Aleksandra Dulkiewicz będzie komisarzem Gdańska. PiS może nie wystawić kandydata do wyborów

Po śmierci Pawła Adamowicza wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz obejmie funkcję komisarza miasta. W ciągu najbliższych trzech miesięcy w Gdańsku odbędą się przedterminowe wybory. Niewykluczone, że PiS ani PO w geście solidarności mogą nie wystawić w nich swoich kandydatów.

Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że przyjęła od Mateusza Morawieckiego propozycję objęcia stanowiska komisarza, czyli osoby sprawującej władzę w mieście po śmierci dotychczasowego prezydenta.

Aleksandra Dulkiewicz komisarzem Gdańska

- Dziś otrzymałam telefon od szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, rozmawiałam też z wojewodą Dariuszem Drelichem, którzy zaproponowali mi funkcję komisarza. Ja tę funkcję przyjęłam - powiedziała Dulkiewicz w rozmowie z mediami.

Jak dodała, oficjalnie obejmie stanowisko komisarza dopiero po wypełnieniu wszelkich formalności.

Dulkiewicz współpracowała z prezydentem Adamowiczem od wielu lat. Od 2017 roku pełniła funkcję jego pierwszego zastępcy. Po ataku na prezydenta Gdańska Dulkiewicz apelowała o nieeskalowanie przemocy, a po jego śmierci opublikowała wzruszające wspomnienie na temat swojego szefa.

Gdańsk. PiS i PO nie wystawią kontrkandydatów?

Zgodnie z kodeksem wyborczym po śmierci Pawła Adamowicza w Gdańsku muszą się odbyć przedterminowe wybory. Ich dokładny termin zostanie wyznaczony przez premiera Mateusza Morawieckiego. Głosowanie musi odbyć się najpóźniej w ciągi 90 dni od wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta. Wraz z wygaśnięciem mandatu Pawła Adamowicza, wygasają także mandaty jego następców. Mieszkańcy Gdańska nie będą jednak musieli ponownie wybierać radnych.

Nie wiadomo jeszcze, kto wystartuje w wyborach na prezydenta Gdańska. W mediach pojawiają się spekulacje, że nowym prezydentem zostanie właśnie Aleksandra Dulkiewicz, a PiS i PO w geście solidarności mogą zrezygnować z wystawienia konkurencyjnych kandydatów. 

Osoby blisko związane z gdańskim Prawem i Sprawiedliwością oraz Platformą Obywatelską nieoficjalnie przyznają, że taki scenariusz jest rozważany w obu klubach. Pozostali kontrkandydaci mieliby wycofać się z walki o fotel prezydenta, jeśli tylko Dulkiewicz zgodziłaby się przyjąć nominację.

Jak dotąd Aleksandra Dutkiewicz nie potwierdziła, czy zamierza się ubiegać o urząd prezydenta Gdańska.

My wszyscy jesteśmy teraz w żałobie, która została ogłoszona w mieście. Potrzebujemy czasu, żeby "przepracować" tą traumę, bo to, co się wydarzyło, jest czymś, w co nadal nie możemy uwierzyć. Co oczywiście nie zmienia faktu, że musimy zabezpieczyć funkcjonowanie miasta 

- powiedziała jej rzeczniczka Magdalena Skorupka-Kaczmarek w rozmowie z portalem Natemat.pl

Do dnia pogrzebu Pawła Adamowicza żałoba obowiązuje w Gdańsku i w całym województwie pomorskim.

Więcej o:
Komentarze (238)
Aleksandra Dulkiewicz będzie komisarzem Gdańska. PiS może nie wystawić kandydata do wyborów
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 56 razy 36

  Nie wystawią bo nie mają szans na zwycięstwo, a kandydat okrył by się hańbą.

 • iarna

  Oceniono 41 razy 27

  Jeżeli NIE wystawią, to może to jest pierwszy krok. Boże spraw żeby tak było. Pawle - twoja ofiara być może nie pójdzie na darmo. Spoczywaj w pokoju.......

 • ptakomysz

  Oceniono 36 razy 24

  PiS nie wystawi kandydata?
  Już ja to widzę.
  Następne tysięczne kłamstwo.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 33 razy 21

  Jaki w Warszawie też twierdził że startował jako kandydat niezależny!
  PIS kłamie i mataczy!

 • wilija

  Oceniono 22 razy 20

  Ja nie na temat -pozwolę sobie słów kilka w związku ze śmiercią Pawła Adamowicza. Właśnie wróciłam z Mszy Żałobnej w intencji Prezydenta Gdańska, która odbyła się w kościele Św. Ducha w Wilnie. Pragnę wyrazić swoje najgłębsze i szczere współczucie rodzinie i bliskim Prezydenta Gdańska i powiedzieć, że my kresowianie, dosyć często odwiedzający swoje dalsze rodziny zamieszkałe w Gdańsku, dostrzegliśmy ogromne zmiany w tym mieście. To dzięki Prezydentowi miasto stało się przyjazne i bliskie wszystkim. Cześć Jego Pamięci!

 • wpac

  Oceniono 23 razy 17

  Pisiorki nie mają w Gdańsku żadnych szans. Drugi Jaki im nie jest potrzebny. Grają więc świętoebliwych.

 • lucek10

  Oceniono 25 razy 15

  PiS nie ma teraz w Gdańsku już absolutnie żadnych szans, więc nagle ten "gest solidarności" wymyślił. To akurat jest pewne. Kiedy PiS był choć raz solidarny wobec swoich oponentów? Nigdy!

 • doradca02

  Oceniono 19 razy 11

  a w TVP INFO dwóch zakłamanych debili - Stankiewicz , Karnowski z pianą na ustach apelują do Polaków o pochylenie się w nieszczęściu. SUKINSYNY ; MOGĘ WAS ZACYTOWAĆ SPRZED TYGODNIA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX