Jest wniosek o odwołanie Elżbiety Bojanowskiej. Odpowiadała za projekt ustawy o przemocy

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o odwołanie podsekretarz stanu Elżbiety Bojanowskiej. Bojanowska była odpowiedzialna za prace nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska wkrótce może zostać odwołana. Jak informuje resort, minister Elżbieta Rafalska skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o odwołanie Bojanowskiej z pełnionej funkcji.

Wiceminister Elżbieta Bojanowska w ramach obowiązków służbowych sprawowała nadzór nad zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw. Odpowiadała również za obszar polityki senioralnej i pomocy społecznej

- informuje w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  

Resort dodaje, że "w projektowanej ustawie znalazły się kontrowersyjne zapisy, na które nigdy nie było zgody minister Elżbiety Rafalskiej".

Każda forma przemocy zawsze powinna być surowo piętnowana, a jej ofiara jak najlepiej chroniona

- podkreśla ministerstwo.

Wiceminister rodziny: Zapis był niedopuszczalny

W piątek Elżbieta Bojanowska oddała się do dyspozycji minister Elżbiety Rafalskiej. W wygłoszonym przed kamerami oświadczeniu stwierdziła, że "ta wersja projektu nie powinna była wyjść poza mury resortu".

- Absolutnie zapisem niedopuszczalnym i niezgodnym z naszymi intencjami, jaki znalazł się w tym projekcie, było zawężające zdefiniowanie przemocy domowej. Każda osoba, której prawa bądź dobra osobiste zostały naruszone w wyniku przemocy domowej, powinna być zdefiniowana i jest ofiarą. Bez różnicowania, czy to działanie było jednorazowe, czy miało uporczywy, czy powtarzalny charakter

- zaznaczyła w piątek Elżbieta Bojanowska.

Kontrowersje wokół projektu ustawy

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji w poniedziałek 31 grudnia, ale już w środę 2 stycznia go usunięto. Miało to związek z budzącymi wątpliwość zapisami, dotyczącymi definicji przemocy i przyznawania Niebieskiej Karty.

Projekt przewidywał między innymi, że jednorazowy akt przemocy wobec bliskich nie byłby kwalifikowany przez organa ścigania jako przemoc.

Wcześniej w tej sprawie interweniował premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że polskie prawo musi być klarowne, oraz bez cienia wątpliwości w pełni chronić ofiary. Zwrócił uwagę, że ofiary są często zastraszane, dlatego Niebieska Karta ma bronić praw osoby, której dotknęła krzywda. "Ofiary przemocy muszą czuć, że państwo stoi po ich stronie" - pisał na Twitterze szef rządu.

Więcej o:
Komentarze (97)
Jest wniosek o odwołanie Elżbiety Bojanowskiej. Odpowiadała za projekt ustawy o przemocy
Zaloguj się
 • lesnojeziorska

  Oceniono 35 razy 27

  Głupio wyszło, towarzysze. Towarzyszkę Bojanowską czeba odwołać, ale skierujemy ją na front zarządów spółek skarbu państwa, żeby nie krzywdowała.

 • baska_w5

  Oceniono 22 razy 22

  Bez wiedzy i akceptacji Rafalskiej projekt nie mógł wyść z resortu. Bojanowska to kozioł ofiarny.

 • keram2225

  Oceniono 23 razy 21

  znaleźli kozła ofiarnego. Cała ta ustawa był starannie przemyślana I napisana pod dyktando Kościoła I Ordo Iuris. Dopiero jak się krzyk podniósł to zrejterowali.

 • hana_gd

  Oceniono 23 razy 21

  Zwykła koza ofiarna. Przecież wszyscy to widzą. Jak zwykle wypuścili sondę i teraz muszą poświęcić człowieka, padło na Bojanowską.

 • krynolinka

  Oceniono 29 razy 21

  Ściemnianie. Pisiorki już odkręcają kota ogonem.
  Kowala powieszą..

 • jael53

  Oceniono 23 razy 17

  A wszystko przez to, że wyciekło coś, co miało pozostać słodką tajemnicą aż do głosowania. I coś mi podszeptuje, że głosowanie odbyłoby się na jakimś na chybcika zwołanym posiedzeniu, a posłowie mieliby 30 min. na zapoznanie się z treścią dokumentu.

 • aa1000

  Oceniono 21 razy 15

  A pani Rafalska i szwadron doradców zajmujący się tą ustawą?

 • norbertrabarbar

  Oceniono 18 razy 14

  Biedna kobieta - najpierw zrobiła ustawę zgodną z wytycznymi przełożonej, a teraz zostanie za to wyrzucona...

  Tak kończy każdy kto się związuje z PiS.

 • remo29

  Oceniono 18 razy 14

  Przenioso do innej para..., sorry, do innego ministerstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX