Minister Jacek Czaputowicz: Donald Tusk jest w Radzie Europejskiej reprezentantem Niemiec

- Zapewne będą podejmowane próby narzucenia interpretacji, że Donald Tusk był przedstawicielem Polski. Nie byłoby to jednak zgodne z rzeczywistością - uważa minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Odniósł się w ten sposób do reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego RE.

Donald Tusk został po raz pierwszy wybrany przewodniczącym Rady Europejskiej w grudniu 2014 roku. Jego reelekcja nastąpiła w marcu 2017 roku. Wtedy jednak Polska na niego nie głosowała - ówczesna premier Polski Beata Szydło była jedyną osobą, która zagłosowała przeciwko Donaldowi Tuskowi. Kandydatem z ramienia polskiego rządu był wtedy Jacek Saryusz-Wolski.

W piątek w dzienniku "Polska" ukaże się wywiad z Jackiem Czaputowiczem, ministrem spraw zagranicznych, który odnosi się zarówno do reelekcji Donalda Tuska, jak i do jego powrotu na polską scenę polityczną. Zapowiedź rozmowy pojawiła się na stronie gazety.

- Jego wybór [Donalda Tuska - przyp. red.] był legalny, jednak bardzo wątpliwy etycznie. Po raz pierwszy wybrano inną osobę z danego państwa, niż była wskazana przez rząd. Nie przypominam też sobie, by to się kiedykolwiek zdarzyło w jakiejś organizacji międzynarodowej - zaznacza polityk.

Czaputowicz: Tusk był reprezentantem Niemiec

Minister spraw zagranicznych ma również wątpliwości, czyim kandydatem był tak naprawdę Donald Tusk. Choć kandydaturę polskiego polityka wysunęła w 2017 roku Malta, która sprawowała wtedy unijną prezydencję, nie uznaje ona Donalda Tuska za swojego przedstawiciela. - Byłem niedawno na Malcie i spytałem o to premiera Josepha Muscata. Odparł, że nie uznaje Tuska za reprezentanta Malty, a zgłaszając go kierował się ekspertyzą, z której wynikało, że w przypadku reelekcji wysunięcie przez państwo członkowskie nie jest potrzebne. Jest to dziwne, bowiem naszym zdaniem z traktatów jasno wynika, że jedynie państwa mogą wysuwać kandydatów. Chociaż traktaty nie zabraniają zgłoszenia kandydata, który jest obywatelem innego państwa członkowskiego - mówi Jacek Czaputowicz. - Z tego by wynikało, że był on reprezentantem Niemiec, choć może nieformalnym - dodaje minister.

Dlaczego według niego Donald Tusk miałby być reprezentantem Niemiec? Ponieważ kilka godzin przed wyborem polskiego polityka na przewodniczącego RE w Bundestagu wystąpiła Angela Merkel i otwarcie poparła jego kandydaturę. Tym samym tak naprawdę przesądziła o jego wyborze. - Dzisiaj będziemy decydować o ponownym wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej na kolejne 2,5 roku. Postrzegam jego ponowny wybór jako oznakę stabilności dla całej Unii Europejskiej i cieszę się na kontynuację współpracy z nim - powiedziała wtedy.

- Zapewne będą podejmowane próby narzucenia interpretacji, że Donald Tusk był przedstawicielem Polski. Nie byłoby to jednak zgodne z rzeczywistością - powiedział w wywiadzie Jacek Czaputowicz. - Uznanie, że Tusk nie był reprezentantem Polski, lecz, powiedzmy, Niemiec, może utrudnić mu powrót do życia politycznego w naszym kraju - stwierdził polityk.

Więcej o:
Komentarze (701)
Minister Jacek Czaputowicz: Donald Tusk jest w Radzie Europejskiej reprezentantem Niemiec
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 230 razy 210

  Jak ministrem spraw zagranicznych była Fotyga, to wydawało się, że gorzej być nie może.

  I wtedy przyszedł Waszczykowski.

  Więc kiedy odchodził, wszyscy odetchnęli z ulgą, bo przecież gorzej już być nie mogło.

  I wtedy przyszedł Czaputowicz.

 • boshary

  Oceniono 128 razy 114

  panie Czaputowicz zwracam uwagę że objawy chorobowe u pana coraz wyrażniejsze, niebezpieczne.

 • pe1

  Oceniono 94 razy 88

  Imbecyl bez żadnego dorobku i znaczenia na stanowisku ministra w rządzie, który jest reprezentantem Rosji pitoli o Tusku, który stoi na czele największej organizacji światowej. Uroczy, ale nieskuteczny troling.

 • antykancelista73

  Oceniono 95 razy 81

  kaczy debil się odezwał......

 • czechy11

  Oceniono 94 razy 80

  Donald Tusk to jest gość. Nie to co ty zalosny dziadku z debilnym nazwiskiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX