Jacek Kurski oburzony oskarżeniami o związek TVP ze śmiercią Pawła Adamowicza. "Oszczerstwa"

Przyjaciel zmarłego Pawła Adamowicza oskarżył TVP o podsycanie nienawiści wobec prezydenta Gdańska. Podobne oskarżenia pojawiają się w opinii publicznej od czasu śmierci Adamowicza. Prezes TVP zapowiedział, że "autorzy oszczerstw spotkają się (...) z należną reakcją".

Podczas uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza głos zabrał wieloletni przyjaciel prezydenta Gdańska, polityk i historyk Aleksander Hall. Stwierdził on otwarcie, że "Pawła zabiła nienawiść". - Jestem pewny, że ta nienawiść nie zwycięży. Zwycięży dobro, któremu służył Paweł - powiedział. Dodał jednak, że "nienawiść, która zabiła Pawła, wzbudzano i podsycano, dyskwalifikując go moralnie, przypisując mu niskie intencje i nieuczciwość". - Tak przedstawiały go tak zwane media publiczne - zaznaczył.

- Apeluję do tych, którzy mają wpływ na nasze życie publiczne, a więc przede wszystkim do rządzących, aby zerwali z tymi praktykami. Wyciągnęli wnioski z tej okrutnej lekcji. Niech już nigdy nie powtórzy się ta tragedia, która spotkała Pawła, jego rodzinę, okryła żałobą Gdańsk i całą Polskę - powiedział Aleksander Hall.

Do oskarżeń odniósł się prezes TVP Jacek Kurski, który kategorycznie zaprzeczył, jakoby materiały nadawane przez Telewizję Polską miały wpływ na śmierć Adamowicza:

Ze względu na szacunek dla majestatu Śmierci w dniu pogrzebu i Żałobę - TVP nie odpowiada dziś na fałszywe oskarżenia o JAKIKOLWIEK związek Telewizji z tą śmiercią; autorzy oszczerstw spotkają się jednak w najbliższych dniach z należną reakcją.

Gdańsk wytacza proces TVP

W gdańskim sądzie toczy się proces, który Gdańsk wytoczył TVP. Chodzi o materiał na temat Pawła Adamowicza i imigrantów, których chciał w mieście przyjmować. Przybysze zostali w nim przedstawieni jako agresywni i dzicy. Zasugerowano też, że Adamowicz swoją deklaracją chciał "przykryć sprawy z przeszłości".

W wyjaśnieniu TVP, do którego dotarł portal OKO.press, podano, że "w trakcie postępowania wyjaśniającego stwierdzono pewne uchybienia warsztatowe". Poinformowano również, że autor materiały i wydawca programu zostali zawieszeni w obowiązkach na miesiąc, a film usunięto z mediów społecznościowych.

Proces został czasowo zawieszony w związku ze śmiercią Pawła Adamowicza, ma ruszyć na nowo po powołania komisarza.

Gdańsk domaga się, by TVP przyznało, że materiał był zmanipulowany i wyrazi ubolewanie, że "nie miał walorów informacyjnych lecz dezinformacyjne", a telewizja "sprzeniewierzyła się podstawowym obowiązkom dziennikarskim". Ponadto miasto żąda wpłaty 100 tys. zł na rzecz Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia dokończymy na Gazeta.pl brutalnie przerwany 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja #JedenDzieńDłużej będzie trwała przez cały dzień. Opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. Więcej i link do wpłat na rzecz Orkiestry znajdziecie tutaj.

Zachęcamy też do licytowania podarunków przekazanych nam specjalnie na tę akcję. Płaskorzeźby Gdańska od Danuty Hubner, którą dostała od zmarłego Pawła Adamowicza, pamiątkowej tajlandzkiej misy od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, książki z podpisem Władysława Bartoszewskiego od dziennikarki Gazeta.pl oraz ministerialnego pióra od Jarosława Gowina.

Bądźmy dobrzy, bądźmy szczodrzy!

Więcej o:
Komentarze (595)
Jacek Kurski oburzony oskarżeniami o związek TVP ze śmiercią Pawła Adamowicza. "Oszczerstwa"
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 186 razy 166

  Ależ Kurski już swoje groźby spełnił.
  W Wiadomościach TVP puszczono wypowiedź Ojca Wiśniewskiego z dzisiejszego pogrzebu. W momencie, w którym mówił o tym, że człowiek budujący karierę na kłamstwie i nienawiści nie powinien pełnić wysokich funkcji, kamera pokazywała Tuska.
  Co więcej - pokazywała Tuska stojącego, mimo że podczas tej przemowy wszyscy siedzieli. Po prostu wymontowano ujęcie z innego fragmentu mszy pogrzebowej. Byle wzmocnić przekaz.
  twitter.com/Bart_Wielinski/status/1086710065325883392
  Tak się robi propagandę. Tak się ciemnemu ludowi wbija pisowski obraz świata do głów.

 • pcat

  Oceniono 108 razy 84

  Drugi dzień po śmierci - a TVP info transmisja z nabożeństwa w rocznice śmierci Jadwigi Kaczyńskiej
  Wczoraj - prezydenci składają trumnę w bazylice, a komentator TVP info dokładnie w tym momencie: „impreza była źle zabezpieczona itp”.
  Dziś - wiadomości, po 4 minutach koniec info o pogrzebie, za to Ziobro tłumaczy, że miał by wielki zamach Warszawie, no ten psychopata tak powiedział.
  Brak klasy, tak robią mali ludzie. Ze strachu.

 • kolesio2

  Oceniono 99 razy 83

  Całym promotorem takich psychopatów jak morderca z Gdańska, jest szambo ,czyli telewizja za przeproszeniem publiczna pod wodzą p.Kurskiego na co dzień wyzywająca sędziów od złodziei ,przestępców ,szkalująca ludzi myślących inaczej niż pewien prezes .,promująca p.Pawłowicz jako wzór cnót wszelakich ,opluwająca wszystko niezgodne z myślą jedynej słusznej partii i kościoła. Jedynie likwidacja tej szczekaczki oraz gazet tych szczególnie Polskich i szmatławców ,,u cieci,, -pewnych braci może w minimalnym stopniu ukróci to szaleństwo rozpętane przez krwawą zmianę.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 72 razy 60

  Jak ty Jacuś splacisz tą willę pod Warszawą, którą dopiero co kupiłeś swojej kochance, jak cię z telewizji wywalą na zbity pysk???
  Przecież ty koleś uczciwej pracy nie znajdziesz?!?

 • krynolinka

  Oceniono 66 razy 50

  Bo to telewizja publiczna jest tu ofiarą? Bezczelność Kurskiego przekracza wszystkie dopuszczalne granice.

 • xouveyer11

  Oceniono 63 razy 49

  Panu Jarosławowi serdecznie współczuję, że ma takiego brata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX