Jarosław Gowin: Nie znajduję argumentów za tezą o zdradzie Tuska. Ale historia oceni go słabo

Donald Tusk jako premier "zmarnował siedem lat wyjątkowo korzystnej dla Polski koniunktury", ocenia wicepremier, a kiedyś członek rządu Tuska Jarosław Gowin. Mówi też, że nie wierzy w zarzuty o zdradzie byłego premiera.

Wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z "Plusem i minusem" "Rzeczpospolitej" mówił o zarzutach, jakie politycy partii rządzącej stawiają Donaldowi Tuskowi, a także o samym dawnym premierze. Ocenił, że "Tusk nie wierzy w sprawczą silę polityki". - A jeśli komuś brakuje takiej wiary, to nie powinien się brać do polityki - powiedział Gowin. 

- Z jego talentów politycznych bardzo niewiele pozostało dla Polski. On sam zrobił karierę nieporównywalnie większą niż ktokolwiek z polskich polityków ostatniego 30-lecia - stwierdził i dodał, że "politykę trzeba uprawiać z myślą o podręcznikach historii". - Jak Donald Tusk będzie oceniany przez historyków? Jako premier, który zmarnował siedem lat wyjątkowo korzystnej dla Polski koniunktury geopolitycznej. Słabo - powiedział wicepremier. 

Czytaj więcej: Gowin o "szokująco wysokich" zarobkach "dwórek" Glapińskiego. "To byłoby bulwersujące"

"Tusk ponosi odpowiedzialność polityczną"

Gowin nie zgodził się jednak z tezami, które pojawiają się na prawicy, że Tusk nie był słabym premierem, lecz "zdrajcą". Jeszcze jako szef MON Antoni Macierewicz złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przez Tuska przestępstwa zdrady dyplomatycznej. Śledztwo trwa.

- Nie znajduję argumentów za tezą o zdradzie Tuska 

- powiedział Gowin.

Minister nauki dodał, że ocenia byłego premiera "pod kątem odpowiedzialności politycznej". - Bilans jego nie tyle działań, ile zaniechań sprawia, że chłodno, racjonalnie patrząc, jego ewentualny powrót do władzy uważałbym za scenariusz dla Polski zdecydowanie zły - ocenił. Gowin powiedział też, że jako minister sprawiedliwości "nie natrafił na żaden związek Donalda Tuska ze sprawcami afery Amber Gold". - Natomiast Tusk ponosi odpowiedzialność polityczną - dodał. 

Jarosław Gowin: Abstynentem byłem do 40. roku życia

W wywiadzie Piotra Witwickiego padły też bardziej osobiste pytana. - Jak pan sobie radzi z tymi rozmowami na tyłach polityki? Czytałem, że pan nie pije i nie pali. To może być ciężko - pytał dziennikarz. 

- Nigdy w życiu nie paliłem, to prawda, a abstynentem byłem do 40. roku życia. Z czasem uznałem, że również ten rodzaj fanatyzmu jest mi obcy. Do dziś mogę jednak chlubić się tym, że nigdy nie urwał mi się film. I mimo żartobliwego tonu ma to dla mnie zasadnicze znaczenie - powiedział Gowin. Dodał, że jest miłośnikiem dobrego wina, choć "daleko mu do bycia koneserem". 

Więcej o:
Komentarze (245)
Jarosław Gowin: Nie znajduję argumentów za tezą o zdradzie Tuska
Zaloguj się
 • eisbergh

  Oceniono 87 razy 81

  a kogo obchodzi ten pajac, który wraz z narodowo-socjalistycznymi wszechpolakami zniszczyl nauke w Polsce

 • kosmyg

  Oceniono 63 razy 61

  Pana Gowina historia, jeśli w ogóle, zapamięta z elastyczności pewnych części ciała, zwłaszcza języka i kręgosłupa, które radzą sobie ze wszystkim. Niestety niektórzy wciąż pamiętają, że 7 lat rządów Tuska przypadły na czas największego kryzysu na świecie ostatnich lat. W przeciwieństwie do obu rząów obecnego partnera Pana Gowina. 2005-2007 i 2015-2018 to czasy najlepszej koniunktury w Polsce i Europie.

 • krebs06

  Oceniono 62 razy 60

  żałosny facet. Historia go nie oceni, po prostu nikt o nim nie będzie pamiętał

 • albrecht_kalba

  Oceniono 53 razy 51

  A Słyszącego Zarodki historia nie zapamięta. To musi boleć.

 • pis_cie_kocha

  Oceniono 46 razy 46

  PiSowiec skrytykował Tuska nie przytaczając żadnych argumentów? A to mi nowość. Olać. Naaaastępny!

 • darek655

  Oceniono 44 razy 42

  Byt bez kręgosłupa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX