Podejrzany o szpiegostwo Piotr D. współpracował z kancelarią premier Szydło. Dbał o bezpieczeństwo papieża

Podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin Piotr D. współpracował z kancelarią premier Beaty Szydło - ujawnia RMF FM. Mężczyzna w 2016 roku był członkiem grupy eksperckiej w KPRM, która przygotowała zabezpieczenia podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W zeszłym tygodniu Piotr D. został zatrzymany przez ABW pod zarzutem szpiegostwa. Z ustaleń śledczych wynikało, że mężczyzna wraz z drugim zatrzymanym - Weijingiem W. - działał na rzecz chińskich służb specjalnych. Weijing W. był jednym z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, a Piotr D. - byłym wysokim rangą oficerem ABW.

Piotr. D podejrzany o szpiegostwo. Współpracował z kancelarią Szydło

Z ustaleń reportera RMF FM wynika, że Piotr D. w 2016 roku współpracował z kancelarią premier Beaty Szydło, zasiadając w grupie eksperckiej pracującej na przygotowaniami zabezpieczeń Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin Piotr D. był wtedy dyrektorem Departamentem Kontroli Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Prace zespołu, w którym zasiadał, miały zagwarantować bezpieczeństwo przebywającemu w Krakowie papieżowi Franciszkowi i pielgrzymom.

Informację o współpracy zatrzymanego przez ABW Piotra D. z kancelarią Beaty Szydło oficjalnie potwierdziła KPRM. Jak poinformowano redakcję RMF FM, współpraca kancelarii z Piotrem D. była nieodpłatna, a działania zespołu, w którym zasiadał, dotyczyły "spraw z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego". 

Gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje na temat przeszłości zawodowej Piotra D., Beata Szydło zaprzeczyła, jakoby współpracował z jej kancelarią.

Przecinam medialne sensacje - zatrzymany nie był konsultantem u Szydło! Nie doradzał Szydło i nie pracował dla Szydło. Był natomiast przedstawicielem UKE w zespole przygotowującym wizytę Papieża Franciszka podczas ŚDM

- napisała na Twitterze w zeszłym tygodniu.

Afera Huawei. Zatrzymani pod zarzutem szpiegostwa

Piotr D. i Weijing W. zostali zatrzymani we wtorek 11 stycznia przez funkcjonariuszy ABW w wyniku nakazu zatrzymania wydanego przez Mazowiecki Wydział do spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Funkcjonariusze ABW wkroczyli równocześnie do domów obu podejrzanych. Oficerowie kontrwywiadu zabezpieczyli też dokumenty i dane elektroniczne w siedzibach firmy Huawei oraz firmie Orange, dla których pracował ostatnio Piotr D.

Zatrzymanym postawiono zarzuty z artykułu 130. Kodeksu karnego dotyczącego szpiegostwa przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej. Z materiałów ABW wynika, że obaj działali na rzecz chińskich służb specjalnych. Grozi do 10 lat więzienia. Obaj nie przyznają się do winy. Pozostaną w areszcie przynajmniej przez trzy najbliższe miesiące.

Więcej o:
Komentarze (231)
Podejrzany o szpiegostwo Piotr D. współpracował z kancelarią Szydło. Dbał o bezpieczeństwo podczas ŚDM
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 111 razy 103

  Wszystkie drogi prowadzą do PiS. Ale nie żałuję ich - im się to po prostu należało ...

 • jxl82

  Oceniono 82 razy 74

  Przecież nie tak dawno Straszydło darło się, że nigdy z nim nic nie miała wspólnego.

 • jurek4491

  Oceniono 63 razy 61

  BROCHA zaprzeczała że z nim współpracowała ale szydło wyszło z worka .
  Wybory PiS ma załatwione , co tydzień afera .

 • mcguirre

  Oceniono 60 razy 58

  Jakoś się nie dziwię. Kłamstwa i zamiatanie pod dywan to dewiza podłej zmiany. Taki ekspert im się poprostu należał :)

 • wpac

  Oceniono 44 razy 42

  Wieśniaczka znowu kłamała.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 37 razy 33

  Beata zdradziłaś Polskę, czy tylko "Dojną zmianę". I za ile?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX