Czy mowa nienawiści w telewizji mogła mieć wpływ na Stefana W.? Bodnar "nie wyklucza takiej tezy"

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do KRRiT z wnioskiem o zbadanie sprawy "plastusi", a do Jacka Kurskiego - z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego "Wiadomości" po śmierci Pawła Adamowicza były tak jednostronne. W rozmowie z Onetem Bodnar mówił też o Stefanie W. i dostępie więźniów do telewizji.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z prośbą o zbadanie sprawy "plastusi". W krótkiej animacji Barbary Pieli przedstawiono "autorską" wersję tego, jak wygląda Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, odcinek nosił tytuł "Metoda 'na siema'". Sugerowano w niej, że Jerzy Owsiak działa na zlecenie Hanny Gronkiewicz-Waltz, a była prezydent otrzymuje pieniądze zebrane przez Owsiaka. Wiele osób zwracało uwagę też na to, że na banknotach, z których rozliczały się postacie animacji, pojawiła się gwiazda Dawida.

"Plastusie" z wydźwiękiem antysemickim

RPO w swoim wniosku stwierdza, że "poważne wątpliwości w tej sprawie budzi możliwy antysemicki wydźwięk animacji" oraz, że "niepokojące jest również podnoszenie niepopartego żadnymi dowodami zarzutu defraudowania pieniędzy zebranych podczas jednej z największych w Polsce akcji charytatywnych, w którą zaangażowana jest co roku ogromna liczba ludzi"."Opublikowanie wskazanej animacji w mediach publicznych może niestety budować przekaz przyzwolenia na obecność mowy nienawiści w dyskursie publicznym" - ocenił Bodnar.

Rzecznik zauważył, że satyryczna forma wypowiedzi pozwala na użycie bardziej dosadnych środków wyrazów, jednak nie może być wykorzystywana do krytyki w sposób, który narusza dobra osobiste krytykowanego. Jednocześnie przypomniał, że zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji audycje nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość.

RPO: jednostronne "Wiadomości"

RPO zwrócił się również do prezesa TVP z pytaniem o to, dlaczego materiał mowie nienawiści ze strony polityków - który wyemitowano po śmierci Pawła Adamowicza - "pomijał przypadki, gdy to przedstawiciele dziś rządzących partii politycznych przekraczali granice swobody wypowiedzi".

"Rzecznik zwraca uwagę prezesa TVP na konstytucyjne oraz międzynarodowe standardy realizowania misji publicznej oraz poszanowania swobody wypowiedzi w mediach publicznych, których ważnym elementem jest obowiązek prezentowania treści o pluralistycznym charakterze" - czytamy we wniosku. RPO poprosił o w szczególności o wyjaśnienie, dlaczego materiał "Wiadomości" "był całkowicie jednostronny, bez uwzględnienia niezbędnej w pracy dziennikarskiej zasady pluralizmu".

Bodnar "nie wyklucza tezy" o dostępie Stefana W. do TVP

Z kolei w programie "Onet Opinie" Bodnar nie wykluczył, że mowa nienawiści wobec Pawła Adamowicza mogła mieć wpływ na nastawienie Stefana W. do tego polityka. 

Nie jestem w stanie jednoznacznie przesądzić, bo moim zdaniem jest to w stanie przesądzić tylko sąd i biegli w toku postępowania sądowego. Natomiast zdaję sobie sprawę z różnych wydarzeń publicznych, które dotyczyły m.in. Pawła Adamowicza, gdzie on był celem niewybrednych ataków

- mówił Rzecznik Praw Obywatelskich. Prowadzący zwrócił uwagę, że oskarżony podczas pobytu w więzieniu mógł mieć dostęp do tylko jednego kanału informacyjnego - TVP Info. W związku z tym pytał Bodnara, czy to mogło mieć wpływ na sprawcę. - Nie wiem, czy tak było. Jest to jedna z kwestii, którą należałoby w tej sprawie wyjaśnić. Jakie mogą być konsekwencje braku możliwości dostępu do pluralizmu poglądów i czy to mogło mieć wpływ na zachowanie. Ja nie wykluczam takiej tezy - cytują RPO Wirtualne Media

Jakie kanały oglądają więźniowie?

Służba Więzienna na Twitterze poinformowała, że więźniowie zakładu karnego w Malborku mają dostęp do wielu kanałów, w tym informacyjnych.

Więcej o:
Komentarze (122)
Czy mowa nienawiści w telewizji mogła mieć wpływ na Stefana W.? Bodnar "nie wyklucza takiej tezy"
Zaloguj się
 • odysej2012

  Oceniono 20 razy 10

  "Jednocześnie przypomniał, że zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji audycje nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość."
  Tak, tak, drogi PiSie. Wladza to nie tylko odcinanie kuponow i korzysci finsowe. Wladza to odpowiedzialnosc za spoleczenstwo w calej jego rozciaglosci, nie tylko za "wasze" 18%. Tacy madrzy, po uczelniach a tacy zaskoczeni.

 • chi-neng

  Oceniono 8 razy 8

  Proponuję wszystkim, którzy mają ochotę i niezależnie od sympatii politycznych, prosty test WŁASNYCH REAKCJI I EMOCJI, po przeczytaniu tego poniżej...

  27:1
  POLSKIE WŁADZE PRZECIWKO POLAKOWI
  PIS, STRONA RZĄDOWA I JEJ MEDIA PRO-RZĄDOWE:

  • Donald Tusk jest kandydatem niemieckim, Angeli Merkel”

  • Donald Tusk jest kandydatem niemal nielegalnym.

  • Kandydatury, które nie są popierane przez państwa członkowskie, nie powinny być brane pod uwagę.

  • Donald Tusk zgłosił się sam, podczas gdy to polski rząd powinien wyłonić swojego kandydata.

  • Naturalne jest to, że poszczególne rządy zgłaszają swoich kandydatów.

  • „A jest najważniejszy, że były premier nie ma nominacji” - alrmuje niezależna.

  • Tusk zgłosił się sam, to złamanie podstawowych zasad. - komentował sprawę Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP.

  BEATA MAZUREK:

  • Uważamy, że POPIERANIE GO, TO REZYGNACJA Z NASZEJ GODNOŚCI

  • Dużo ZŁEGO zrobił w polityce międzynarodowej i krajowej, dla Polski, dla Polaków.

  • Stanowisko zostało podjęte jednogłośnie przez wszystkich członków komitetu politycznego PiS.

  • Nie chciała odpowiedzieć na pytanie, kiedy uchwała została podjęta. - Najważniejsze jest, z jakiego powodu została podjęta.

  • Tusk w sposób drastyczny łamał zasady neutralności, popierał opozycję, która nie ukrywa antypaństwowego charakteru.

  • Angażował się w akcje organów UE skierowane przeciwko Polsce, dotyczy to przyjęcia uchodźców, dotyczy kar za nieprzyjmowanie uchodźców.

  • Te fakty dyskwalifikują Tuska.

  • Popierał opozycję wzywającą do nieposłuszeństwa służby mundurowe.

  BRUDZINSKI;

  • Zaproponowanie kandydatury saryusz-wolskiego jest efektem wielu miesięcy konsultacji zakończonych wtorkowym posiedzeniem rządu.

  • Europoseł Saryusz-Wolski ma pełne poparcie prezydenta andrzeja dudy i premier beaty szydło.

  • Przedłużenie kadencji Donalda Tuska byłoby szkodliwe zarówno dla Polski, jak i Europy.

  • Donald Tusk przez ostatnie 2,5 roku podejmował działania, które szkodziły suwerenności Polski i szkodziły polskim interesom.

  • Działania Tuska doprowadziły m.in. do Brexitu.

  • Jestem przekonany, że kolejne 2,5 roku Rady Europejskiej z Donaldem Tuskiem na czele to będzie czas stracony dla Europy.

  BIELAN:

  • Kandydatura saryusz-wolskiego to owoc kilku miesięcy pracy rządu.

  • Nikt się do nikogo nie zgłaszał, nad tym pracowano od miesięcy.

  • A to, że kandydatura oficjalnie jest ujawniana na tydzień przed szczytem UE nie jest niczym szczególnym.

  • Późne zgłaszanie kandydatów na ważne stanowiska jest standardową praktyką Unii Europejskiej.

  DERA z kancelarii prezydenta rp:

  • Decyzja ta została podjęta w uzgodnieniu z prezydentem andrzejem dudą.

  • Tusk zgłosił się sam, to złamanie podstawowych zasad.

  WASZCZYKOWSKI:

  • Mamy jasne stanowisko Węgier, że dla nich wytyczną w głosowaniu jest stanowisko państwa członkowskiego

  SARYUSZ-WOLSKI :

  • Nazwał kandydaturę TUSKA "SAMONOMINACJĄ"

  No i dla porównania PRAWDA W SKOMENTUJ...

 • juraski75

  Oceniono 20 razy 8

  NAPRAWDĘ SZLAK MNIE TRAFIA CAŁY CZAS NA SFORMUŁOWANIA NASZEJ PSEUDO - PROKURATURY
  ŻE TEN ................... KTÓRY ZAMORDOWAŁ PREZYDENTA GDAŃSKA
  JEST PODEJRZEWANY O TĄ MAKABRYCZNĄ RZECZ ..
  DLACZEGO DO JASNEJ CH........................ NIE NAPISZECIE ŻR TO ON ZAMORDOWAŁ PREZYDENTA ? TO MA JESZCZE BRATA BLIŹNIAKA ?

 • wazelinowyczopekprezesa

  Oceniono 22 razy 8

  hotinku kretynku - miałeś podać Gazetę do Strasburga za "notoryczne banowanie" - udało się, że znowu zalewasz forum kaczym łajnem?

 • chi-neng

  Oceniono 18 razy 6

  "Czy mowa nienawiści w telewizji mogła mieć wpływ na Stefana W.? Bodnar "nie wyklucza takiej tezy"
  -----
  Ja też nie wykluczam tej tezy, w oparciu o wiedzę jaką zdobyłam w Lundzie na studiach.
  OBS!
  Nie jest to równoznaczne z tym, że uważam się za eksperta, niczym ‘zespoły ekspertów’ Macierewicza.

 • marc.pl

  Oceniono 9 razy 5

  Adamowicz jest ofiarą mordu politycznego - sprawca po zamachu przez pewien czas poruszał się po scenie wymachując nożem i głośno wykrzykując polityczne hasła przeciw PO.

 • kolesio2

  Oceniono 11 razy 5

  Całym promotorem takich psychopatów jak morderca z Gdańska, jest szambo ,czyli telewizja za przeproszeniem publiczna pod wodzą p.Kurskiego na co dzień wyzywająca sędziów od złodziei ,przestępców ,szkalująca ludzi myślących inaczej niż pewien prezes .,promująca p.Pawłowicz jako wzór cnót wszelakich ,opluwająca wszystko niezgodne z myślą jedynej słusznej partii i kościoła. Jedynie likwidacja tej szczekaczki oraz gazet tych szczególnie Polskich i szmatławców ,,u cieci,, -pewnych braci może w minimalnym stopniu ukróci to szaleństwo rozpętane przez krwawą zmianę.

 • mateusz.wapenowicz

  Oceniono 11 razy 5

  mowa nienawisci? Hejt? Pogarda? Poczytajcie sobie posty pod artykulem o tragicznej smierci ksiedza w zderzeniu z ciezarowka a zobaczycie co to sa hektolitry jadu i obsesyjna nienawisc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX