Afera Huawei. Brudziński: Nie korzystam z takich urządzeń. Za kolegów z rządu nie odpowiadam

- Ja z takich urządzeń nie korzystam - powiedział w RMF FM szef MSWiA Joachim Brudziński, pytany o to, czy posiada produkty Huawei. Minister stwierdził też, że naiwne jest myślenie, że jesteśmy "w pełni zabezpieczeni" przed próbami inwigilacji.

Szef MSWiA Joachim Brudziński w RMF FM komentował ostatnie wydarzenia wokół zatrzymania Weijinga W. i Piotra D., podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Chin. Prowadzący rozmowę Krzysztof Ziemiec dopytywał ministra o przeszłość D., byłego oficera ABW, który pracował też jako konsultant w KPRM i miał nadane certyfikaty bezpieczeństwa.

- Ja tu nie chcę się bawić w jakiś ping-pong, czy przerzucanie piłeczki odpowiedzialności, ale też trzeba to uczciwie powiedzieć, że te certyfikaty dopuszczały go do różnego rodzaju tajemnic - mówił minister Brudziński, dodając przy tym, że Piotr D. rzeczywiście miał "imponującą wiedzę, kompetencje w dziedzinie cyberbezpieczeństwa".

Brudziński zaznaczył przy tym, że wspomniane dokumenty "wydawali poprzednicy". Jednocześnie ocenił, że Polska musi liczyć się z tym, że takie sytuacje mogą się zdarzać. - Żyjemy w konkretnym świecie. Czymś skrajnie naiwnym byłoby uznać, że jesteśmy dzisiaj w pełni zabezpieczeni przed próbami różnego rodzaju inwigilacji, działalności różnych wywiadów - powiedział i dodał, że przy zatrzymaniu Piotra D. "państwo zadziałało perfekcyjnie".

Brudziński o urządzeniach Huawei: Nie korzystam

W RMF FM padło też pytanie o to, czy przedstawiciele polskiego rządu korzystają z urządzeń produkowanych przez chińskiego giganta. Jak mówił Brudziński, nie jest w stanie "odpowiadać za koleżanki i kolegów z rządu". Za to on sam np. telefonu Huawei nie posiada.

Nie jestem w stanie odpowiadać za wszystkie koleżanki i kolegów z rządu. Ja z takich urządzeń nie korzystam. Jestem przywiązany do, nie chcę tutaj reklamować, do konkretnej marki. Czasami widzę zdumienie w oczach moich rozmówców i partnerów, jak widzą jaką archaiczną komórkę wyciągam z kieszeni, ale cóż poradzić. Takie moje przyzwyczajenie

- oznajmił.

W sprawie afery Huawei szef MSWiA wskazał, że zdaje sobie sprawę z narastających wątpliwości wokół chińskiej firmy, w świetle nie tylko wydarzeń w Polsce, ale też na świecie. - Wydaje mi się, że w tej sprawie najrozsądniejszym byłoby, aby było wspólne stanowisko państw członków Unii Europejskiej i państw członków NATO - skwitował.

Afera Huawei w Polsce. Co należy wiedzieć:

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o:
Komentarze (135)
Afera Huawei. Szef MSWiA Joachim Brudziński: Nie korzystam z takich urządzeń
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 21 razy 17

  Jeżeli nie ma się własnego oprogramowania szyfrującego,to korzysta się z izraelskiego lub amerykańskiego,ale to dla ich służb jest tak jak czytanie z otwartej książki.
  Każdy"przyjaciel",jeżeli tylko ma taką możliwość,podsłuchuje,szpieguje....swoich przyjaciół.

 • chi-neng

  Oceniono 22 razy 16

  Brudziński: Nie korzystam z takich urządzeń. Za kolegów z rządu nie odpowiadam”
  -----
  Niczym g..niarz szkoły podstawowej a nie minister MSWiA

 • ggchmiel

  Oceniono 20 razy 16

  Cóż to jest jeden agent chiński w rządzie w sytuacji gdy reszta to rosyjscy? Dadzą sobie radę.

 • piotras01

  Oceniono 17 razy 15

  Minister a taki naiwny. Telefonu Huaweia nie posiada ale jego inny telefon dzwoni przez stacje Huaweia i na jedno wychodzi. Politycy zasiadają w Sejmie od lat i są oderwani od rzeczywistości. Dużo mówią i udają ,że wszystko wiedzą a nie mają o niczym pojęcia. Bycie posłem nie powinno być dłuższe niż 2 kadencje i wiek max 67 lat. Po co krajem mają rządzić emeryci.

 • plutoniczna

  Oceniono 17 razy 11

  Brudziński o urządzeniach Huawei: Nie korzystam
  Uffff.........poczułam się spokojna.

  PS: co za dzban!!!

 • Jożin Bażin

  Oceniono 13 razy 11

  Prafrazujac.Ja tu tylko pracuję i nie mam złudzeń, że nie mam na nic wpływu.Mam za to starą komórkę do której jestem przywiązany.
  Jestem pod wrażeniem.

 • plutoniczna

  Oceniono 14 razy 10

  jeśli PiS utrzyma się przy władzy, to dzięki takim dzbanom jak On za 15 lat wszyscy będziemy zapierd... za miskę ryżu.
  dosłownie.

  i tak durny suweren za tę właśnie miskę ryżu (500+, wzdęcie godnościowe, i inne takie tam pseudopatriotyczne pierdoły ) za pośrednictwem PiS sprzeda Chińczykom nasz kraj.
  będziemy mieli tu kufa "jedwabny szlak".
  jak już praktycznie cała gospodarka będzie w chińskich (lub rosyjskich) rękach lub pośrednio przez nich sterowana, to ten sam suweren jeszcze z tęsknoty zawyje za UE.

 • twojno

  Oceniono 14 razy 10

  Rozumiem ludzi na takich stanowiskach, którzy z bólem rezygnują że współczesnych smartfonów że względów bezpieczeństwa. Jeśli jednak ten tuman robi to bo nie był w stanie opanować obsługi nowego telefonu... to ja się pytam, jakie ten pan ma kompetencje by brać udział w zarządzaniu krajem....???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX