Ze świata spływają życzenia dla Adamowicza. Burmistrz Londynu zszokowany, Tusk prosi o modlitwy

"Jestem zszokowany doniesieniami o ataku na Pawła Adamowicza" -
napisał burmistrz Londynu. O modlitwach za zdrowie prezydenta Gdańska piszą też europejscy przywódcy - Frans Timmermans i Donald Tusk.

Tuż przed godziną 20.00 podczas finału WOŚP prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem przez mężczyznę, który dostał się na scenę. Asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku przekazała w rozmowie z Gazeta.pl, że napastnikiem był 27-letni mieszkaniec Gdańska w przeszłości karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu m.in. za rozboje.

"Módlmy się wszyscy za Prezydenta Adamowicza. Pawle, jesteśmy z Tobą" - napisał Donald Tusk.

"Pawle jesteśmy wszyscy z Tobą" - napisał z kolei były prezydent Lech Wałęsa.

"Jestem wstrząśnięty brutalnym atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Modlę się i mam nadzieję, że wyjdzie z tego. Wspaniały przywódca, który troszczy się o mieszkańców Gdańska" - to wpis pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan napisał, że jest zszokowany atakiem na Pawła Adamowicza. Przekazał też wyrazy solidarności z Gdańskiem, rodziną prezydenta i jego zwolennikami. "Modlimy się za jego szybki powrót do zdrowia" - dodał. 

Paweł Adamowicz ranny w ataku nożownika podczas gdańskiego finału WOŚP. Jestem głęboko poruszony tą sytuacją, trzymamy kciuki za Pawła, a myślami jesteśmy z jego najbliższymi.

Głos zabrał też wyborczy przeciwnik Adamowicza Kacper Płażyński "Atak na Prezydenta Gdańska to barbarzyństwo. Liczę, że Paweł Adamowicz szybko wróci do zdrowia; życzę mu tego z całego serca" - napisał.

Podobnie drugi z konkurentów Adamowicza Jarosław Wałęsa. "Mówimy stanowcze NIE takiemu haniebnemu atakowi przemocy! Pawle, jestem myślami z Tobą i Twoja rodziną, szybkiego powrotu do zdrowia!" - napisał.

"Jesteśmy wstrząśnięci tym przerażającym zdarzeniem. Nic i nigdy nie może usprawiedliwić zbrodni. Dziś prezydent Adamowicz nie jest naszym przeciwnikiem politycznym ale ofiarą zbrodniczej agresji. Łączymy się w modlitwie o jego zdrowie" - skomentował Grzegorz Schetyna. 

Również władze państwowe zareagowały na atak nożownika na Pawła Adamowicza. "Zwykle różnimy się z Panem Prezydentem Pawłem Adamowiczem w poglądach, jak powinny być prowadzone sprawy publiczne i sprawy Polski, ale dziś bezwarunkowo jestem z Nim i Jego Bliskimi" - napisał Andrzej Duda. Czytaj więcej >>>

Atak nożownika w Gdańsku

Podczas finału WOŚP w Gdańsku na scenę wtargnął mężczyzna, który dźgnął nożem prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Prezydent był reanimowany na scenie, a później przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Około 21:00 rozpoczęła się operacja Adamowicza, o 2:30 w nocy lekarze poinformowali, że prezydent Gdańska żyje, ale jego stan jest bardzo ciężki. 

Na portalu Trojmiasto.pl pojawiło się nagranie, na którym słychać, jak nożownik krzyczy, że niesłusznie siedział w więzieniu i dlatego zaatakował Adamowicza. - Halo! Halo! Nazywam się Stefan (?), siedziałem niewinny w więzieniu, siedziałem niewinny w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie w to władowała (?), dlatego właśnie zginął Adamowicz - słyszymy.

Więcej o:
Komentarze (116)
Ze świata spływają życzenia dla Adamowicza. Burmistrz Londynu zszokowany, Tusk prosi o modlitwy
Zaloguj się
 • obywatelpiszczyk55

  Oceniono 46 razy 28

  Mam nadzieję że to przeleje czarę goryczy.
  Pod dup...ą się pali sądząc po natychmiastowych współczuciach, żalach, i trosce wszystkich szubrawców typu duda,morawiecki,brudziński.....wiedzą że są ojcami tego szamba co się rozlało po Kraju

 • mcdegh125

  Oceniono 48 razy 28

  Mazurek pewnie chciała powiedzieć: "Jestem wstrząśnięta, ale rozumiem." Czy ci ludzie naprawdę nie dostrzegają, że są współwinni tego, co się stało; że swoim szczuciem i dzieleniem na "nas" i "onych" doprowadzili do tej tragedii? Oby prezydent z tego wyszedł.

 • nutka7.17

  Oceniono 23 razy 19

  "Jednocześnie trzeba wspomnieć o przerażającej i dającej do myślenia koincydencji wydarzeń. Kilka dni przed atakiem na prezydenta Gdańska, Paweł Adamowicz wyraził swoją dezaprobatę dla decyzji prokuratury, która machnęła ręką na hasła wznoszone przez Młodzież Wszechpolską. Śledczy umorzyli dochodzenie w sprawie akcji MW, polegającej na wystawieniu "aktów zgonu politycznego" 11 prezydentom miast. 9 stycznia 2019 roku (a więc 4 dni przed atakiem na Adamowicza), prezydent Gdańska tak skomentował decyzję śledczych. – To co zrobili Wszechpolscy, to nie była zwyczajna krytyka. Posługiwanie się tak wyrazistym symbolem, jakim jest akt zgonu przekracza dopuszczalne granice wyrażania swojego niezadowolenia i zawiera olbrzymią dawkę negatywnej treści. Ciekawy jestem, jak postąpiłaby prokuratura w przypadku, gdyby wystawiono akt zgonu np. prezesa Kaczyńskiego czy prezydenta Dudy – stwierdził prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

  - Śledztwo umorzono, ponieważ prokuratura w działaniach organizacji nie doszukała się znamion przestępstwa – informowała Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Jak uzasadniła dalej prokuratura, intencją wystawienia „politycznych aktów zgonu” nie było nawoływanie do nienawiści, ale wyrażenie niezadowolenia z podejmowanych przez prezydentów inicjatyw."
  Co teraz powiesz prokuraturo? Nadal będziecie twierdzić, że te akty zgonów to jedynie wyrażanie swoich poglądów?

 • e-misio

  Oceniono 23 razy 17

  a krycha pawłowicz to sie cieszy

 • czechy11

  Oceniono 26 razy 16

  Rozmodlone te nasze polityki ze ho ho. Może zapakować ich i wysłać do Watykanu a los kraju powierzyć normalnym ludziom którzy się na czymś znają a przede wszystkim nie szczują i potrafią się uśmiechać.

 • damtek

  Oceniono 17 razy 15

  Minister Brudziński rozbawiony oburzeniem na nieobecność służb w akcjach WOŚP. Oto mamy odpowiedź, dlaczego nie było policji w miejscu przestępstwa. I mamy podstawę do natychmiastowej dymisji.
  Piotr Szumlewicz/twitter wyborcza.szczecin

 • zdybka1

  Oceniono 27 razy 15

  Najszczersza z calego pisu jest pawlowicz. Ona nie owija w zlote papierki co mysli pis o WOSP.
  Watpie aby narod sie pogodzil, watpie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX