"Dzik jest dziki. PiS jest zły". Protest przed Sejmem przeciwko odstrzałowi dzików

Przed Sejmem w Warszawie w środę wieczorem odbył się protest przeciwko decyzji rządu o masowemu ostrzałowi dzików. Politycy chcą w ten sposób walczyć z chorobą ASF.

Ministerstwo Środowiska podjęło pod koniec grudnia decyzję o masowym ostrzałowi  dzików. Zdecydowano, że to odpowiedni środek do walki z afrykańskim pomorem świń (choroba ASF). W związku w tym Polski Związek Łowiecki zobowiązał koła łowieckie do zorganizowania polowań.

Polski Związek Łowiecki podkreśla, że informacja o odstrzeleniu 200 tysięcy dzików na przestrzeni najbliższych dwóch miesięcy nie jest prawdziwa. Liczba ta dotyczy całego roku łowieckiego - od 1 kwietnia 2018 roku do 31 marca 2019 roku, a plan został dotąd zrealizowany w 90 procentach.

Czytaj też: Naczelna Rada i Związek Łowiecki przeciwko odstrzałowi loch i młodych. "Zdecydowana dezaprobata"

Warszawa. Protest przeciwko odstrzałowi dzików

Polacy nie zgadzają się z tą decyzją. Swój sprzeciw wyraziła również Partia Zieloni, która zorganizowała protest przed siedzibą Sejmu w Warszawie. W środę wieczorem na ul. Wiejskiej zebrały się setki osób. Liczą na to, że minister wycofa swoją decyzję i odstrzały zostaną odwołane.

Stop rzezi dzików
Dzik jest dziki. PiS jest zły
Wszyscy do lasu

- skandowali protestujący.

Zapowiadają oni, że w najbliższe weekendy wybiorą się do lasów, gdzie mają odbywać się odstrzały zwierząt. Chcą w ten sposób utrudnić myśliwym polowania. 

Przed Sejmem pojawiła się również "maskotka" protestu - dzik Zenon. 

Ekolodzy przeciwni odstrzałowi

Decyzję rządu o odstrzale dzików ostro krytykują ekolodzy. Specjaliści działający w koalicji organizacji działających pod szyldem Niech Żyją! żądają wstrzymania masowych polowań i pilnej realizacji społecznych postulatów dotyczących skutecznej walki z ASF w Polsce. Domagają się także natychmiastowej dymisji ministra środowiska, Henryka Kowalczyka i ministra rolnictwa, Jana Ardanowskiego.

Masakra dzików na polowaniach zbiorowych nie powstrzyma ASF, a wręcz może zawlec wirusa dalej na zachód od Wisły. Problemem nie są bowiem dziki, ale człowiek - brak kontroli nad wdrażaniem programu bioasekuracji w Polsce oraz intensywne polowania zwiększające migrację zarażonych dzików i ryzyko roznoszenia wirusa przez myśliwych - czytamy w oświadczeniu ekologów przesłanym do naszej redakcji. 

Dodają, że dzik stał się kozłem ofiarnym, a za rozprzestrzenianie się ASF odpowiedzialny jest człowiek.

Więcej o:
Komentarze (230)
"Dzik jest dziki. PiS jest zły". Protest przed Sejmem przeciwko odstrzałowi dzików
Zaloguj się
 • wujtommy102

  Oceniono 29 razy 15

  Jedyną szansa powstrzymania prymitywnych i absurdalnych działań władzy jak np. masowy odstrzał dzików jest spontaniczne skreślenie kandydatów PIS przy wyborach. Takie masowe, bezmyślne wybijanie dzików bez ścisłego planu może tylko spowodować rozprzestrzenienie się choroby ASF a wiec skutki odwrotne od przewidywanych

 • urian

  Oceniono 24 razy 14

  Czy Duda jako prezydent jest w stanie pohamować min. Nerona - Ardanowskiego ? Czy znów okaże sie za słaby ? Ma prawo ogłaszać dzień żałoby, ma prawo ogłaszać stan klęski żywiołowej czy stan wyjątkowy. Niech ogłosi, że w najbliższy weekend zakazuje organizowania polowań na terenie Polski. Zyska tydzień na to by rozsądnie podejść do tematu. Różna kraje borykają się z problemem ASF, ale NIGDZIE nie wpadli na tak idiotyczny pomysł jak zabicie wszystkich dzików.
  Przecież to idiotyczne, może w walce z nosacizną zabić wszystkie konie, w walce z ptasią grypą wybić wszystko co ma skrzydła. Już jeden dureń walcząc z kornikiem chciał wyciąć puszczę. A co będzie jak inny głupi minister, tyle , że zdrowia, postanowi walcząc z chorobami zakaźnymi uśmiercać ludzi ? tak na wszelki wypadek, żeby nie przenosili chorób.
  Duda, pokaż, że jesteś facetem !

 • wawa1920

  Oceniono 24 razy 12

  Zalew płatnych trolli używających bezrozumnie terminu "lewak". W kontakcie z prawdziwym lewakiem (Andreas Baader,Urliche Meihof) natychmiast puściłyby im zwieracze.

 • tato_kup_mi_lizaka

  Oceniono 17 razy 11

  PiS na przyrodę w Polsce wyrok wydał już dawno, więc o co kaman?
  Pogońmy tą dzicz z ław sejmowych, a potem dopiero będzie szansa na zastanowienie się, jak to wszystko odbudować z powrotem.

 • antropoid

  Oceniono 17 razy 9

  JAK SIĘ suweren nie ogarnie i nie pogoni kaczej zgrai od władzy, to skończymy jako bananowa dyktatura, pod protektoratem Putina, z udającym króla pokracznym, bezzębnym, umysłowo chorym "bóstwem" na tronie.

 • stefffon

  Oceniono 19 razy 9

  dziś pierwszy raz zuaważyłem w moim osiedlowym sklepie w Warszawie mięso z dzika... 60zł/kg! Zakładając, że z jednego dzika dostaniemy 100kg mięsa i do wybicią jest 200tys sztuk, to ktoś zarobi 1.2 MILIARDA ZŁOTYCH!!!!

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 7

  Polacy od weekendu masowo odwiedzamy lasy i tak fi chwili kiedy ten niszczycielski rząd PiSikomunistycznej sitwy nie wycofa się z tej paranoi. To przerasta a ludzkie pojęcie co ta mafia wyprawia.

 • suzuya

  Oceniono 9 razy 7

  Po pierwsze, to tyle dzików nie ma. Po drugie w moim kole łowieckim odwołano polowania na dziki. Nie po to je dożywiamy, co każdą zimę i strzelamy racjonalną część populacji, aby doprowadzić do zniszczenia ekosystemu, bo rolnicy protestują. Nota bene im też my z własnych pieniędzy wypłacamy odszkodowania, a nie państwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX