, do niedawna związany z TVP Info, obecnie w TVP3.

"Haniebne to jest przypisywanie takich intencji autorowi, który zresztą wypowiedział słowa "żegnali Gdańscy przyjaciele". Ale widzę, że nagonka trwa i nie ustępuje. Będziecie się teraz czepiać każdego ujęcia i słowa? A może rachunek własnego sumienia? Byłoby prościej i uczciwiej" - napisał Graczak.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia dokończymy na Gazeta.pl brutalnie przerwany 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja #JedenDzieńDłużej będzie trwała przez cały dzień. Opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. Więcej i link do wpłat na rzecz Orkiestry znajdziecie tutaj >>>>

Zachęcamy też do licytowania podarunków przekazanych nam specjalnie na tę akcję. Płaskorzeźby Gdańska od Danuty Hübner, którą dostała od zmarłego Pawła Adamowicza, pamiątkowej tajlandzkiej misy od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, książki z podpisem Władysława Bartoszewskiego od dziennikarki Gazeta.pl oraz ministerialnego pióra od Jarosława Gowina.

Bądźmy dobrzy, bądźmy szczodrzy!

Więcej o:
Komentarze (580)
W "Wiadomościach" TVP padają słowa o "języku nienawiści", a w kadrze Tusk. "Oczywista podłość"
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 145 razy 119

  Manipulacja ujawniona, oskarżenia poparte dowodami, a oni dalej swoje. Przecież ktoś to zmontował, to nie było ujęcie na żywo. Zmontował przez przypadek? Idźcie w pissdu.

 • koment7

  Oceniono 116 razy 100

  No cóż TVPIS stanęła na wysokości zadania. Kiedyś na Dziennik Telewizyjny mówiło się, że jest to Dawka Trucizny, teraz taką dawką trucizny i jątrzenia jest cała ta niby publiczna, a tak naprawdę propagandowa telewizja. Skrót TVP nabiera nowego znaczenia, nie Telewizja Polska a Telewizja Propagandowa.

 • marc.pl

  Oceniono 75 razy 59

  W TVP rządzą zwykli przestępcy arcymistrzowie kłamstwa i manipulacji.

 • kolesio2

  Oceniono 75 razy 55

  Całym promotorem takich psychopatów jak morderca z Gdańska,czy polskiego nazizmu jest szambo ,czyli telewizja za przeproszeniem publiczna pod wodzą p.Kurskiego na co dzień wyzywająca sędziów od złodziei ,przestępców ,szkalująca ludzi myślących inaczej niż pewien prezes .,promująca p.Pawłowicz jako wzór cnót wszelakich ,opluwająca wszystko niezgodne z myślą jedynej słusznej partii i kościoła. Jedynie likwidacja tej szczekaczki oraz gazet tych szczególnie Polskich i szmatławców ,,u cieci,, -pewnych braci może w minimalnym stopniu ukróci to szaleństwo rozpętane przez krwawą zmianę.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 69 razy 53

  Dla neobolszewików nie ma świętości . Pogrzeb nie pogrzeb , zawsze można kogoś obrzucić g....m.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX